darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

MHP: Başbakan'ın teşekkürünü kabul etmiyoruz

???MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Akçay, içtüzük konusunda bir uzlaşma sağlanıp sağlanamayacağı yönündeki soru üzerine daha önce bir İçtüzük Komisyonu'nun toplandığını anımsattı. Akçay "Biz MHP olarak iç tüzüğünü bir nevi anayasa niteliğinde önemli olduğunu ifade edegeldik. Demokrasinin işleyişini sağlayan içtüzüğün de kesinlikle iktidar ve muhalefetin ortak görüşü ve işbirliğiyle hazırlanması gerektiğini ifade ediyoruz. Atalarımız iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır demiş. Muhalefet olarak iğneyi önce kendimize batırarak 'yarın iktidar olduğumuzda nasıl içtüzük isteriz' buna bakarak empati yapmamız lazım. İktidarında böyle bir empati kurarak dün, bugün ve yarını dikkate alan demokrasinin ve sistemin işleyişine engel olmayacak bir çalışma olmasını temenni ederiz. İktidarı da anlamak gerekir elbette. Çıkarmak istediği düzenlemeler olacaktır. Muhalefet olarak buna anlayışla yaklaşıp yapıcı bir içtüzük çalışmasını gerçekleştirmememiz gerekir. iktidarın da muhalefetin bu hassasiyetinden daha fazla olarak muhalafetin sesini, denetim imkanlarını kısıtlamayacak bir tutum içinde olması gerekir. Bir ortay yol bulunması ihtiyacı var yani. Bu ihtiyaç tarafların iyi niyetiyle aşılacağına inanıyorum. Demokraside çare tükenmez" diye konuştu.

'BAŞBAKAN TEŞEKKÜR ETTİ. BU TEŞEKKÜRÜ KABUL ETMİYORUZ'

Erkan Akçay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dokunulmazlık fezlekesine ilişkin ifade vermeye gittiğinin anımsatılması üzerine şunları söyledi: "İlk siyasi parti lideri olarak genel başkanımız adliyede ifadesini verdi. Öncelikle Türk demokrasinin, bu siyasetin iktidar- muhalif aktörlerine örnek bir tutum ve davranıştır. Üstelik genel başkanımız bu konuda bir gösteriş duygusuna kapılmadan son derece mütevazi asil bir şekilde iki divan üyesiyle birlikte mahkemeye gitti ve ifadesini verdi. Bu bir kendine özgüvenin ifadesidir. Son yıllarda iyice yerle yeksan olan yargıya güven konusuna da bir katkıdır. Türk demokrasisine olduğu kadar Türk yargısına da bir katkıdır. Alnımız ak başımız diktir. Genel başkanımız Bahçeli de aynı şekilde yargının önüne çıkmıştır. Bu bütün siyasilere örnek olmalıdır. Başta iktidar partisine örnek olmalıdır. Başbakan teşekkür etti. Bu teşekkürü kabul etmiyoruz. Başbakan bize teşekkür edeceğine kendi yolsuzluk iddialarına muhatap alan bakanlarını yargıdan kaçırmaktan vazgeçsinler. Git yargıya biz sana teşekkür edelim."
 

 

İlgili Haberler

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı

Politika

Yandaş yazar Yusuf Kaplan: Tanzimat ve Cumhuriyet ile ayağımıza kurşun sıktık

Politika

AKP'den yerel seçim hamlesi