Bahçeli, Başkanlık ve Partili Cumhurbaşkanlığı için Haziran 2016'da ne demişti?

", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

MHP'de başkanlık istifası! Bu kez genel başkan yardımcısı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Atila Kaya'nın partili cumhurbaşkanlığını öngören anayasa değişiklik teklifine 'hayır’ diyeceğini açıklayarak, partideki görevinden istifa ettiği iddia edildi.

MHP'de muhalif kanadı destekleyen bir yayın çizgisi bulunan ülkücü görüşteki Yeniçağ gazetesinde yer alan haber şöyle:

"Devlet Bahçeli'nin Meclis'te ve referandumda evet oyu vereceğini açıklaması MHP'de deprem etkisi yarattı. Bahçeli'ye yakınlığıyla bilinen MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, genel başkan yardımcılığından istifa ederek, Başkanlık sistemine hayır oyu vereceği iddia edildi. Kaya'nın bu kararı sonrasında MHP'de başkanlığa hayır diyen vekil sayısı 7'ye yükseldi."

MHP'DE BAŞKANLIK SANCISI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 15 senedir karşı çıktığı ve çok ağır sözler sarfettiği Başkanlık sistemine ani bir çıkışla ve parti yetkili organlarına danışmadan evet diyeceğini açıklaması ülkücü camiada ve parti yönetiminde ciddi çatlakların ortaya çıkmasına sebep oldu. Önce MHP’nin TBMM grubunda Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, İsmail Ok ve Seyfettin Yılmaz mecliste bir basın toplantısı düzenleyerek anayasa değişikliğine hayır oyu vereceklerini açıkladı. Ardından Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir rahatsızlığını sosyal medya platformu Twitter’dan duyurmuştu. Hayırcı milletvekillerinden Ümit Özdağ bu toplantı sonrası partiden ihraç edilmişti. Özdağ bu defa da partiden en az 15 milletvekilinin hayır oyu vereceğini açıkladı.

Genel merkezden yansıyan duyumlara göre MHP Genel Başkan yardımcısı Atilla Kaya geçtiğimiz hafta Genel Başkana giderek mecliste hayır oyu vereceğini söyledi. Genel Başkan Devlet Bahçeli bunun üzerine Hayırlı olsun cevabını verdi. Uzun süredir AKP ile MHP arasında olan yakınlaşmadan ülkücü taban gibi rahatsız olan Atilla Kaya’nın her Pazartesi yapılan Başkanlık Divanı toplantısına katılmadığı ve bugün de akşam saatlerinde Genel Başkan Yardımcılığı ve MYK üyeliğinden istifa ettiği öne sürüldü.
 
Atilla Kaya’nın geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu Twitter’dan paylaştığı “Saray'larda süremem, dağlarda sürdüğümü, dünyalara değişmem, şu öksüz Türklüğümü" şeklindeki paylaşımı da çok konuşulmuştu.
 
Atilla Kaya gibi camiada ağılığı olan bir simin istifasının ardından eski Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın da hayır oyu vereceğini açıklaması bekleniyor. MHP’de gerek milletvekilleri içinde ve gerekse de Genel Merkezde Başkanlık karşıtı seslerin gider yükseldiği, önümüzdeki günlerde istifaların ve hayır oyu vereceklerini açıklayanların sayısının artacağı da bekleniyor.
 
MHP Genel Merkezindeki kaynaklardan gelen son bilgilere göre ise Atila Kaya’nın ikna edilme çalışmaları sürüyor.

 

Bahçeli, Başkanlık ve Partili Cumhurbaşkanlığı için Haziran 2016'da ne demişti?

İlgili Haberler

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…

Politika

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Politika

Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya ilişkin açıklama