unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

MHP'den CHP'ye ilginç tepki: Cumhurbaşkanının ekmeğine yağ sürmenin anlamı yok

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na dönmek için şart koşmasını "Cumhurbaşkanının ekmeğine yağ sürmenin bir anlamı yok" diyerek yorumladı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP'ninAnayasa Uzlaşma Komisyonu'na dönmek için şart koşmasını yorumlayarak "Cumhurbaşkanıile birlikte mi biz komisyondayız? Cumhurbaşkanının ekmeğine yağ sürmenin bir anlamı yok." dedi. Partilerin nasıl bir anayasa istediklerinin en kestirme yolunun Komisyon'daki çalışmalarla gösterilebileceğini savunan Vural, "Partilerin hangi eksende kesin çizgilerle ayrıldığının toplum tarafından bilinmiş olmasında fayda vardır." dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında CHP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin kararına ilişkin sözlerini düzeltmemesi halinde Anayasa Uzlaşma Mutabakat Komisyonu masasına oturmalarının mümkün olmadığını deklare etmesini eleştirdi.

Bir soru üzerine Vural, komisyonun bir mutabakat üzerine kurulduğunu ifade ederek, "Bu komisyona CHP de üye verdi. Madem, komisyonda çalışmayacaksanız niye üye verdiniz? Sayın Kılıçdaroğlu 'bu hafta içerisinde cevabımı bildireceğim' demişti. Şimdi, Cumhurbaşkanı ile birlikte mi biz komisyondayız? Gidip burada cumhurbaşkanının ekmeğine yağ sürmenin bir anlamı yok. Parlamenter sistem içerisinde, bu Parlamento'da eğer bunlarla ilgili bir ortam oluşturamıyorsak Cumhurbaşkanı'nın 'o zaman millete gidelim' ifadesi karşısında demek ki Cumhurbaşkanının ekmeğine yağ sürme gayreti var burada." diye konuştu.

"BU BİR TURNUSOL KAĞIDI OLMALIDIR"
Parlamenter sistem içerisinde Parlamento'nun çalışması gerektiğini ifade eden Vural, "Parlamentoda biz kendi irademizle otururuz, savunmamız gereken hususlar varsa savunuruz. Sayın Genel Başkanımız Sayın Meclis Başkanı'na yazdığı yazıda bu konuda CHP'nin ikna edilerek komisyon kurulmasına yönelik bir beyanı oldu. Eğer darbe hukukunun arındırılmasıyla ilgili ayrı bir komisyon kurulacaksa MHP olarak o konuda da elbette yaparız ama ben şahsen Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir mektupla cevap vereceği iradesinin karşısında yine de bu mektubu bekleyerek bu komisyonun bu şekilde hiç olmazsa çalışma usul esasları bakımından değil, esastan AKP de anayasa ekseninde toplumun önüne getirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Dolayısıyla bu bir turnusol kağıdı olmalıdır." dedi.

"TEK ADAMLI SİSTEMİ GETİRMEK İSTEYENLER KİMLER?"
Kimin anayasanın ilk dört maddesi ile bir soru varsa bunun Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na getirilmesi gerektiğini kaydeden Vural, "Herkes ne iddiası varsa komisyonda görüşülsün, milletimiz bilsin. Türk milletinin ismini çıkartmak isteyenler kim? Vatandaşlık tabirini değiştirmek isteyenler kimler? Parlamenter sistem yerine tek adamlı sistemi getirmek isteyenler kimler?" diye sordu.

"TOPLUMA İLETEBİLMEK İÇİN BU FIRSATI DEĞERLENDİRMEK LAZIM"
Vural, "Biz parlamenter sistemi çalıştırma gayreti içerisindeyiz. Bunun için de komisyonun önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım CHP de bu konuda kendi kanaatini oluşturacaktır. Evet, maalesef anayasaya güvenmeyen, yargı kararlarına güvenmeyen bir irade ile karşı karşıya olduğumuz son derece açıktır. Ama bu iradenin nasıl bir anayasa ortaya koymak istediğini de Komisyon vasıtasıyla topluma iletebilmek için bu fırsatı değerlendirip, partilerin hangi eksende kesin çizgilerle ayrıldığını da toplum tarafından bilinmiş olmasında fayda vardır." diye konuştu.Çok Okunanlar

İşte AKP Türkiye'si: 'Mini etekli yolcu var' diye otobüsü karakola çektirdi

Adnan Oktar'ın villasında kepçeli kazı: 200 milyon lira...

İyi Partili Özdağ açıkladı: Adnan Oktar operasyonları neden yapılıyor?

Korkutan araştırma: Yerli sermaye de kaçıyor

Adnan Oktar'ın kaldığı lüks villa ile ilgili şok iddia!

İlgili Haberler

Politika

Çavuşoğlu: FBI'ın FETÖ soruşturmasını anlamlı buluyoruz

Politika

Pompalı tüfekle polisin üzerine yürüdü

Politika

'Yeni Bakan Pakdemirli'nin annesi beni aradı'

Politika

15 Temmuz'un unutulmaması için ne önerdi?

Politika

ABD Dışişlerinden 15 Temmuz açıklaması!

Politika

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Devletin topraklarını kiralamaya açmak istiyoruz

Politika

AKP ve tarafsızlık ilkesi

Politika

Erdoğan: FETÖ'nün arkasından gelenler bitmez

Politika

Canan Kaftancıoğlu: Öngürülen, önlenmeyen bir darbe girişimi!

Politika

Sayın Başkan...

Politika

Bunu da gördük! Kırbaç cezaları o ülkede turizm artışı yaşattı

Politika

Volkan Kesanbilici gözaltına alındı!