unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

MHP'den tuhaf savunma: Müftü sonuçta devlet memuru

MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta, müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı hakkında yazılı açıklama yaptılar.

Akçay ve Usta açıklamada, bir hukuk devletinde esas olan nikah akdinin hukuk içerisinde gerçekleşmesi olduğu belirtilerek, "Hukuki çerçeve Medeni Kanun ile belirlenmiştir. Nikah akdinde esas olan nikah işleminin alenileşmesi ve kamu görevlisi ile şahitlerin önünde irade beyanı ile işlemin gerçekleştirilerek resmi kayıt altına alınmasıdır. Kanun Tasarısında müftülere verilen resmi nikah kıyma yetkisinin hukuk devleti, laiklik, kamu yönetimi ve meşruiyet açısından olumsuz bir tarafı bulunmamaktadır. Bu yetkinin verildiği müftüler Türkiye Cumhuriyeti’nin kararnameyle göreve atanan ve yemin ederek göreve başlayan nitelikli kamu personelidir. Nikahı kıyacak olan devlet memurudur. Unutulmamalıdır ki, bu yetki resmi nikahı kıyma yetkisidir ve ilgililer bu konudaki mer’i icapları yerine getirecektir. Kuşkusuz sistem denetlenecektir" dedi.

Akçay ve Usta açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Kamuoyunda sıkça tartışıldığı şekilde düzenlemenin Anayasamızda ifadesini bulan laik devlet ilkesiyle çeliştiği iddiası ile kadınların sosyal konumuna ilişkin eleştiriler yersizdir. Bu düzenleme laik devlet ilkesi doğrultusunda yapılmaktadır. Laik hukuk sisteminde esas olan, bir işlemin hangi görevli tarafından hangi kurallara göre yapıldığıdır. Türk Medeni Kanunu'na göre devletin yetkilendirilmiş resmi görevlileri aracılığıyla kıyıldığı sürece ortada laikliğe aykırı bir durum yoktur. Müftülük görevlileri de birer devlet memuru olarak resmi nikah akdini kıyabilirler. Yapılan düzenlemeyle çocuk evliliklerine, çok eşliliğe ve evliliklerde kadınlara hukuki bir korumanın tesis edilmesi imkanını ortadan kaldıran kayıt dışı nikah uygulamasının son bulması hedeflenmektedir."

'KIRSALDA RESMİ NİKAH ORANI ARTAR'

Düzenlemenin kırsal kesimde resmi nikah oranını arttıracağına işaret edilen açıklamada, "Böylece kayıt dışı imam nikahı üzerinden yapılan istismarların da önüne geçilecektir. Özellikle bazı vatandaşlarımızın resmi nikah kıymadan belli bir süre dini nikah üzerinden evliliklerini sürdürdükleri bilinmektedir. Bu durum aile kurumu üzerinden kadın ve çocuklar üzerinde istismara sebep olmakta ve hukuki sorunlar çıkarmaktadır. Dolayısıyla ülkemizde resmi nikahı hakim kılmamız gerekmektedir. Düzenleme ülkemizdeki resmi nikahı arttıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus; her halükarda nikahı kıyan görevlinin devlet memuru olmasıdır. Diğer önemli bir husus da burada bir ihtiyariliğin olmasıdır. İsteyen belediyeye, isteyen müftülüğe giderek resmi nikahını kıydıracaktır" denildi.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Güncel

Sivas'taki içme suyunda hastalık şüphesi

Güncel

8 işçi kokudan hastanelik oldu

Güncel

Zehirlenen işçilere psikolojik baskı: Kapıda çevik kuvvet bekliyor

Güncel

3 askeri hakim meslekten ihraç edildi

Güncel

OHAL kaldırıldı ama...

Güncel

Dün tahliye edilen belediye başkanı, bugün gözaltına alındı

Güncel

Onur Hamzaoğlu için sosyal medya kampanyası

Güncel

Reina katliamı davasında ara karar

Güncel

Adnan Oktar tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Güncel

Kayseri'de 'FETÖ' operasyonu: 7 gözaltı

Güncel

102 göçmen ve 19 cenaze Mersin'e getirildi

Güncel

Aliağa'da 700 işçinin zehirlenmesine sadece o parti tepki gösterdi!