darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

MHP'li muhaliflerden Yargıtay hamlesi

MHP'li muhaliflerin başvurusu üzerine MHP’yi olağanüstü kongreye çağırması için üç kişilik çağrı heyeti atayan Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını MHP yönetimi temyiz etmişti. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi 25 gün sonra ulaşan dosya  için esas numarası verdi. Genel Merkezin temyiz isteminde bulunduğu Ankara  12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararına ilişkin dosya, tetkik hakim tarafından incelemeye alındı. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi heyeti, tetkik hakiminin incelemesini tamamlamasının  ardından dosyayı görüşecek

MUHALİFLERDEN 'ÖNE ALINSIN' BAŞVURUSU 

MHP'deki kongre düğümünü çözecek kararın bir an önce verilmesini için MHP'li muhalifler dilekçe verdi. Dilekçede 'çağrı heyetinin 15 Mayıs için kongre tarihi açıkladığı dosyanın öne alınmasının fayladı olacağı' vurgulandı.  

SÜREÇ 15 OCAK'TA BAŞLADI 
MHP'deki tartışmalı süreç, bazı muhalif il başkanlarının "Kurultay  Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar  verilmesi için 15 Ocak'ta parti genel merkezine başvurmasıyla başladı.  

Olağanüstü kongre talebine genel merkezin yanıt vermemesi üzerine  muhaliflerin avukatları, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde 5 Şubat'ta dava açtı.  Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan'da "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi.Büyük kongreyi toplantıya çağırmak üzere, kapatılan Aksaray İl Başkanı  Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in "Kurultay Çağrı Heyeti" olarak görevlendirilmesine karar veren  Mahkeme, gerekçeli kararını 11 Nisan'da tamamladı. gerekçeli kararda, MHP'nin 1232 delegesinden 531'inin olağanüstü  kongre talebinde bulunduğu, bu kişilerin talepte bulunmasına rağmen, MHP Genel  Merkezince olağanüstü büyük kongre çağrısı yapılmadığının anlaşıldığı belirtildi.  Gerekçeli kararda, MHP Tüzüğünün 63/3. maddesinde büyük kongre üyelerinin  1/5'inin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kongrenin toplantıya çağrılabileceği  hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği sonucuna varıldığı aktarıldı.

 YARGITAY'A TAŞINDI 

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin bu kararının ardından konu, Genel  Merkez tarafından Yargıtaya taşındı. Genel Merkez, mahkemenin kararını 15  Nisan'da temyize götürdü.Yargıtaydaki temyiz süreci devam ederken, mahkeme tarafından  görevlendirilen çağrı heyeti 19 Nisan'da yaptığı toplantıda, Olağanüstü Kongre  tarihi olarak 15 Mayıs'ın belirlendiğini açıkladı. Genel Merkez ise bu kararı  tanımadığını bildirdi.

TEDBİREN DURDURMA 
Ancak tartışmalar devam ederken ve temyiz istemini görüşecek Yargıtay 18. Hukuk Dairesindeki süreç işlerken, bu kez yerel mahkemelerden yeni kararlar geldi.    MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 29 Nisan'da düzenlediği  basın toplantısıyla MHP ilçe başkanlarının başvurusu üzerine Tosya ve Gemerek  Asliye Hukuk Mahkemelerinin, "Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararını  Yargıtaydaki temyiz incelemesi sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurduğunu" duyurdu. Bu arada, eski MHP milletvekili Meral Akşener, Ankara 12. Sulh Hukuk  Mahkemesinin partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine ilişkin kararının,  Yargıtaydaki temyiz incelemesi sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurulmasına  hükmeden Gemerek Hakimi İlhan Işık'ı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK)  şikayet etti. Hakim Işık hakkındaki şikayet, HSYK müfettişlerince incelenecek.

İlgili Haberler

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi