YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Kübadan Suriyeli çocuklara menenjit aşısı: Sosyalizm yaşatır

21.12.2016 12:56

Bu başlığı daha önce atıp atmadığımı tam olarak kestiremedim. Ama biliyorum, bir satır arasında, bir dost sohbetinde, belki yüzümü gülümseten bir haberi aktarırken kullandım. Hem de çokça kullandım. Çünkü propagandaya ihtiyaç duymayacak kadar yalın olan bu gerçek, yok sayılmaya çalışılsa da, durduğu yerde durmaya devam ediyor. Çünkü kapitalizm öldürürken, sosyalizm yaşatıyor.

Halepin cihatçı çetelerden temizlenmesinin ardından, gerici basının koparttığı yaygara hala hafızalarımızda. Dünkü üçlü toplantının ardından çıkan sonuç ile beraber, liberal-dinci koronun ani dönüşünü de not ediyoruz bir kenara. Alçalma sınırlarını zorlayan bu gayret, insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir çaba, bunu da unutmamak lazım.

Ne demişlerdi; Suriye Ordusu Halepte sivilleri öldürüyor, kadınlara tecavüz ediyor, ismi Ömer olanların kalbini çıkartıp yiyor. Neyse ki dünyada hala dürüst ve namuslu gazeteciler var da, bu yalanları birer birer deşifre ediyor. Emin olun bu insanlar sırtını kimseye dayamıyor. Onca tehdide, hakarete, küfüre rağmen, simit satıp onurlu yaşamanın da bir opsiyon olduğunu bilerek, gerçekleri söylemenin derdindeler. Bunun onuru bile onlara yeter.

Bizim basınımız dost ve kardeş Suriye halkının emperyalizme ve onun taşeronu cihatçı çetelere karşı olağanüstü fedakarlıklarla verdiği mücadeleye türlü yalanlar ile leke sürmeye çalışırken, binlerce kilometre öteden Küba hiçbir çıkar gözetmeksizin Suriye halkına menejit aşısı yolluyor. Bizim basınımızda ise tık yok. 

Fidelin ölümü ile beraber Kübayı ve sosyalizmi karalamaya çalışanlar, bugün bu yalanları üretenler ile aynı insanlar çünkü. Bir grup azınlık lüks içinde yaşasın diye, milyonlarca insanın aç olmasına, küçücük çocukların istismara uğramasına, kadın cinayetlerine, Somada işçilerin göçük altında kalmasına, harçlığını çıkartmak için inşaatlarda çalışan üniversite öğrencisinin ölümüne, gazetecilerin, yazarların tutuklanmasına ve örneklerini çoğaltabileceğimiz onlarca gerçeğe göz yumanlar onlar. 

Bu yüzden siz yazmasanız da olur, onca ambargoya karşı ayakta duran Küba, bugün Suriyeli çocuklar için menenjit aşısı yolluyor. Bu yüzden siz yazmasanız da olur, sosyalistler tavrını insanlıktan yana koyar. Bu yüzden siz yazmasanız da olur, işgalciler her zaman kaybeder. Bu yüzden siz yazmasanız da olur, sosyalizm yaşatır.

Siz hiç yazmasanız da olur. Çünkü tarihin bir hafızası vardır ve süzgeci gerçekler ile yalanları ayırt edecek kadar sağlamdır!

 

Eğitim