Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

Moskova'da üçlü zirve başladı: Erdoğan Putin'in önerisini tereddütsüz kabul etti

Üçlü zirve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açılış konuşmasıyla başladı. Moskova'da gerçekleşen zirvede söz alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün gece çevik kuvvet polisinin öldürüdüğü Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un isminin Ankara'da büyükelçiliğin bulunduğu sokağa verileceğini açıkladı.   

Zirvede Halep'teki son durum başta olmak üzere Suriye'de siyasi çözüm için atılabilecek adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuluyor. Suriye'deki tarafların Rusya'nın önerisi ile Kazakistan'ın başkenti Astana'da yeni bir müzakere süreci çerçevesinde bir araya gelmesi de planlanıyor.

Açılış konuşmasını yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bugünkü toplantımız ve bundan sonra düzenleyeceğimiz üçlü toplantımız Suriye'deki çözüme, insani yardımın kolaylaştırılmasına ivme kazandıracaktır. Bu süreç kapsamında teröristlere asla geçit verilmeyecektir."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Öncelikle dün Ankara'da ben yoldayken sizin büyükelçiniz, bizim de dostumuz Andrey Karlov'a yönelik terör saldırısını bir kere daha lanetliyorum. Büyükelçi Karlov, gerçekten zor şartlarda bile görevini en iyi şekilde yapan bir diplomattı. Rusya zaten en iyi diplomatlarını Ankara'da görevlendirir. Bu da ilişkilerimize verdiği önemin göstergesidir. Ama Andrey Karlov, iyi bir diplomat olmanın yanında mükemmel bir insandı. Dün Cumhurbaşkanlarımız, başbakanlarımız görüştüler, biz de görüştük. Bilmenizi isterim, en az Rus halkı kadar Türk halkı da çok üzgün. Yine hem Rusya hem Türkiye biliyor ki bu terör saldırısının hedefi ilişkilerimize zarar vermek ve son zamanlarda birlikte kat ettiğimiz tüm hedefleri yok etmektir. Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğini de defalarca vurgulamıştır. Bu hain, alçak saldırının arkasında kimler var açığa çıkarmak zorundayız. Bunu da birlikte başaracağız. Sayın Putin'in önerisini Cumhurbaşkanımız Erdoğan tereddütsüz kabul etti ve uzmanlarınız Ankara'ya ulaştı veya ulaşmak üzere. Sizin ve bizim uzmanlarımız birlikte çalışacaklar ve bu terör saldırısının arkasında ne var, bunu açığa çıkaracaklar. Elbette Andrey Karlov'a yapılan bu terör saldırısının hesabı sorulacak ve kendisinin adını hem Ankara'da hem yüreğimizde yaşatacağız. Büyükelçiliğinizin olduğu sokağın adını da Andrey Karlov olarak değiştireceğiz.

"Adrey Karlov'un ruhu şad olsun. Türkiye, Rusya son zamanlarda işbirliği yapınca neleri başarabileceğini sadece kendi halklarına değil, tüm dünyaya gösterdi. Biz hem bu işbirliğimizi Suriye'de siyasi bir çözüme ulaştırmak için devam ettireceğiz hem de diğer alanlara yayacağız. Böyle bir günde bile bir arada olmamızın, bu toplantıyı yapmamızın da anlamı budur. Tekrar başınız sağ olsun."

SAVUNMA BAKANI DA MOSKOVA'DA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3'lü zirvenin yanısıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile başbaşa bir görüşme de gerçekleştirecek.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da bugün Moskova'da olacak.

Milli Savunma Bakanı Işık, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile bir araya gelecek. Bu görüşmede de ana gündem maddesinin Suriye olması bekleniyor.

 

İlgili Haberler

Dünya

APEC Zirvesi tartışmalı geçti: Sonuç bildirisi yayımlanmadı

Dünya

Macron: Avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli

Dünya

Hindistan'da kasırga felaketi: 33 ölü

Dünya

Belçika'da sadece kadınlardan oluşan özel kuvvet kuruluyor

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'