YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

Sıfır baraj ittifakı tek adamı da sıfırlar!

30.04.2018 10:53

CHPnin 15 milletvekili hamlesi hem ezber bozdu, hem de AKPnin manevralarından bıkıp-usanan geniş yığınlara ilk kez oh be dedirtti. Yandaş medyada çıkan yorumlardan anlaşılıyor ki, CHPnin AKPyi kendi silahı ile vuracak olan ikinci önemli hamlesi sıfır baraj ittifakı da iktidarın ve yandaşların ezberini çok daha fazlasıyla bozacak! 
Çünkü referandum sırasında istikrar için koalisyon olmamalı diye sabah-akşam bağıran da kendileriydi, işler istedikleri gibi gitmeyince, matematiksel üstünlüğü yakalamak amacıyla MHP ve BBP ile koalisyon yaparak, koalisyonu yasallaştıran da kendileri oldu. 
CHPnin bu hamle karşısında yaptığı sıfır baraj ittifakı önemli, çünkü böyle bir ittifak, YSK tarafından seçime girilmesine karar verilmiş bütün partilerin önündeki yüzde 10luk gibi hem fiziki hem de psikolojik büyük bir engeli fiili olarak ortadan kaldırıyor. Bu ittifakın gerçekleşmesi halinde, adına Cumhur İttifakı denen ve AKP-MHP-BBPnin oluşturduğu ittifak karşısına diğer bütün partiler hem fiili olarak seçime barajsız girme hakkını elde edecek, hem de muhalefet uzun süredir ilk kez AKP karşısında psikolojik üstünlüğü de ele geçirme fırsatını yakalayacak ve güven patlaması yaşayacak!
Yani bu hamle muhalefet güçleri açısından, hem siyasi hem de psikolojik üstünlüğü yakama anlamına gelecek. Tıpkı 16 Nisan referandumundaki Hayır kampanyasında,  hatta Kemal Kılıçdaroğlunun başlattığı ve İstanbulda milyonlarla buluşan Adalet Yürüyüşünde olduğu gibi… 
Normal koşullarda birbirlerini gördüklerinde aynı kaldırımda bile yan yana yürümeyip, kaldırım değiştirecek güçler, 16 Nisanda Tek Adama Hayır, Adalet Yürüyüşünde ise Hak Hukuk Adelet diyerek yan yana yürüdüler. Solcusu, sosyal demokratı, milliyetçisi muhafazakarı, inananı inanmayanı, Alevisi Sünnisi, Türkü Kürdü…
Seçim sonucunu doğrudan etkileyeceği için sıfır baraj ittifakı  bu hamlelerin hem sonuncusu hem de en etkilisi olacağı kesin!
Ancak bu önemli ve akıllı hamlenin gerçekleşmesinin önünde tek ama önemli bir sorun var; Gelişmelerden anlaşılıyor ki, CHP de dahil, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP, sıfır baraj ittifakını HDPsiz kurguluyorlar. 
Oysa eğer aslolan, parlamenter demokrasiyi yeniden inşa etmekse sıfır baraj ittifakı AKP-MHP ve BBP dışında, Saadet Partisinden, hatta HDPden oy çalsın diye seçimlere son dakikada dahil edilen HÜDA-PAR dahil seçime girme hakkı olan diğer bütün partileri (CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi, BTP, DP, Vatan Partisi) kapsamasının yanında parlamento dışı ÖDP, TKP, TİP gibi sol-sosyalist partileri de kapsamalıdır!
 

TEK ADAM DEĞİL, PARLAMENTER DEMOKRASİ
Böyle bir ittifakı yapmak için uzun protokollere ve ortak seçim bildirgelerine ihtiyaç yok. Seçime girme hakkı olan partilerin parlamenter demokrasiyi yeniden inşa etmek isteyen siyasi partiler olarak, seçim barajını sıfırlamak ve mecliste eşit ve adil temsili sağlamak için Sıfır Baraj İttifakı yaptık diye açıklama yapmaları yeter. Çünkü 24 Haziranda asıl amaçlardan biri, 16 Nisanda YSK eliyle alınan kararı yok hükmüne çevirmek ve laik-demokratik bir Türkiyenin yolunu yeniden açmak olmalıdır…
Bu ittifaka sonucunda, kendine güveni artan her parti kendi Cumhurbaşkanı adayıyla kampanyaya başlarsa, psikolojik üstünlük Sıfır Baraj İttifakının eline geçer ve 24 Haziran akşamı hem tıpkı 1920de ilk mecliste olduğu gibi temsil genişler, meclisin çoğunluğu da (301 milletvekili ve fazlası) mevcut muhalefet partilerinin olur ve Cumhurbaşkanlığı seçimi de ikinci tura kalır.
Böyle bir atmosferde yapılacak 8 Temmuz ikinci tur Cumhurbaşkanlığı oylamasında, birinci turda ikinci kim olursa olsun, Erdoğanı yener!
Tablo aslında bu kadar nettir!
Eğer bunu yapmayıp, tıpkı AKP, MHP ve BBPnin yapmaya çalıştığı gibi, CHP dahil muhalefet partileri de HDPsiz, daha açık bir ifadeyle Kürtlersiz bir meclis isterlerse 24 Haziranda tablo değişmez. Çünkü bu topraklarda Selahattin Eyyübiden beri, bütün siyasi iktidarlar Kürtlerin desteğini alarak iktidar olmuşlardır. Bu tabloya hem Yavuz Selimle başlayan Osmanlı, hem de Mustafa Kemal Atatürkle başlayan Cumhuriyet dönemi de dahildir…
 

BİR BAŞKA TÜRKİYE MÜMKÜN!
Bir kez bile olsa AKP ne der, Türkiyenin çoğunluğu muhafazakar, onlar ne der sendromundan kurtulursak, fazla değil yaklaşık iki ay sonra, 25 Haziran sabahı Bir Başka Türkiye bizi bekliyor. 
Bunun yolu, baskın basanındır mantığı ile baskın seçim kararı alanların üzerine gitmekten geçiyor.
Hatırlayalım; Afrin harekatının yükselttiği milliyetçi duyguları da arkasına alan AKP-MHP ittifakı, bir gecede vahi inmesinden sonra değil, işler daha da kötüleşmeden hareket geçelim mantığından hareketle baskın basanındır diye baskın seçim kararı almadılar mı?
Baskın seçim kararının daha mürekkebi kurumadan sokakta adı konmamış hoşnutsuzluk, CHPnin İYİ Parti hamlesi, Saadet Partisinin AKP ittifakına girmeyen kararlı duruşu ile birleşince Erdoğanın da, iktidarın da bir bütün olarak ezberi bozuldu.
Şimdi durumu derinleştirmek ise CHP başta olmak üzere iktidar karşıtı olan partili-partisiz güçlerin elinde!
 

İDEOLOJİK POLİTİK HEGOMANYADA SONA GELİNDİ
AKPnin 16 yıldır girdiği her seçimi kazanmasının en önemli nedenlerinden biri, dünyada da değişen dengelere paralel olarak siyasal İslamın yeni bir politik hayal olarak öne çıkmış olmasıydı. AKPnin seçim başarılarındaki diğer önemli bir neden de, dünyada da, Türkiyede de solun, sosyal demokrasinin yaşadığı krizdi…
Bu iki gerçek iktidar nimetleriyle birleşince, AKP 16 yıldır yıkılamadı! Ancak artık yolun sonu gözüküyor. 2002 koşulları değişti. Kapitalizmin krizi derinleşti, Türkiyede ekonomik olarak büyük krizin eşiğinde. Arap baharı, kara kışa döndüğü için siyasal İslam hayali de sona erdi. Siyasal İslam yeni bir düzen anlamıyla umut olmaktan çıktığı için ideolojik-politik üstünlüğünü hızla yitiriyor... 
Saadet Partisi, İYİ Parti, HÜDA-PAR gibi partilerin, her şeye rağmen Abdullah Güllerin Erdoğanın ve AKP karşısında yer almaları bile bu üstünlüğün bitmese bile kırıldığını gösteriyor. Belli ki bu artık bir çözülme sürecidir!
Erdoğanın otoriteyi paylaşması bir yana daha güçlendirme çabası bilinen bir gerçeklikken, dün Bahçeliye alçak, adi ve namert diyen, bu adamla bir yere varamazsınız diyen Erdoğanın bugün Cumhur İttifakı ile Bahçeliye övgüler dizmesi aslında güçlenmenin değil, çaresizliğin ve çözülmenin işareti değil midir?
Gelişmeler gösteriyor ki, baskın seçim kararı hızla AKP kendi ayağına sıkmasına dönüşüyor. Bülent Arınça ve Davutoğluna yaptırılan biat açıklamaları da, Gül aday olmasın diye Hulusi Akar ve İbrahim Kalının üzerinden gönderilen mesajlar da, bu ziyareti haber yapan gazetecilerin işten atılması da iktidar bloğundaki paniği gösteriyor.
Cumhurbaşkanı adayı olmayacağı en baştan kesin olan Gülün bile zoraki de olsa Erdoğan karşısına aday olma lafı bile çözülmenin ifadesidir.
Seçimi kaybetme ihtimalinin korkusu o kadar büyümüş ki, Erdoğan İbrahim Tatlıses yalanlarına bile itibar etme ihtiyacı hissediyor.
Bağımsız Cumhurbaşkanı adaylığı için 6 gün içinde üstelik seçim kurullarında istenen 100 bin imza bile iktidar bloğundaki kaygıyı ve korkuyu işaret ediyor.
İktidar bloğundaki çözülme, panik, telaş bu kadar artmışken, bu güvenilirliği az olsa da kamuoyu araştırmalarına bile yansımışken, CHPye ve diğer muhalefet partilerine düşen görev, içeride kavga etmeden, gerilim yaratmadan bu bloku büyütmektir!
Eğer sıfır baraj ittifakı HDP dahil, iktidar bloku dışında yer alan bütün partileri kapsarsa, sürecin önemli ve belirleyici taşıyıcısı CHP başkası değil kendi olursa ve muhalefetteki her parti ilk tura kendi Cumhurbaşkanı adaylarıyla girerse, 24 Aralık akşamı sandıktan tek adam değil demokrasi çıkar!
İstanbul, 30 Nisan 2018
 

Eğitim