darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Muhafız Alayı Komutanı da kandırılmış!

Barış’ın Gülen Cemaati’yle ilgisi bulunmadığını savunarak,  “Kandırıldım. Bir muhakeme hatası yaptım. Sütten çıkmış ak kaşık değilim. Emir-komuta zinciri içerisinde hareket ettiğimi düşündüm. Bunun bedelini ödemeye hazırım' dediği öne sürüldü.

Harekat Merkezi Amiri Binbaşı Hüseyin Turan ifadesinde Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış’ın kendilerine, “Genelkurmaya yönelik bir IŞİD saldırısı var, bizde orada görev alacağız. Oranın emniyetini almak için görevlendirildik, gazanız mübarek olsun' dediğini aktarmıştı.

Turan, tek sorumlu olarak gösterdiği Barış’tan şikayetçi olduğunu söylemişti.

'24.00’te yapacağız, sen birliklerini hazırla’

Barış, Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın ulaştığı ifadesine şöyle başladı:“2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanlığına atandım. Bu göreve beni kimin önerdiğini bilmiyorum.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan, 12 Temmuz’da beni arayarak 'koruma tatbikatı’ yapılacağını söyledi. Bunun üzerine 'alarm’ tatbikatı ile 'koruma’ tatbikatını birleştirdim. 15 Temmuz günü öğleden sonra genelkurmay karargâhına Orhan Yıkılkan Albay’ın yanına giderek tatbikatı ne zaman yapacağımızı sordum. '24.00’te yapacağız, sen birliklerini hazırla’dedi. Ancak 21.00 sularında Orhan Yıkılkan dahili hattan ve cep telefonumdan beni aradı, tatbikatın erkene alındığını, 21.00’de başlayacağımızı söyledi. Bunun üzerine 100’er kişiden oluşan üç birliğimi topladım.'

Sistem üzerinden kendilerine üç mesaj geldiğini aktaran Barış, ilkinde 'Silahlı Kuvvetler’in yönetime el koyduğunun’, ikincisinde 'sıkıyönetimde görevlendirilen bazı generaller ve karargâh sorumlularının adının’, üçüncüsünde ise 'atama listeleri ve sıkıyönetim emrinin’ yazdığını belirtti.

'Gereğini yapın’

Kurmay Albay Barış şöyle devam etti: “Bunları görünce dahili hattan genelkurmay başkanlığı özel kalem müdürlüğünü aradım, telefonu Orhan Yıkılkan albay açtı. Bana içeriklerin doğru olduğunu, tatbikat durumunun fiili duruma geçtiğini söyleyerek, 'Gereğini yapın’ dedi. TRT’ye ekibimi göndermemi söyledi. 

Kara Harp Okulu Tabur Komutanı Yarbay Ümit Gencer, bir gün önce benden 10 kişilik uzman çavuş ekibi istemişti. Kendisine 22.00 sularında 10 kişilik ekip verdim. Gencer, 10 uzman çavuş ile TRT nizamiyesini ele geçirmek için gitti. Ayrıca yardımcım Piyade Yarbay Ekrem Işık komutasındaki 100 kişilik grubu TRT’ye gönderdim. TRT’ye giden ekip takviye isteyince alayımdaki komutanlardan Piyade Binbaşı Osman Koltarla emir komutasındaki ikinci 100 kişilik ekibi TRT’ye gönderdim. Saat 23.00 sularında genelkurmaydan Orhan Yıkılkan albay beni aradı ve 100 kişilik takviye ekip istedi. Bunun üzerine de Piyade Binbaşı Fedakar Akca emir komutasındaki 100 kişilik grubu genelkurmaya gönderdim.'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başyaveri Kurmay Albay Ali Yazıcı’nın darbe girişiminin yaşandığı gün yanına geldiğini ve kahvaltı yaptıklarını söyleyen Barış, “Cumhurbaşkanının programının nerede olduğunu sordum. Güneye gideceğini söyledi. Nereye gideceğini sormadım, o da bana söylemedi'dedi.

Yazıcı ifadesinde Barış’ın kendisine “Cumhurbaşkanı, Otluk köyünde mi tatil yapıyor?' diye sorduğunu, kendisinin de“Marmaris’te Grand Yazıcı Oteli’nde tatil yapıyor' dediğini, Barış’ın da bunun üzerine Erdoğan’ın Otluk köyünde olduğunusöylediğini anlatmıştı.

'Gülen ülkeye zarar veren yapının başıdır’

Barış ifadesini şöyle bitirdi: “Ben kandırıldım. Bir muhakeme hatası yaptım. Sütten çıkmış ak kaşık değilim. Emir-komuta zinciri içerisinde hareket ettiğimi düşündüm. Bunun bedelini ödemeye hazırım. Ayrıca ben TRT ve genelkurmaya görevli olarak tatbikat kapsamında gönderdiğim er, erbaş ve uzman çavuşların sorumluluğunu almaya hazırım. Onların bir kabahati yoktur. Kabahat bende, birlik komutanlarında ve onların yardımcılarındadır. Fetullah Gülen’i medyadan tanırım. Kendisiyle hiç görüşmedim. Fetullah Gülen benim için kendisini 'hoca’ diye tanıtan, ülkeye zarar veren yapının başıdır. Ben namaz kılmıyorum, cumaya da gitmiyorum. Arada oruç tutarım.'

İlgili Haberler

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!