YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Yoldaşımız Fidel!

28.11.2016 11:28

Dünyada kimse aynı hayali kuran insanlardan daha yakın değildir birbirine. Bu yüzden, Fidelin gidişi ile beraber, sosyalizm mücadelesi için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen herkes en yakınını kaybetmiştir bir anlamı ile. Fidelin, Chenin ardından söylediklerinin bir benzeri ile tutmuştur yasını milyonlar; Fidel öldü, dünya dönmeye devam ediyor ve lanet olsun biz bunun farkındayız.

Farkındayız ve boyun eğmeyeceğiz, farkındayız ve pes etmeyeceğiz, farkındayız ve tek bir adım dahi geri atmayacağız. Çünkü bizler tıpkı yoldaşımız Fidel gibi, açlıktan ölme, evsiz yurtsuz kalma, tacize tecavüze uğrama, insanlığımızdan çıkmış bir biçimde yaşama özgürlüğünü reddediyoruz. Çünkü bizler yoldaşımız Fidel gibi gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan bir ülkenin, bir dünyanın umudu ile ayakta duruyoruz. O yüzdendir Fidelin adanmışlığına duyduğumuz saygı, sevgi. O yüzden yoldaşımız Fideli en iyi bizler, biz sosyalistler anlayabiliriz.

İnsan neden Fidelin fotoğraflarına baktığında umut duyar? Çünkü o fotoğraftaki adamın gülümseyişi, insanlığa armağan edilmiş akciğer kanseri aşısıdır, ücretsiz barınmadır, sıfırlanmış bebek ölümleridir, dünyanın dört bir yanında hiçbir çıkar gözetmeksizin insanlık yararına çalışan Kübalı hekimlerdir, emperyalizme boyun eğmeyiştir, başka bir dünyanın mümkünatıdır.

Medya istediği kadar Fideli son devrimci diye tanımlasın, liberal kalemler istediği kadar onun derhal unutulması gerektiğini salık versin,  ne Fidel son devrimcidir ne de onun idealleri ve kavgası unutulacaktır. Yağma yok, onun kazanımlarını koruyacak ve  daha ileri taşıyacak milyonlarca devrimci var bu dünyada. O milyonların çelik gibi iradesi, emperyalist-kapitalist sistemin tepesine inecek demirden yumrukları var.

Huzurla uyu büyük komutan.

Dünyamız için hala umut var, çünkü bizler varız ve var olmaya devam edeceğiz.

Çünkü Fidel, çünkü yoldaşım, Nazımın da dediği gibi;

Hangimiz ilkönce nasıl ve nerde ölürsek ölelim, seninle biz birbirimizi ve insanların en büyük dâvasını sevebildik  — dövüştük onun uğruna — yaşadık diyebiliriz.

Zafere kadar daima!

Eğitim