Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

Muhalifsen 'drone'a da izin yok

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, change.org adresi üzerinden “Hobime Dokunma' başlığı altında imza kampanyasına destek verenleri ve Sivil Havacılığı’n sosyal medya hesaplarına eleştirel yorum yapanların drone kayıt taleplerini, “Sosyal medya ortamında yaptığınız paylaşımlar nedeniyle kaydınız iptal edilmiştir. Söz konusu tavırlara devam etmeniz halinde savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır' diyerek iptal ediyor.

Cumhuriyet.comçtr'nin haberine göre, 1 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giren yöneltmeliğe göre drone sahipleri artık cihazlarını uçurmadan önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden kayıt ettirmek zorunda. Kayıt yaptırmadan ve uçuş öncesi gerekli izni almayanlara 17 bin TL’ye kadar para cezası verilebilecek.

icerik.jpg

KEYFİ UYGULAMA VE ELEŞTİRENLERE ONAY YOK

Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yasayı eleştiren, yasanın değiştirilmesi için imza kampanyasına destek verenlerin veya Sivil Havacılık Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabına eleştirel yorum yapanların başvurularını keyfi olarak onaylamıyor.

Sivil Havaclık Genel Müdürlüğü’nün keyfi ve hukuk dışı tavrı nedeni ile onlarca drone sahibi mağdur oldu. Bazı drone kullanıcıları ise şimdiden Sivil Havacılık’ın keyfi uygulaması hakkında dava açmaya başladı.

Aynı zamanda Sivil Havacılık yüzlerce drone sahibinin başvuru talebine hala günlerdir cevap vermemesi drone kullanıcılarını zora düşürüyor.

Konu ile ilgili olarak İstanbul’da yaşayan drone sahibi Gökhan Güloğulları, Change.org sitesi üzerinden “Hobime Dokunma' başlıklı imza kampanyası başlattığı için ve sosyal medyada bu yasayı küfür ve ya hakaret etmeden eleştirdiği için Sivil Havacılık Müdürlüğü başvurusunu bu tavırlarından dolayı onaylamadı. Sivil Havacılık başvuru onayına ise şu şekilde cevap verdi:

Olayın mağduru Gökhan Güloğulları yaşadığı durum ve keyfi uygulamayı şu şekilde aktardı:

Geçen hafta Perşembe günü Change.org üzerinde asla hakaret içermeyen SHGM Drone Talimatnamesi Yeniden Düzenlenmeli başlıklı imza kampanyası başlattım. Okuduğunuzda karşılıklı anlaşma, uzlaşma konusunda ne kadar kibar yazıldığını anlayabilirsiniz.

icerik1.jpgArdından 29 Nisan Cuma günü aşağıda kopyası olan bir mail ulaştı ve okuduğumda gözlerime inanamadım. Hesabımı sildiklerini ve söz konusu paylaşımların ne olduğunu belirtmeden devam etmem halinde savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını yazmışlardı. Tabii bu hukuksuz tutum karşısında avukatımla görüştüm ve idare mahkemesine yarın (Pazartesi) dava açmaya hazırlanıyorum. SHGM'ye kurum bazında küfür, ağır hakaret içeren bir paylaşımda bulunmadım. SHGM resmi sosyal (Facebook) hesabına orantısız zeka diye adlandırdığımız günümüz capslerinden (benim ilettiğim "çok cahilsin, keşke ölsen") böyle bir tutuma gideceğini düşünmüyorum. Her ne olursa dava açma hakları saklı, ancak hesabımı hangi maddeye dayandırarak sildiklerini maalesef açıklayamazlar, çünkü böyle bir madde veya karşılıklı imzaladığımız bir sözleşme yok.

Yapılan hukuk devletinde, devletin resmi kurumunun kişisel tavrıdır ve hukuksuzdur.

Bu arada SHGM’nin resmi Facebook hesabının ciddiyetsiz paylaşımları da drone kullanıcılarını kızdırıyor. Ayrıca SHGM internette dolaşan ve ekleyen tarafından montaj olduğu söylenen bir drone kazası videosunu gerçekmiş gibi paylaşması tepkilere neden oldu.

SOSYAL MEDYADAN DA BÜYÜK TEPKİ

Başvurusu kabul edilmeyen yurttaşlar Sivil Havacılık Kurumu'nun bu keyfi davranışı sonrasında duruma sosyal medya hesaplarından da tepki gösterdi.

icerik3.png

icerik4.png

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı

Güncel

Emniyet müdürünün kızına ceza yazan polise ödül

Güncel

'Kindar kedi' Haydar

Güncel

Suda indirim 'su gibi akıp gitti'

Güncel

10 büstün 9'unu çaldılar, Süleyman Demirel'e dokunmadılar

Güncel

İl Müftü Yardımcısı: Mısıroğlu, milleti karşı karşıya getirmekten hoşlanan bir ruh hastasıdır

Güncel

Meteorolojiden buzlanma ve don uyarısı

Güncel

Feribot seferleri iptal edildi

Güncel

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada 11 tutuklama

Güncel

Tanıtım toplantısına giden AKP'lilerin aracı takla attı

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı