Çok Okunanlar

Kızılay'a kayyum atanan Yıldırım'ın kardeşi: Bu ülkede eşek gibi sessizce yaşayacaksınız

Kılıçdaroğlu'ndan sokak çağrısı!

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan'dan tepkilere 'portakal sıkacağı' ile yanıt

KPSS adayı: Yüzümü gösteremem, mezhep imamımız böyle diyor

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Cevap ver Fethullahçı Erkan Tan!

Muharrem Usta'dan, hakem, TFF ve MHK'ya sert tepki

Trabzonspor Başkanı Muharrrem Usta, Galatasaray maçı sonrası TFF ve MHK'ya yönelik sert ifadeler kullandı. "Kimleri kurtarma operasyonu yapıyorsunuz?" diye soran Usta, "Futbol içinde bir takım ilişkiler olabilir. Bu iklim değişmek zorundadır. Futbol Federasyonu, MHK!.. Biz yapmadan, Trabzonspor camiası yapmadan siz bu iklimin nedenlerini sebeplerini niçin olduğunu bu ülke kamuoyuna anlatın" çağrısında bulundu.

Bu gecenin Türk futbol tarihi için önemli bir gece olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Muharrem Usta, "Acaba üzüntülü mü olmalıyız yoksa Türkiye'de bir şeylerin değişeceğinin işaret fitili yandı mdiye biraz yüzümüzün gülmesi mi gerekir. Herkesin emin olması gereken bir şey var ki, gönlümüz ve ciğerimizden biz gülüyoruz. Üzüntümüz yok. Başımız dik. Türkiye'de oynanan futbolun mutlak manada bir değişime, dönüşüme ihtiyacı olduğu bir süreçten geçiyoruz. Buna bir şeyler sebep olacaktı, olmalıydı. Bu gece çok önemli bir dönüşüm gecesini yaşıyoruz. Çok ağır ifadeler kullanılabilir. Ama Türkiye'de çok ağır ifadeler bir şey değiştirmiyor. Fakat değişmemiz şart. Ülke futbolunun mutlak manada bu darboğazdan çıkması için bir şeylerin yaşanması gerekiyor. Basını biraz takip ettim, en hafif tabirle, "Bugün utanç gecesi" ifadesi kullanılıyor. Daha ağır bir şeyler kullanmak istemiyorum. Okullarda çocuklara bir kaç temel kelimeler öğretilir. Bu kelimelerde toplum yeşersin, medeniyet inşa edilsin. Bu kelimelerden bir tanesi Onur'dur, bizim kalemizde de böyle birisi var. Bir diğeri şereftir, haysiyettir, gururdur. Bunlar önemli kelimeler. Çocuklarımızın hayatı boyuncu kullanması ve sahip çıkması gereken babaları ve aileleri tarafından çocuklara öğretilmesi gereken kelimeler bunlar. Bizler, hakemler bunları varislerine öğretmesi lazım. Bizim ülkemizin geleceği buradan geçiyor" dedi.

"ŞEREFLE BİTİRİLMESİ GEREKEN EN AĞIR GÖREV HAYATTIR"

"Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev hayattır" diyen Usta şöyle devam etti, "İnsanın yalnız ekmeğe değil, şerefe de ihtiyacı var. Türkiye'de spor üzerinden bunları konuşmamız hoş değil ama sporu da ülkede kamplaşma olmasın, hafta sonlarını mutlulukla geçirsinler, milyonlarca sporsever o futbolun zevkini yaşasın, çocuklar mahalle de karşıt takımlar birbiriyle kavga etmesinler diye, spor dünyada medeniyetin inşası için bir araçtır. Ama bizim ülkemizde bir sorun var. Üzücü ama maalesef var."

"MARKO MARIN'İN POZİSYONUNDA NEREDEYDİN?"

Maçla ilgili teknik analiz yapmasının doğru olmadığını kaydeden Trabzonspor Başkanı, "Maç Özer'in gördüğü 2. sarı karttan sonra bitmişti. Ya sonrası. Penaltı. Bize verilen penaltı. İnanılır gibi değil ya da Aykut'a verilen kartta yan hakem koştu, 'kartı ver' diye uyardı. Marko Marin itilirken yan hakem olarak orada değil miydin? Ne işin vardı orada. Orada koşma, burada koş. Öyle mi? onun için başta bir kaç kelime söyledim. Bu kelimeler, milyonlarca sporseverin kamplaştırılması için kullanılamaz. Kimse bunu yapamaz ve yapmamalıdır. Bu ülkenin spor üzerinden lekelenmesine araç olan insanların aramızda olmaması lazım. Seferberlik halinde bu insanlara bu kelimeleri öğretmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

"1 DAKİKA UZATIYORSUNUZ, ONU DA OYNATAMIYORSUNUZ"

Maçın 1 dakika uzatıldığını hatırlatan Muharrem Usta, "86. dakikada penaltı oldu. 4 tane kırmızı kart oldu. Üstelik Trabzonspor'un 90 dakikada yaptığı faul sayısı 7. İlk başta söylediğim kavramlardan nasibini alan birileri olsa, bu maçı o kelimelere bakarak 3-5-7 dakika uzatır, gerekirse Trabzonspor 8-1 yenilebilir. Mahsuru yok. 1 dakika uzatıyorsunuz, onu da oynatamıyorsunuz. Olan tiyatroyu düşünebiliyor musunuz? Yazık, çok yazık" diye konuştu.

"SENİN HAKEMLİĞİN BİTTİ"

Deniz Ateş Bitnel'e sert eleştiriler yönelten Usta, "Buradan sonra fitnes merkezin var ya, git ne yapıyorsan yap. Senin hakemliğin bitti. Git fitnes merkezinde hocalık yap. Çok da genç sayılmaz ama orta tecrübede bir hakem olsa bile, böyle bir hakemin operasyona soyunmasının arkasındaki iklimin sorgulanması lazım. Deniz Ateş Bitnel sorun sen değilsin. Bu iklime kimler ne şekilde sebep oluyor, bunun bu ülkede değişmesi lazım" tepkisini gösterdi.

"SALİH DURSUN TÜRK FUTBOLUNA KIRMIZI KART GÖSTERDİ"

Galatasaray ile Trabzonspor'la ilk yarıda oynadıkları maçta da hatalar yapıldığını hatırlatan Muharrem Usta, "Bu ikincisi. Kimleri kurtarma operasyonu yapıyorsunuz. Hangi güçle devasa, milyonlarca taraftarı olan, Anadolu'dan bir dünya markası çıkmış Trabzonspor'la oynama cesaretini nereden buluyorsunuz. Bir takım ilişkiler olabilir. Bu iklim değişmek zorundadır. Futbol Federasyonu, MHK!..

Biz yapmadan, Trabzonspor camiası yapmadan siz bu iklimin nedenlerini sebeplerini niçin olduğunu bu ülke kamuoyuna anlatın. Olan bitenlerin muhatabı Deniz Ateş Bitnel değildir. Sizsiniz. TFF ve MHK. Bizim ilişki ağımız bütün orada olan biteni çözecek kadar güçlüdür. Bu düzen değişecek. Trabzonspor yanabilir; ama bu düzeni değiştirmeliyiz. Taraflı tarafsız bütün Türkiye'den mesajlar yağıyor, "Utanıyoruz" diye. Bu akşam dünyaya rezil olan Türkiye'nin futboludur. BBC, L'Equipe, Bild Spor, The Sun, Daily Mail ve daha sayamayacağım gazeteler. Salih Dursun, Türk futboluna kırmızı kartı göstermiştir. Bu bir isyan hareketi değildir, dönüşümün sembolüdür. Tüm dünyada bunlar dönüyor" diye görüş bildirdi.

"MHK VE TEFF TÜRKİYE'Yİ DÜNYAYA REZİL ETMEYİ NASIL BECERİYORSUNUZ?"

MHK ve TFF'ye seslenen Muharrem Usta, "Milyonlarca sporseverin yaşadığı Türkiye'yi, dünyaya rezil etmeyi nasıl becerebiliyorsunuz? Hiç sorumluluk duygunuz mu yok. Kirli düzenin spor sahalarına, seyircilere verdiği zararı, daha önemlisi Türkiye'yi dünyaya rezil ettirmeye doğru giden yapıyı yıllardır görmüyor musunuz? Bu ülkeye, sporseverlere, gençlere, kadınlara, milyonlarca canı yanan insanlara karşı sorumluluk duygunuz yok mu? Üzüntü olan şu. O makamlara gelenler, başta söylediğim kelimeler var ya, onları Türk Dil Kurumu'ndan okumaları lazım. Özel bir gayret içinde misiniz? Nasıl bu ülkeye bu kadar zarar verebilirsiniz?" diye sert tepki gösterdi.

"BU DÜZEN DEĞİŞECEK, DEĞİŞMEK ZORUNDA"

Trabzonspor'un her türlü zorluğun altından kalkabileceğini kaydeden Muharrem Usta, "Kimse canını sıkmasın. Neler gördük neler. Ben bu ülkenin futbol ikliminin bu hale getirilmesine sebep olanlara sesleniyorum. Varsa sorumluluk duygunuz, artık yeter. Salih Dursun'u sembol edinin. İnşallah bu gece rüyalarınıza girer. Dediğim kelimelerle ilintiniz varsa tabii ki. Kimler varsa bu hesabı yapması lazım. Bu söylemlerim asla ve asla Trabzonspor'la ilgili değildir. Biz dayanırız, zor şartlardan şampiyonlukları defalarca yaşamış bir kulübüz. Bazı taraftarların taşkınlıkları rolduğunu duydum. Sakın en ufak taşkınlık yapmayın. Biz değişimin fitilini ateşleyen kulüp ve taraftar olmalıyız. Siz vakarlı, sakin olun. Bu ülkede bu düzen değişecek, değişmek zorunda. Sizlerle, Galatasaraylılarla değişecek. Galatasaray taraftarı da pişman, onlara teşekkür ediyorum. Galatasaray ile biz şampiyonluk mücadelesi vermiyoruz. Bizim Galatasaray ile bir derdimiz yoktu. Maçtan önce Dursun Bey'le oturup konuştuk. İddiası olmayan iki tane takımın sahada oynayan tiyatro, neyi ifade ediyor. Açıklaması olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Bizim açımızdan anlaması mümkün de, o anlamak istemeyenlere söylemeye çalışıyorum" göndermesinde bulundu.

"SALİH DURSUN HAKSIZLIĞA İSYANIN SEMBOLÜDÜR"

Salih Dursun olayının altını bir daha çizen Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, "Haksızlığa isyanın sembolüdür Salih Dursun. Sadece Trabzonspor için değil, Türk futbolunda yaşanan haksızlıklara isyanın sembolüdür. Salih Dursun'a taraflı tarafsız bütün kulüplerin sahibi çıkması lazım. Dönüşmek ve değişmek zorundayız. Bugün artık bunun son günüdür. Bundan daha ileriye gitme şansımız yok. Yarın kesinlikle başka bir gün olacaktır. Trabzonspor için de Türk futbolu için de başka bir gün olacaktır" açıklamalarını yaptı.  

"ONUR KALEDEN ÇIKSIN DEDİM"
Bu akşamın kazananı Trabzonspor olmuştur, Türk futbolu olmuştur. Penaltı olduğunda Hami'ye haber göndermeye çalıtık ama olmadı. Onur kaleden çıksın o olmayan penaltı ne olacaksa olsun. Ama yetişemedim onlarında aklına gelmedi. Bu gece geri dönüşü olmayan fitilin ateşlendiği bir gecedir ama malefes kap kara bir gecedir.

Basın toplantısına hakem Deniz Ateş Bitnel'e kırmızı kart gösteren Salih Dursun ile çıkan Muharren Usta soru almadı. Salih Dursun'un ise açıklama yapmayacağını söyleyerek toplantıyı bitirdi.

İlgili Haberler

Spor

Muslera'dan 'forvet' açıklaması

Spor

Fikret Orman kendisiyle ilgili anket yaptırdı

Spor

Galatasaray'ın borcu açıklandı

Spor

Fenerbahçe Spartak Trnava deplasmanında

Spor

Schalke'den Galatasaray'a esprili paylaşım

Spor

Galatasaray maçının yayını kesilince BeIN Sport aboneleri böyle isyan etti

Spor

Fenerbahçe, 17 yaşındaki oyuncusuyla sözleşme imzaladı

Spor

Alanyaspor'un hedefi en az 20 puan

Spor

Messi, milyonlarını harcadı

Spor

Trabzonspor'da flaş gelişme: Kulübe ihtar çektiler...

Spor

Türk hakemler UEFA Avrupa Ligi maçına çıkıyor

Spor

UEFA'dan Hüseyin Göçek'e görev