Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

MÜSİAD Başkanı: Meclis kararını verdi, şimdi söz millette

MÜSİAD Kayseri Şubesinin 22. Olağan Genel Kuruluna katılmak üzere Kayseri'ye gelen MÜSİAD Genel Bakanı Nail Olpak, Türkiye ve dünya ekonomisi ile yeni anayasa çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sisteminde milletin vereceğe karara saygılı olunması gerektiğini altını çizen Olpak, 'MÜSİAD olarak, Cumhurbaşkanının ilk defa halk tarafından seçilme sürecinin başından beri söylediğimiz bir gerçek var. Türkiye'de, Kuvvetler Ayrılığı olarak ifade edilen, ama kurgusunda Kuvvetler Karmaşası olan mevcut sistem mutlaka değiştirilmeli, dedik. Mevcut sistem arızalıdır. Bugün, tamamen yasal yetkilerini kullanan, bunları kullandığı için kimilerince eleştirilen, sorumluluk da taşımayan bir Cumhurbaşkanlığı sistemi var. Üstelik, millet tarafından seçilmek gibi güçlü bir dayanağa da sahip. Sistemin hem fiili ve yasal durumu tarif edecek şekilde tanımlanması, hem de Türkiye'ye ayak bağı olan taraflarının düzenlenmesi gerekiyordu. Bugün yapılan değişiklik de, tam olarak budur. TBMM kararını verdi. Şimdi sıra Millet'tedir. Milletin vereceği karara, hep birlikte, saygı gösterme zamanıdır. Referandum sürecinin de salimen tamamlanmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

 

İş adamlarının kendi para birimine sahip çıkması gerektiğini belirten Genel Başkan Olpak, "Kendi para birimimize sahip çıkacağız. Öncelikle, yurt içindeki alışverişlerimizi Türk lirası ile yapacağız. Elbette, devamında, yurtdışı ticaretimizi yerel para birimlerimizle yapmak var. Buna ek olarak, tasarruflarımızı da, Türk lirası ile yapacağız. Hangi para biriminden gelir elde ediyorsanız, o para biriminden borçlanın. Riskinizi en aza indirirsiniz" ifadelerini kullandı.

OLGUNHARPUTLU, GÜVEN TAZELEDİ
Bir otelde düzenlenen genel kurula, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, MÜSAİD Genel Başkanı Nail Olpak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve iş adamları katıldı. Divan başkanlığını Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'ın yaptığı genel kurulda mevcut Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu delegelerin oylarının hepsini alarak başkanlığa seçilip güven tazeledi.

İlgili Haberler

Ekonomi

Halkbank'da gece yarısı doları 3.72'den alanların peşine düşmeyen devlet soğanın ensesinde

Ekonomi

SGK'dan prim borçlularına yeni hak

Ekonomi

Türk Lirası en çok Seyşeller karşısında eridi

Ekonomi

Berat Albayrak'tan soğan açıklaması

Ekonomi

İDO'dan sonra TURYOL: Her an kontak kapatabiliriz

Ekonomi

870 beyaz et üreticisi kepenk kapattı! Gerekçe...

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası: Bazı ülkeler sert bir şekilde etkilenecek

Ekonomi

Diyanet'in bütçesi ne kadar arttı?

Ekonomi

Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

Ekonomi

Türkiye, yurt dışı varlıklarını kaybediyor

Ekonomi

TL haftaya nasıl başladı?

Ekonomi

Mahkemeden tüketiciyi sevindirecek, müteahhiti üzecek gelişme