Çok Okunanlar

Dilipak tarih verip 'duyurdu': Politikacı ve işadamlarına suikastler geliyor

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

Nihat Genç, Bahçeli'yle yarışıyor: Çarpışma dizisinden tren kazalarının şifrelerini çözdü

Türkiye'den 'bağımsız yargı' manzaraları: ABD Brunson'u nasıl bıraktırdığını açıkladı

Musul eski Valisi: IŞİD liderleri Suriye'ye geçti!

IŞİD'in Musul'a saldırdığı dönemde kentin valisi ve aynı zamanda Ninova Bekçileri komutanı olan Nuceyfi, Erbil'deki ofisinde Sputnik muhabiri Hikmet Durgun'a önemli açıklamalarda bulundu.

Musul operasyonunun devam ettiğini ve çatışmaların sürdüğünü belirten Nuceyfi, "Musul operasyonunda bizim Ninova Örgütü de yer alıyor. 2 Tümen ve altı taburumuz var. Bazıları savaşa katıldı. Güvenlik gerekçesiyle şimdi tam sayı veremem. Güçlerimizin bir kısmı Musul'un kuzeyindeki Musul barajında konuşlanmış durumdalar. Irak ordusuyla beraber operasyonu yürütecekler. Birkaç gün içinde Irak ordusu ile birlikte harekatı büyüteceğiz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE KOALİSYONLA ANLAŞABİLİRSE…'

Türkiye'ye yardım gönderme çağrısında bulunan Nuceyfi, "Türkiye bize şu anda destek sağlayamıyor ancak koalisyonla anlaşabilirlerse topçu desteği sağlayabilirler. Buna ihtiyacımız var" dedi. Şehir alındıktan sonra Irak ordusunun şehri terk edeceğini ve yerel polis ile Ninova bekçilerinin kontrolü sağlayacağını aktaran Nuceyfi, kentin alınmasından sonra parçalanmayacağını söyledi. IŞİD liderlerinin Suriye'ye kaçtığına da dikkat çeken Nuceyfi, "Bütün militanlar kaçmadı tabi, savaş devam ediyor. Musul'da mezhebi bir savaş olmayacak. Ancak Telafer'de olabilir. Musul'un bölüneceğini sanmıyorum ama Sincar ve Telafer'de mezhep savaşları yaşanabilir" dedi. 

'MUSUL HALKI KİTLESEL GÖÇE GEÇERSE EN ÇOK TÜRKİYE ETKİLENİR'

Musul halkının kitlesel anlamda göç etmesi durumunda en çok Türkiye'yi tercih edeceklerini kaydeden Nuceyfi, "Eğer Musullular şehri terk ederse yaşayabilecekleri bir yer yok. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yaşamaları çok zor. Şu an Musul'un 2 milyon nüfusu var. Bana göre Türkiye'ye kaçmak zorunda kalacaklar. En az 1 milyon kişi kaçabilir" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Musul operasyonunda yer almasını istediklerinin altını da çizen Nuceyfi, "Türkiye operasyonda yer alırsa hem Irak hem de Musul halkına faydası olur. Türkiye, Irak'ın komşusu. İyi ve kötü gününde yanında yer aldı. Şimdi de tarihi Musul operasyonunda yerini almalı" diye konuştu. Musul alındıktan sonra şehrin yeniden yapılandırılması gerekeceğini ifade eden Nuceyfi, Musul'un yeniden canlandırılması aşamasında rol almak istediklerini belirtti.

 

İlgili Haberler

Dünya

Stalin'in telefon rehberi açık arttırma ile 241 bin TL'ye satıldı

Dünya

Macaristan'da 'köle yasası' protestosu sürüyor

Dünya

Kosova'nın ordusunu kurma kararına AB ve NATO'dan tepki

Dünya

Mali'de silahlı saldırı: 42 ölü

Dünya

Çin ABD otomobillerine ek vergileri 3 aylığına kaldırdı

Dünya

Rusya'dan 'Fırat'ın doğusuna operasyon' açıklaması

Dünya

ABD'nin New Jersey eyaletinde nakil aracından dolar saçıldı

Dünya

ABD Temsilciler Meclisi'nden Arakan kararı

Dünya

Sarah Jessica Parker'ın Selahattin Demirtaş'ı okuması TT oldu

Dünya

'Sarı Yelek' eylemi İngiltere ve İsrail'e sıçradı

Dünya

Çipras, Yunanistan Rekabet Komisyonu'na avukatını atadı

Dünya

Tez danışmanı, doktora öğrencisini IŞİD'in elinden kurtardığı ortaya çıktı