darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Nakliyat-İş'ten asgari ücret açıklaması

Basın açıklaması Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapılırken,  “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın 2.000.00 TL Net Asgari Ücret Olsun' pankartı ve  “Vergide Adalet İstiyoruz' “Az Kazanan Az, Çok Kazanan Çok  Vergi Ödesin' “Asgari Ücretten Vergi Kesilmesin' “Gelirin, Servetin Paylaşımında Adalet İstiyoruz' dövizleri ve “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek' pankartı açıldı.

Küçükosmanoğlu konuşmasına  “Suriye’de El Bab’da şehit olan askerleri ve aynı zamanda insanlık dışı terör saldırıları sonucunda  yitirdiğimiz Beşiktaş’da Kayseri’de ki şehitleri, vatan evlatlarını da rahmet ve saygıyla anarak sözlerime başlamak istiyorum. Çünkü Türkiye’de başta ABD Emperyalistleri olmak üzere diğer emperyalistler ülkemizde bir takım oyunlar peşindeler. Buna karşıda hep beraber tüm insanlar olarak emekçiler, işçiler olarak ülkemiz üzerinde oynanmak istenen bu oyunlara da karşı çıkmak durumundayız.' diyerek başladı.  Devamında da basın açıklamasına geçildi.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun Asgari Ücretle ilgili İstanbul’da yaptığı açıklama ;   

ASGARİ ÜCRET SEFALET ÜCRETİ OLMASIN
GELİRİN, SERVETİN PAYLAŞIMINDA ADALET İSTİYORUZ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılı için uygulanacak asgari ücreti belirlemek için toplantılarına devam ediyor. 29 Aralık’ta yapılacak toplantıda Asgari Ücretin ne kadar olacağı açıklanacak gibi. Bilindiği gibi asgari ücret tespit komisyonu 15 kişiden oluşuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 5 üye, TİSK/İşveren Sendikaları Konfederasyonundan 5 üye, 5 üyede işçi (Türk-İş’ten) temsilcilerinde oluşuyor. Komisyonun oluşumu demokratik değil. Çünkü komisyon işveren+hükümetin ağırlığında işçileri yalnız en çok üyesi olduğu için TÜRK-İş temsil ediyor.  Bu da doğru değil. 2017 yılı için Türk-İş 1,600,00 TL (net) önermekte, TÜİK’in bir işçini aylık  asgari yaşam maliyeti olarak komisyona bildirdiği  ücret ise 1,669,00 TL’dir. TÜRK-İŞ’in işçi temsiliyetinin ne durumda olduğu ortadadır. 

Değerli basın Emekçileri

Ülkemizdeki servetin ve gelirin dağılımı nasıl? Hangi ortamda asgari ücret belirleniyor?
Yapılan en son araştırmalara göre Türkiye nüfusunun en zengin %1’nin  servetinin toplamı Türkiye’de ki servetin %54,3’üne sahip. Nüfusun geri kalan %99’nun yani 78 milyonun toplam servet içindeki payı ise % 45,7. Kısacası en zengin yüzde birin serveti %99’un servetinden daha fazla servete sahip. 

TUİK’in gelir dağlımı rakamları da pek farklı değil. En yüksek gelire sahip %20’lik grupta toplam gelirden aldığı pay %46,5, en düşük (yoksul) %20’lik grubun payı ise %6,1’dir.

Bu servet ve gelir dağılımının sosyal devletle, adaletle, hak-hukukla her hangi bir ilgisi yoktur. Sosyal devlet, sosyal adalet ilkesi toplumda servetin ve gelirin adaletli paylaşımını esas alan bir toplumsal düzendir. Ülkemiz dünyada ki servet ve gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biridir. Bu durumun gerçek İslamiyet’le herhangi bir ilgisi yoktur. 

Değerli Basın Emekçileri

Ülkemizde vergi düzeni de adaletsizdir. KDV, ÖTV gibi dolaylı vadaletsiz bir sistemdir.  Asgari ücretli de parababası da aynı ürüne aynı vergiyi ödemektedir. 

Türkiye bugün OECD ve AB ülkeleri içerisinde ücretlerin vergi yükü oranında ilk sıralardadır. Bir başka adaletsizlik de ücretlerdeki vergi dilimleri uygulamasıdır. 

2017 yılında 13,000,00 TL’ye kadar %15, 13,000,00 TL den sonra 31,000,00’e kadar %20, 31,000,00’den 71,000,00’e kadar %27, 71,000,00’den sonrası için %35 oranında gelir vergisi kesilecektir. 
Bu uygulamayla asgari ücretli dahi 9.-10. Aydan sonra %20’lik dilime girmektedir. Bildiğimiz gibi işçiler ve diğer çalışanlar harcama yapmadan vergilerini peşin olarak ödemektedirler. İşçilerin ve emekçilerin gelirden servetten aldıkları pay ortadayken vergi almaya gelince de devlete en çok vergiyi ödeyendir. Bu adaletsizlik kabul edilemez. 
İşçilerin ücretlerinden alınan

•    Gelir Vergisi %10’da sabitlensin
•    Asgari ücretten vergi alınmasın
•    Az kazanan az çok kazanan çok vergi ödesin
•    Temel ihtiyaç ürünlerinden dolayı vergi alınmasın. İşçilerin üzerindeki dolaylı vergi yükü kaldırılsın
•    Sermayenin parababalarının gelirleri, servetleri vergilendirilsin.

Servetin ve gelir dağılımının bu kadar adaletsiz olduğu hayat pahalılığının enflasyonunun artma sürecine girdiği dönemde asgari ücretliye toplu taşıma ücretsiz olmalıdır.
•    Asgari ücret tespit komisyonu tüm işçi konfederasyonları katılmalı.
•    Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı, işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.
•    Asgari ücret tespitine ilişkin 131 sayılı İLO sözleşmesi onaylanmalı. Avrupa Sosyal Şartına konan çekince kaldırılmalıdır.
•    Asgari ücret bütün çalışanlar için ortak saptanmalıdır. 

20161228_110445.jpg

 

 

 

 

İlgili Haberler

Güncel

CHP'li Tanal: Danıştay OHAL KHK'sının iptali davasında topu AYM'ye atamaz

Güncel

Büyük Marmara Depremi'nin üzerinden 19 yıl geçti!

Güncel

Çankaya asfaltta rekordan rekora koşuyor

Güncel

THY uçağında 'hastalık' paniği

Güncel

4 askerin şehit olduğu beldenin belediye başkanı gözaltında

Güncel

CHP'li Torun: Yoksulluğu ortadan kaldıracağız

Güncel

İstanbul'da turistlerin taksi isyanı

Güncel

'Taksici bir kadını kaçırmaya çalıştı'

Güncel

Ticaret Bakanı'ndan ABD'ye yaptırım açıklaması

Güncel

Skandal iddia: Ateizme özendirdiği için kaldırıldı

Güncel

Perinçek: Ya Erdoğan ile birlikte Türkiye gemisindesin ya da Amerika gemisinde

Güncel

Ceylan Ertem Cumartesi Anneleri için söyledi: Beni bul anne