darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

NATO: Türkiye hala bize asker gönderebilecek kapasitede!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimin ardından NATO karargahlarında  görev yapan Türk askeri personelde değişiklikler yapıldığını, ancak Türkiye'nin  NATO'ya personel sağlayabilecek kapasitede olduğunu belitti. 

Stoltenberg, yarın yapılacak NATO savunma bakanları toplantısına  ilişkin basın toplantısı düzenledi. Daha önce alınan kararlar çerçevesinde  2017'nin başında dört çok uluslu taburun ittifakın doğu kanadına  yerleştirileceğini belirten Stoltenberg, bunun amacının çatışma çıkarmak değil  aksine çatışmayı önlemek olduğunu söyledi.

IŞİD'e karşı ilk NATO AWACS'ı 20 Ekim'de havalandı

Toplantıda NATO'nun Karadeniz bölgesindeki varlığını artırmayı da ele  alacaklarını belirten Stoltenberg, ittifakın IŞİD'e karşı savaşı da  hızlandırdığını belirtti. Ürdün'de yüzlerce Iraklı askeri eğittiklerini  hatırlatan Stoltenberg, "Önümüzdeki aylarda Irak'a olan desteğimizi artıracağız.  NATO'nun tüm müttefikleri IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun üyesi durumunda. NATO'nun kendisi de, erken uyarı uçağı AWACS'larla şimdi doğrudan destek  sağlıyor. Bu yolla koalisyonun havadan görüşünü artırıyor ve gökyüzünü daha  güvenli hale getiriyor. Koalisyona destek vermek için NATO AWACS'larının 20  Ekim'de ilk kez havalandığını ilan edebilirim." dedi.

Stoltenberg, yarınki toplantıda aynı zamanda NATO'nun mültecilere  karşı Ege Denizi'ndeki görevinin geleceğini ele alacaklarını ve Orta Akdeniz'de NATO misyonu konusunda da karara varacaklarını ifade etti.

"Manş Denizi'ndeki Rus gemileri Suriye'deki saldırılarda  kullanılabilir"

NATO Genel Sekreteri, Rus savaş gemilerinin Manş Denizi'nden geçmesine  ilişkin bir soru üzerine, Rusya'nın uluslararası suları kullanma hakkı olduğunu  belirterek, "Ancak bu kez farklı olan gemilerin, Rusya'nın Suriye'deki askeri  operasyonlarındaki kapasitesini artırmak için kullanılabilme ihtimali. Bu da  Rusya'nın Suriye'deki sorunun siyasi yollardan çözümüne ilişkin verdiği sözler  konusunda endişeye neden oluyor." ifadesini kullandı.

Halep'e yönelik daha fazla Rus hava saldırısının, insanların çektiği  sıkıntıları artıracağını söyleyen Stoltenberg, Moskova'dan siyasi çözüme katkı  vermesini istedi. Stoltenberg, "Yani bu konuda endişe verici olan, savaş  gemilerinin, Halep'teki sivillere yönelik artırılan hava saldırıları için bir  platform olarak kullanılma ihtimali." değerlendirmesini yaptı.

NATO'daki Türk askeri personel

NATO Genel Sekreteri başka bir soru üzerine, darbe girişiminin  ardından ağustos ayında Türkiye ziyaret ettiğini, kasım ayında bir kez daha  Türkiye'de temaslarda bulunacağını aktardı.

Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil  yetkililerle görüştüğünü hatırlatan Stoltenberg, "Elbette Türkiye temmuz ayındaki  başarısız darbenin arkasında olanları yargılama hakkına sahip. Önemli olan bunun  hukukun üstünlüğü çerçevesinde yapılması." diye konuştu. NATO Genel Sekreteri,  Türkiye ve Avrupa Konseyi arasındaki bu konuya dair işbirliğini memnuniyetle  karşıladığını da söyledi.

Stoltenberg, "(Darbe girişiminin ardından) NATO karargahlarındaki Türk  askerlerinde değişiklik oldu. Türkiye'nin NATO karargahlarına Türk askeri  personeli sağlayabilmeyi sürdüreceğinden eminim. Bu konuda Türkiye ile yakın bir  diyalog içerisindeyiz." şeklinde konuştu. NATO Genel Sekreteri, Türkiye'yi  ziyaret ettiğinde bu konuyu da ele alacağını sözlerine ekledi.

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'