Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

'Erdoğan, Melih Gökçek ile buluştu, Gökçek aday gösterilmeye çok yakın' iddiası

Nazarbayev Cemaat okulları açıklaması: Gülen mi vardı ne vardı farkında değilim

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de ülkesindeki Gülen Cemaati ile bağlantılı okullar hakkında "Bu mesele rahmetli Turgut Özal zamanında ikimiz imzalamıştık. Ama orada Gülen mi vardı ne vardı ben farkında değilim. Biz Türkiye'nin bütün talebine karşılık vereceğiz" dedi. 

Türkiye'yi ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'le gerçekleşen görüşmelerinin ardından Erdoğan ve Nazarbayev ortak basın toplantısı düzenledi. Kaçak Saray'daki basın toplantısında konuşan Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili "Malumunuz ülkemiz 15 Temmuz gecesi siyasi tarihimizin en alçak, en pervasız, en kanlı ihanetlerinden birine maruz kalmıştır. Yaklaşık 40 yıldır takıyyeyle, iki yüzlülükle, büyük bir gizlilik içinde Silahlı Kuvvetler'imiz içinde örgütlenen üniformalı teröristler Pensilvanya'daki örgüt liderinin talimatı doğrultusunda meşru hükümeti, demokrasiyi ve şahsımı hedef alan bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu teşebbüse yine bu yapıya mensup birtakım eski emniyet görevlileri, siviller, farklı kamu kurumundaki çalışan memurlar, adli ve idari personel de destek vermiştir. Hamd olsun bu teşebbüs milletimizin şanlı direnişi, medyamızın, siyasi partilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın katkısı, hükümetimizin kararlı duruşu sayesinde boşa çıkarılmıştır" ifadelerini kullandı. 

DARBE GİRİŞİMİ ARDINDAN TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDEN İLK DEVLET ADAMI

Darbe girişimin ardından Türkiye'ye ziyarette bulunan ilk devlet adamının Nazarbayev olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bu darbe girişimi Fethullahçı Terör Örgütü'nün de karanlık yüzünü, sinsi planlarını ve asıl niyetini ifşa etmiştir. Bu terör örgütü sadece milletimize değil, iyi niyetlerini istismar ettiği rahmetli Özal'a, rahmetli Demirel'e de ihanet etmiştir. Artık şunu net olarak biliyoruz. FETÖ sadece Türkiye'ye karşı değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor. Bunun da bilinmesini isterim. Bizim yüreğimiz yanıyor. Bizim yaşadığımız acıları, ihaneti, hayal kırıklığını dostlarımız, kardeşlerimiz yaşamasın istiyoruz. Örgütün ipliğini pazara çıkarmaya kararlıyız. Mücadelemizi hem yurt içinde hem yurt dışında kararlı şekilde sürdüreceğiz. Baş başa görüşmemizde açık yüreklilikle kıymetli kardeşim Nazarbayev'e bu konudaki endişelerimizi, kanaatlerimizi ilettik. Dost bildiğimiz, kardeş gördüğümüz tüm ülkeler nezdinde de bu endişelerimizi dile getireceğiz. Dostluğun, kardeşliğin, müttefikliğin, ortaklığın gereği budur" diye konuştu. 

NAZARBAYEV: KAZAKİSTAN HER ZAMAN TÜRKİYE'NİN YANINDA

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de konuşmasında Türkiye'de yaşanan darbe girişimine değinerek, Türkiye'nin yanında olduklarını vurguladı. Nazarbayev, şöyle konuştu: "Kazakistan için en önemli stratejik ortak Türkiye Cumhuriyeti'dir. 15 Temmuz günü meydana gelen kaygılı olayların Kazak halkı için de bizler için de önemli bir pişmanlık olduğunu gördük. Kazak halkı adına şehit olan, yaralanan ve acı çeken herkese hem rahmetimi hem şifalarımı dilemek istiyorum. Ben buraya sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında olduğumu açıkça deklare etmek için geldim. Türkiye, Kazakistan'ın en yakın ve güvenilir ortaklarından birisi. Bundan sonra da öyle olacağına inanıyorum. Kazakistan her zaman Türkiye'nin yanında ve onu desteklemeye devam edecek. Türkiye'nin siyasi yapısı bizim için çok önemli" 

'GÖNDERDİĞİMİZ MEKTUPLA RUSYAYLA İLİŞKİLER YOLUNA GİRMİŞ OLDU'

Nazarbayev ve Erdoğan açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesinde Kazakistan'ın rolü sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ile ilişkilerimizdeki o sıkıntı anında Sayın Putin'le birçok görüşmeleri oldu. Bu ilişkilerin düzeltilmesi istikametinde birçok destekleri oldu. Son olarak Özbekistan'daki Şanghay zirvesinde de benden özel temsil isteyerek, ben de özel temsilcimi gönderdim. Kendilerine gönderdiğimiz mektupla da orada adeta bu iş yoluna girmiş oldu. Kendileri Sayın Putin'le yaptıkları görüşmeyle de bu işi barışa tekrar dönüştürülmesinde katkıları büyük oldu. Onun ardından yeni bir sürecin başlaması, bir milattı o. Salı günü St. Petersburg'ta Sayın Putin'le bir araya geleceğiz. Heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Şu andaki o sıkıntılı dönemi geride bırakıp yeniden eski günlerimize dönmüş olacağız. Bu konuda değerli kardeşimin katkılarını unutmak mümkün değil. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

239 DARBE GİRİŞİMİNDE HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN 239 KİŞİLİK MEHTER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı'da yapılacak 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılma kararı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu'na daha önce yazılı olarak davetimi yapmıştım. Çünkü pazar günü yapılacak olan mitingi milletin demokrasi ve şehitlerimize sahip çıkma buluşmasını çok önemsediğimiz için ve cumhurun başı olarak da böyle bir buluşmayı Türkiye'nin en büyük meydanın gerçekleştirelim istedik. Parlamentoda bulunan gerek AK Parti gerek CHP gerekse MHP'nin genel başkanlarının da orada bulunmasını çok önemsedim. Onun için yazılı davetimi siyasi partilerimizin genel başkanlarına yaptım. Nihai netice olarak davetimizin tamamı böylece gerçekleşmiş oldu. Şimdi de pazar günü gelecek olan tüm davetlilerimiz birlikte hazırlanan program çerçevesinde, sadece İstanbul'da bunu yapmıyoruz. İstanbul'da yaptığımız bu mitingle aynı anda İstanbul dışında 80 vilayette meydanlarda aynı şekilde toplanılacak. Oralarda megaboard'lardan bu yayın ortak yayın olarak yapılacak. Tüm Türkiye izleyecek. Programın içerisinde birçok etkinlik var. Ordumuzun mehteri orada yerini 239 kişiyle alacak. 239 şehidimizi ifadeyle orada bu şekilde onlar yer alacak. Tek özelliği kimse partisinin bayrağıyla değil, herkes Türk bayrağıyla orada olacak. Orada tek bayrak, tek yürek olarak inşallah milletimiz olarak, el ele buluşacağız"

'MAARİF VAKFI, KAZAKİSTAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'YLA GÖRÜŞECEK'

Kazakistan'daki Gülen Cemaati ile bağlantılı okulların kapatılmaları veya eğitimlerine farklı şekilde devam etmeleri yönünde bir adım atılıp atılmayacağı sorulan Erdoğan, Kazakistan'daki Cemaat'e ait okullarla alakalı görüşmelerin yapıldığını belirterek, 'Bizim Maarif Vakfı, Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerini yapacak. Bu görüşmeler neticesinde bana değerli kardeşimizin şu ifadesi çok çok önemli geldi; 'Türkiye'ye düşman olan bize de düşmandır' ifadesi. Bu Fethullahçı Terör Örgütü ne yazık ki bize, millete bu düşmanlığı yaptı. Bu milleti parçalamaya yönelik bu adımı attı. Bugün bize yarın bir başka yerde de aynı şeyi bunlar yapabilirler. Karakterlerinin gereği bu. Şu anda Kazakistan'da 33 okulları var. Maarif Vakfı'mızla Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın müşterek çalışmasıyla inşallah Kazakistan'da bu adım atılmış olacak" ifadelerini kullandı.

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI NAZARBAYEV: GÜLEN Mİ VARDI NE VARDI FARKINDA DEĞİLİM

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de ülkesindeki Gülen Cemaati ile bağlantılı okullar hakkında şunları söyledi: 

"Kazakistan'daki okulların hepsi devlet kontrolünde olan okullar. Finansmanını Kazakistan'ın yerel yönetimleri sağlıyor. Biz Türkiye'ye karşı iş yapan kimseyi desteklemeyeceğiz. Bu bizim çıkarımıza gelmez. Biz bunu istemiyoruz. Biz anlaştık, iki tarafın eğitim bakanlıkları bir çalışma grubu oluşturacak. Eğer gerçekten tespit edilirse onların ilişkisi biz o öğretmenleri geri göndereceğiz; fakat Türkiye devleti olarak başka öğretmenler isteyeceğiz. Bu mesele rahmetli Turgut Özal zamanında ikimiz imzalamıştık. Ama orada Gülen mi vardı ne vardı ben farkında değilim. Biz Türkiye'nin bütün talebine karşılık vereceğiz"

İlgili Haberler

Politika

Boğaziçi Üniversitesi'nde operasyon; çok sayıda akademisyen gözaltında

Politika

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Politika

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Politika

Soylu'dan Suriyelilere ilişkin açıklama

Politika

Binali Yıldırım'ın yerine dört isim konuşuluyor

Politika

Künefeci yapılan tarihi meclis, müzeye dönüştürülecek

Politika

Kritik teklif Meclis'ten geçti

Politika

MHP'den 'af' çağrısı

Politika

Gerici Akit'in hedef gösterdiği yayınevinden yanıt! Ayrıntı'dan destek...

Politika

'ABD'den Kaşıkçı cinayetindeki rolleri yüzünden 17 Suudi vatandaşına yaptırım'

Politika

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi

Politika

Baltayla saldıran serbest bırakıldı...Atatürk heykeline bugün yeni saldırı