Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

'Nazım ölürken Vera yan odada başkasıylaydı'

Sinan Acıoğlu-Oda TV/Türk aydınını ele aldığı kitabın? Nâzım Hikmet'le ilgili bölümlerinde hayli ses getirecek iddialarda bulunan Prof. Küçük, Nazım Hikmet'in hayatını kaybetmesine neden olan kalp krizini geçirirken eşi Vera'nın yan odada bir başkasıyla birlikte olduğunu ileri sürdü.

İşte Yalçın Küçük'ün kaleminden Tenkit'ten tartışma yaratacak o bölümler:

"Yalnızlık ve insansızlık, Nâzım’ın yazgısıdır.

İkinci vatanında, Nâzım’ın hiçbir işi yoktur.

Sadece “cephe' örgütlerinde bir konuşmacı ve şiir okuyucusudur. Kadın olarak payına düşen, sadece koleksiyonculardır. Bunlarla, sabahları yeni bir dünyaya uyanmak imkânsızdır. Nâzım, sabahları, şafakta, ancak aç karnına tüttürülen bir sigaradan tad almaktadır. Halbuki sabahlar, bütün kaygı ve düşüncelerden uzaktır. Düşünen bir insan için en büyük dünya sabahtır. Sevgi ve arzu, dünyasıdır. Sabah’tır. Yeni vatanında, Nâzım’ın sabahı yoktur.

Belki sevgili bildiği bir koleksiyoncu yan odada, bir hoyrat vücutla sabahı deniyor; “karısı' bile Nâzım’ın ölümünü, vücudu çok soğuduktan sonra anlamıştı. Nâzım, ikinci vatanında, sadece ve sadece kocaldığını fark etmek zorunda kalıyordu."

VERA'YA SERT SÖZLER

Kitabın "Zavallı Nâzım" başlığını taşıyan bölümünde Nâzım Hikmet'in eşi Vera Tulyakova’nın “Nâzım’la' ismini taşıyan kitabını ele alan Yalçın Küçük, Vera'nın kitabı, Nâzım'la beraberliğini anlatmak için değil, kendisini savunmak için yazdığı görüşünü ortaya atıp ekliyor: "Eğer herhangi bir “Nâzımsever' bu kitabı okumuş olsaydı ya artık Nâzım’ı sevmekten vazgeçmeli ya da bu kitabı reddetmeliydi. Çünkü bu kitapta son derece zavallı, acınacak ölçüde cılız bir Nâzım var."

"Tulyakova, Nâzım Hikmet’i hiç sevmiş midir?" sorusuna yanıt arayan Prof. Küçük, "Vera Tulyakova acaba Nâzım öldükten ve kendisi yaşlandıktan sonra mı Nâzım Hikmet’i sevmeye başladı? Bilemiyorum" deyip, Tulyakova’nın Nâzım Hikmet’e geç kalmış düşkünlüğünde ticari bir kaygı bulunabileceğini, Sovyetlerin çözülüşü esnasında Avrupa’da ve Türkiye’de düzenlenen Nâzım toplantılarının ve “Nâzım’a yurttaşlık kampanyaları'nın da bu "ticari" kaygıya elverişli ortam oluşturduğunu savunuyor.

Nâzım'ın hayatının ayrıntılarına eğilmesini "Ben, Hikmet’i, en çok sevdiklerim gibi, en çok didikliyorum." diyerek açıklayan Yalçın Küçük'ün Tenkit'teki Nâzım Hikmet tezleri hayli konuşulacağa benziyor.

 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Fuara yoğun ilgi devam ediyor...

Kültür Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek...

Kültür Sanat

Filmi ile Freddie Mercury ve Queen'in gerçek hikâyesi arasındaki 5 fark

Kültür Sanat

Game of Thrones'un final sezonundaki bölümlerin süreleri ne kadar?

Kültür Sanat

Netflix ücretleri değişiyor

Kültür Sanat

Game of Thrones'un final sezonu tarihi belli oldu

Kültür Sanat

Ozan Güven, Don Kişot'um Ben ile sahnede

Kültür Sanat

Mustafa Demircan tecrübelerini kitaplaştırdı

Kültür Sanat

Müslüm filmini kaç kişi izledi?

Kültür Sanat

'Kırmızı Hasat' resim sergisi TSKM'de açıldı

Kültür Sanat

Cem Yılmaz Emanet'in kadrosunu açıkladı

Kültür Sanat

Örümcek adamın yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti