darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Necdet Özel: Darbeciye 'Paralel misin' diye sordum, 'hayır' dedi görevine devam etti!

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde Başbakan Binali Yıldırım’ın Özel Kalemi tarafından aranarak, "Başbakan Yıldırım’ın ricası üzerine televizyonda konuşmasının talep edildiğini" söyledi. Özel, Başbakan’dan gelen bu talep üzerine o gün iki haber kanalına canlı yayında konuşuyor ve ortamın sakinleşmesine katkıda bulunuyor. Necdet Özel, “Keşke bu olay yaşanmasaydı da biz de devreye girmeseydik" diyor.

Özel, darbe girişimi sonrası tutuklanan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri, kendisinin de eski yaveri olan Yarbay Levent Türkkan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Türkkan, savcılık ifadesinde Özel Paşa'yı dinlediğini itiraf etmişti.

NECDET ÖZEL, "HAYIR" YANITINA İNANMIŞ! 

Özel, darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Askeri Yargıtay Üyesi Albay Muharrem Köse’yle arasında geçen bir diyaloğu da anlattı. İkinci Başkan, Necdet Paşa’ya, adli müşavir olarak Muharrem Köse’yi önerir. Necdet Özel, müşavirlikten daha üst bir görev olan Askeri Yargıtay üyeliğinden müşavirliğe atanmanın doğru olup olmayacağını sorar. Köse’nin Askeri Yargıtay üyeliğini bırakıp adli müşavirlik görevini üstlenmeye hazır ve istekli olduğu yanıtını alır ve atama yapılır. Ancak, bir sure sonra Köse’nin, FET֒cü olduğu iddiaları yayılır. Necdet Paşa, Köse’yi çağırıp sorar, “Senin hakkında paralelci olduğuna dair iddialar var. Var mı ilişkin, ne diyorsun?' Köse, “Hayır komutanım' yanıtını verir. 

Necdet Özel'in açıklamalarını Hürriyet'teki köşesinde yayımlayan Fikret Bila'nın yazısı şöyle:

"FETÖ ile bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanan ve üzerinde en çok konuşulan isimlerden biri de Genelkurmay Adli Müşaviri olarak görev yapan Albay Muharrem Köse oldu. Peki Muharrem Köse nasıl Genelkurmay Adli Müşaviri oldu? Bu konuda yaptığım araştırmaya göre Köse’nin atanmasına ilişkin süreç şöyle gelişti: Necdet Özel Paşa, 2011 yılında Genelkurmay Başkanlığı görevini aldığında, Genelkurmay Adil Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu tutukluydu. Yerine bakan albay da bir süre sonra emekli oldu. Genelkurmay Adli Müşavirliği böylece boş kaldı. Necdet Paşa o zaman, Genelkurmay İkinci Başkanı’ndan Genelkurmay’a bir adli müşavir bulunmasını istedi. İkinci Başkan, hukukçu subaylar arasında araştırma yaptırır. Askeri Yargıtay Üyesi Albay Muharrem Köse’nin adli müşavirlik için uygun olduğu kanaatine varır. Bu tercihin nedenlerinden biri Köse’nin alanında doktora yapmış bir uzman hukukçu olmasıdır. İkinci Başkan, Necdet Paşa’ya, adli müşavir olarak Muharrem Köse’yi önerir. Necdet Paşa, müşavirlikten daha üst bir görev olan Askeri Yargıtay üyeliğinden müşavirliğe atanmanın doğru olup olmayacağını sorar. Köse’nin Askeri Yargıtay üyeliğini bırakıp adli müşavirlik görevini üstlenmeye hazır ve istekli olduğu yanıtını alır ve atama yapılır. Ancak, bir sure sonra Köse’nin, FET֒cü olduğu iddiaları yayılır. Necdet Paşa, Köse’yi çağırıp sorar, “Senin hakkında paralelci olduğuna dair iddialar var. Var mı ilişkin, ne diyorsun?' Köse, “Hayır komutanım' yanıtını verir. Necdet Paşa, Milli Savunma Bakanlığı’na yazı yazarak hakkında soruşturma isteyeceğini, kendisinin bakanlığa başvurmasının yerinde olacağını söyler. Özel Paşa, Bakanlığa yazı yazarak Köse hakkında soruşturma ister. Bunun üzerine Milli Savunma Bakanılığı, bir müfettiş görevlendirir ve inceleme yaptırır. İnceleme sonunda gelen rapor temizdir. Köse görevine böylece devam eder."

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!