darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Nestle işçileri 'Üretime bir mola ver' dedi

Asgari ücretle çalışan işçiler, maaşlarının iyileştirilmesini ve sözleşmeli işçilerin kadroya alınmasını istiyor.İşçiler talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.  

Nestle’nin çikolata, kahve ve su üretimin yapıldığı Karacabey fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmayınca işçiler dün iş bıraktı. Fabrika önünde toplanan işçilere hitaben konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, “Fabrikada üretim durdu. Bakım için, yasal sorumluluk gereği içeride kalması gereken belli sayıda işçi arkadaş var. Onların dışında bütün arkadaşlar, dışarıda ve greve katılmış durumda. Bizim talebimiz, 600 lira seyyanen ücret artışıydı. İşveren, çok düşük bir teklifle geldi ve bir ortak nokta bulunamadı. Görüşmeler, grev başlamış olsa bile her an gerçekleşebilir ve her an bir uzlaşma noktası bulunabilir' dedi. Konuşmanın ardından fabrika duvarına “Bu iş yerinde grev vardır' yazılı afişin asılırken, işçiler hep birlikte halay çekti.

Hakkımızı alana kadar grevdeyiz

Cumhuriyet'e konuşan Tekgıda-İş Mustafa Kemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, grev kararının arabulucu aşaması da dahil 10 görüşmenin sonucunda arılaşmaya varılamayınca alındığını söyleyerek, “İşverenle görüşmeye de hazırız, hukukun verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanacağız. Taleplerimiz karşılanana kadar devam edeceğiz. Kararlıyız' diye konuştu.

02-003.jpg

Kadro ve iyileştirme istiyoruz

Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmayınca ortak kararla “tam kadro' greve çıktıklarını söyleyen 17 yıllık Nestle işçisi Erol Şaşı da, “Daha önce bağlı olduğumuz Öz Gıda İş Sendikası’nın işverenle kurduğu sıkı diyaloglar yüzünden senelerce kandırıldık. Şirket de böyle bir sendikaya alışkın. Bu yüzden görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı. Grevimiz 1 yıl sürse de sonuna kadar bırakmayacağız' dedi.

Greve çıkan işçilerden Murat Balcı ise, yüzde 60’ı asgari ücret alan çalışanların maaşlarının iyileştirilmesi ve sözleşmeli işçilerin kadroya alınmasını istediklerini belirtti.

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı görevini bıraktı

Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD'yi panele davet ettik

Ekonomi

İngiltere'de enflasyonda yüzde 2.5 oranında artış

Ekonomi

Erdoğan'ın işaret etmişti... Vestel, ürünlerine zam yaptı!

Ekonomi

Türk Telekom'dan BTK'ya 'OTAŞ' için izin başvurusu

Ekonomi

Emekli maaşları ile ilgili yeni gelişme

Ekonomi

TÜSİAD ve TOBB'un 'çözümü' ne anlama geliyor?

Ekonomi

SPK'dan bayram öncesi yeni düzenleme

Ekonomi

Berat Albayrak'ın yarın gerçekleştireceği toplantıya katılımcı sayısı belli oldu

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Turkcell'den hükümete destek açıklaması: Sorumluluk almaya hazırız

Ekonomi

DİSK-AR: 5 milyon 700 bin insan işsiz