Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Newsweek'ten Erdoğan'ı kızdıracak yazı: Birbirine aşık iki diktatör

ABD'nin Newsweek dergisi yazarı Owen Matthews, bu hafta yayınlanan köşe yazısını Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin muhtemel etkilerine ayrırdı. "Erdoğan ve Putin... Birbirine aşık iki diktatör" başlığıyla yayınlanan yazıda, 'Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin her geçen gün biraz daha otoriterleşen Cumhurbaşkanı'nı yeniden Rusya Devlet Başkanı Putin'in kollarına ittiği' ifade edildi.

Rusya istihbaratının Türkiye hükümetine darbe girişimi konusunda önceden uyarıda bulunduğuna yönelik iddialar olduğuna, fakat söz konusu iddiaların Türkiye ve Rusya tarafından reddedildiğine dikkat çeken Owen Matthews, yazısına "Vladimir Putin'in ajanları darbe girişimi sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını mı kurtardı?" sorusuyla başlıyor. Söz konusu iddiaların gerçek olup olmadığıyla ilgili çeşitli görüşler bulunduğuna dikkat çeken Matthews, 'hikayenin asıl önemi, Rusya ve Türkiye'nin stratejik ittifaklarını onarmaya başladığına işaret etmesidir' dedi.

"PUTİN VE ERDOĞAN'IN PEK ÇOK ORTAK ÖZELLİĞİ VAR"

Newsweek dergisinde yayınlanan yazısında "Başarısız darbe girişiminin önemli sonuçlarından biri, Erdoğan'ın stratejik destek için eski müttefiki Putin'e başvurma ihtimali gibi duruyor" görüşünü dile getiren Matthews, Erdoğan ve Putin hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Putin ve Erdoğan'ın pek çok ortak özelliği bulunuyor. İki lider de bir çeşit popülist otoriterliğin öncülüğünü yapıyor ve her ikisi de ABD'ye derin bir şüpheyle yaklaşıyor. Erdoğan, darbe girişiminin ardından yaptığı ilk konuşmalardan birinde Obama'yı üstü kapalı bir biçimde darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen'i korumakla suçladı."

Erdoğan'ın bu söyleminin, Putin'in ABD ile ilgili yaptığı açıklamalarla büyük benzerlik gösterdiğini vurgulayan Matthews, Putin'in 2011 yılında kendisine karşı yapılan protestoların arkasındaki isim olarak Hillary Clinton'a işaret ettiğini hatırlatıyor. 'Erdoğan ve Putin'in yönetim şekillerinin de giderek birbirine benzemeye başladığını' söyleyen Matthews, "Erdoğan, darbe girişiminden bu yana, ülkedeki muhaliflerini bastırma konusunda Putin gibi davranıyor; sadece darbeci askerlere ve generallere değil, aynı zamanda gazetecilere, akademisyenlere, öğretmenlere ve hakimlere de göz açtırmıyor."

'DARBE GİRİŞİMİ ERDOĞAN'IN BATIYA YÖNELİK ŞÜPHELERİNİ ARTIRDI' 

Son zamanlarda özellikle Suriye'deki iç savaşla ilgili yaşanan gelişmelerin 'Erdoğan ve Putin'in aralarındaki yarım kalmış sevgiyi devam ettirmek için güçlü teşviklere sahip olduğu anlamına geldiğini' söyleyen Newsweek yazarı, yazısına şu sözlerle son veriyor:

"Erdoğan, gerçek anlamda veya siyasi olarak hayatını Rus istihbaratına borçlu olmasa bile, darbe girişimi Erdoğan'ın Batı'ya yönelik şüphelerini arttırdı, otoriter içgüdülerini güçlendirdi ve her geçen gün biraz daha siyasi ikinci kişiliğine (alter ego) benzeyen Putin'e yaklaştırdı."

İlgili Haberler

Politika

İnce'den, İstanbul adaylığı konusunda açıklama

Politika

'Türkiye'nin Suriye'deki Kürtlere yönelik operasyon açıklamaları ABD'de endişelere yol açıyor'

Politika

AB'den Türkiye'ye 'Suriye' çağrısı

Politika

TBMM'de dövizler açıldı, bakan istifaya davet edildi!

Politika

Gün geçmiyor ki 'Erdoğan'a hakaret'ten tutklama olmasın

Politika

TSK'dan hava harekatı açıklaması

Politika

'Hak, Hukuk, Adalet için sokağa çıkan herkese 'terörist' diyen alçaktır, namerttir'

Politika

Mavi listede aranan IŞİD üyesi terörist teslim oldu

Politika

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Politika

'CHP'nin İstanbul ve Ankara adayı kesinleşti' iddiası

Politika

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Politika

ÇHD Öğrenci Komisyonu, Adalet Bakanlığı'ndan ruhsatını alamayan avukat için buluşuyor