darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Nisan ayı ihracat verileri açıklandı!

Türkiye’nin Nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.8 azalarak 11 milyar 443 milyon 283 bin dolara geriledi. Yılın ilk dört ayındaki ihracat ise yüzde 8.4 düşüşle 46 milyar 177 milyon 268 bin dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayı ihracat rakamları, Antalya’nın Aksu ilçesindeki Expo 2016 Sergi alanında düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın da katıldığı toplantıda rakamları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı.  Mehmet Büyükekşi, nisan ayında ihracat rakamlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 oranında düşerek 11.4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Büyükekşi, “Yılın ilk dört ayında ise yüzde 8.4 kayıpla 46.2 milyar dolar ihracata imza atıldı. Son 12 aylık dönemde ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 gerilemeyle 139.6 milyar dolarlık ihracat yapıldı' dedi. Gerilemedeki etkenin emtia fiyatlarındaki düşüş olduğunu anlatan Büyükekşi, elde edilen gelir azalmasına karşılık ihracat miktarında artış görüldüğünü söyledi.

OTOMOTİV İLK SIRADA

İhracattaki sektörel dağılımda ise ilk sırada otomotiv sektörünün geldiğini anlatan Büyükekşi, bu sektörün ihracatının nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.5’lik artışla 2 milyar 47 milyon dolara çıktığını söyledi. İhracat dağılımında ikinci sırayı ise 13.3’lük artışla 1 milyar 526 milyon dolarlık ihracatla hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün aldığını belirten Büyükekşi, bunu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.6’lık kayıpla ve 1 milyar 229 milyon dolarlık ihracatla kimyevi maddeleler ve mamulleri sektörünün izlediğini açıkladı. Nisan ayında sanayi sektörleri içinde en fazla ihracatı ise yüzde 14.9 ile savunma ve havacılık sektörünün gerçekleştirdiğini anlatan Büyükeşki, tarım sektöründe ise en büyük artışı yüzde 47.3’lük oranla tütün sektörünün gerçekleştirdiğini söyledi.

'MİKTARDAKİ ARTIŞ UMUTLANDIRIYOR’

Nisan ayı verilerine göre 14 sektörde ihracatın azaldığını, 12 sektörde ise arttığını kaydeden Büyükekşi şöyle konuştu:
“İhracatımız nisan ayında 106 ülkede arttı, 131 ülkede azaldı. Bu dönemde en fazla ihracat Almanya, İtalya, ABD, İngiltere ve Irak’a yapıldı. Geçen ay en fazla ihracat artışı Hollanda’ya gerçekleştirildi. İhracatta Bulgaristan ile İran’a da önemli oranda artış kaydedildi. Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ihracat yüzde 22 oranında daraldı. İhracatta düşüş olsa da yılbaşından bu yana miktarda artış yaşanıyor. Bu da bizi umutlandırıyor. Küresel sıkıntılar ümitsizliğe sevk etmiyor. İnşallah mayıs ayından sonra artış olacaktır. Emtia fiyatlarındaki düşüş ve küresel zorluklara rağmen, bunları yeni pazarlarla aşmayı planlıyoruz.'

ELİTAŞ: İHRACAT ÖNÜNDE ENGELLER OLAN BİR MARATON

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da, ihracatı önünde engeller olan bir maratona benzetti. Elitaş, “Üretimin planlanması, üretim, üretilen malın pazarlanması gibi bir çok durağı olan bir yol hikayesidir. Bu yolculukta yolun engelsiz olması, yol arkadaşlarınızın ve kullandığınız araçların uygun olması elbette başarıyı getirecektir' dedi. 2002 yılından beri Türkiye ekonomisinin en başarılı yolculuğunun ihracat olduğunu belirten Elitaş şöyle devam etti:

“36 milyar dolardan 144 milyar dolara ulaşan ihracatımız ülke ekonomisinin, istihdamın ve büyümenin en önemli yapı taşlarından biri haline gelmiştir. Türkiye bu dönemde küresel ekonomi ile kenetlenmiştir. Burada en önemli başarı tabii ki üreten, ürettiğini dünyanın tamamına ulaştıran, istihdam imkânları oluşturan, yılmadan usanmadan yoluna devam eden Türk ihracatçısınındır, Türk işçisinindir.'
Türkiye ekonomisinin zor küresel ve bölgesel koşullarda, oldukça iyi bir performans sergilediğini aktaran Bakan Elitaş şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz günlerde ülkemizin 2015 yılı büyüme verisi açıklandı. 2015 yılında Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan yüzde 4’lük büyüme hedefimizi yakaladık. Son çeyrekte ise gerçekten çok önemli bir büyüme performansı sergiledik ve yüzde 5,7 büyüdük. Böylece ekonomimiz son 25 çeyrektir büyüme trendini sürdürdü. 2015 itibariyle 23 AB ülkesinden daha hızlı büyüdük.'

İlgili Haberler

Ekonomi

24 Haziran seçimleri için harcanan para belli oldu

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası'ndan TL açıklaması!

Ekonomi

Türkiye'nin en büyük ikinci sağlık sigorta şirketi satıldı

Ekonomi

'İstanbul ve İzmir'de konut fiyatları ucuz kaldı, 2019'da bu rakamlar hayal olacak'

Ekonomi

Markafoni'nin sahibi Mahiroğlu: Avrupa'da yaşayan Türkler Euro'larını bankalara yatırırsa kriz kalmaz

Ekonomi

TŞOF'tan 'ucuz akaryakıt' uyarısı

Ekonomi

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Ekonomi

Sabah yazarı: Brunson kararından önce piyasada döviz toplayan kim?

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

'Varlık barışı' düzenlemesinde değişiklik yapıldı

Ekonomi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı