darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Nizip'te tüm kameralar bozukmuş!

Nizip sığınmacı kentinde, 30 çocuğa tecavüz edilmesi, 3 çocuğun kaybolmasının ortaya çıkmasıyla başlayan mide bulandırıcı skandallar dizisi bitmek bilmiyor. 3,5 yıldır Nizip Mülteci Kampı’nda görevli olan Erdal E.’nin, olay ortaya çıktıktan sonra da kollandığı anlaşıldı.

'Sizi yine savaşın ortasına gönderirim diye tehdit etti’
Çocuklara ise neden şimdiye kadar haber vermediniz sorusu soruldu. Çocukların bazılarının verdiği cevaplar yürek burktu. İçlerinden biri Erdal E., bize “Konuşursanız, sizi ailenizle birlikte tekrar savaşın olduğu Suriye’ye yollarım' diye tehdit etti' dedi. Bir başka çocuk ise babasının yakın zamanda kalp krizi geçirdiğini ve o üzülüp hayatı riske girmesin diye susmak zorunda kaldığını anlattı.

Nizip dosyasını ve tüm detayları inceleyen Antep Barosu avukatlarından Önder Alkurt ise yaşanan skandalları 4 ana maddede topladı:

1-AFAD’a bağlı kamp müdürü tecavüzcüyü kovmadı görev yerini değiştirdi
Antep Barosu avukatı Alkurt; olay duyulduğu gün çadırkent müdürlüğü Erdal E.’yi işten çıkarmak yerine görev yerini değiştirdiler' derken, skandalın ortaya çıkmaması için çaba harcandığını ifade etti.

2-Skandalı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da öğrendi ilgilenmedi
Alkurt, diğer büyük skandala da şöyle değindi: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olayı duymasına rağmen davaya müdahil olmadı. Bu istismar konusunda kesin çizgileri olan çocuk koruma yasasının 10. maddesine tamamen aykırı ve hukuksuz bir durum oluşturdu.

3-Olay yerindeki kameralar neden bozuktu?
Avukat Önder Alkurt, mahkemenin kamptan kamera kayıtlarını istediğine de değindi. Bu nokta ihmaldeki derinliği ya da olayı örtbas etme çabasını ortaya koydu. Alkurt konuyla ilgili edindiği bilgileri paylaştı: “Mahkeme kamera kayıtlarını istedi. Kamp toplamında 85 kamera var dendi. MOBESE yetkilileri tecavüzlerin yaşandığı noktaları gösteren, 8’i hareketli, 6’sı sabit 14 kamera olduğunu belirtti. Ne var ki bu 14 kameranın 14’nün de çalışmadığını söyledi. Bu bile ihmal ve örtbas şüphesinin varlığını gösteriyor.'


4- Tecavüzcünün AFAD’a bağlı olduğu kesin, taşeron şirketlerde çalışıyor göstermek istediler
Antep barosu Avukatı Alkurt bir başka skandala daha değinerek, olayı AFAD’dan koparmak istediler diyor: “Mahkeme, 'Bu şahıs nerede çalışıyor’ diye sordu. Buna cevaben iki taşeron firma gösterdiler. Ancak bu firmalar kişinin bizimle ilgisi yok deyip, AFAD’a bağlı çalıştığını beyan ettiler.

***

'Tüm sorumlular hesap vermeli’
Dosyayı detaylı olarak inceleyen Antep Barosu Avukatı Önder Alkurt, skandalları özetliyor: “şahsın görevden alınmayıp yerinin değiştirilmesi kampın sorumluluğunda olan bir suç. Bakanlık duyduğu halde müdahil olmuyor. AFAD şahsı olay duyulduktan sonra kabul etmemeye çalışıyor. Bunların tümü hukuki birer zafiyet! İlk etapta Çocuk Koruma Kanunu’nun 10. Maddesi uyarınca sosyal ve psikolojik alandaki mekanizmaların çalıştırılıp tedbirlerin alınması gerekiyordu. Hiçbiri yapılmamış. Bu konudaki tüm sorumlular yargı önünde hesap vermek zorunda.'

Kaynak: Erk Acarer- BirGün

İlgili Haberler

Güncel

Emre Kınay'dan Adrasan'da çöp tepkisi

Güncel

Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı

Güncel

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Güncel

UNESCO: Türkiye'de 18 dil tehlikede!

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı