Çok Okunanlar

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 'Ülkücü' çatlağı

İhsan Eliaçık'tan Diyanet İşleri Başkanı'na ‘şeytan' cevabı

İçki yasaklansın diyen Erkan Petekkaya'nın 'alkol sorunu'nu Nurgül Yeşilçay anlattı

Nobel Edebiyat Ödülü, Bob Dylan'ın oldu

Mustafa SÖNMEZ – STOCKHOLM - Nobel Ödülleri içerisinde en çok merak edilen ve heyecanla beklenen “Nobel Edebiyat Ödülü' Amerikalı şarkı sözü yazarı, rockçu, şair, yönetmen Bob Dylan’a verildi.

İsveç Akademisi’nin kapıları bugün saat 13.00 de açıldığı zaman kapının önünde bekleyen onlarca basın mensupları, yayınevi sahipleri ve meraklılar nefeslerini zor tuttular. Salona bir anda sessizlik çöktü. Herkes açıklanacak adı  dört gözle beklemeye başladılar. 

Akademinin Daimi Sekreteri Sara Danius’un sesi salondaki sessizliğe bir çığlık gibi düştü. Danius, “bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Bob Dylan' der demez, ortalığı bir sevinç dalgası kapladı. Herkesin yüzü gülüyordu. Kimileri “ödül gerçek sahibini buldu' diye mırıldanırken, İsveç Akademisi’ni kutsuyordu.

İsveç Akademisi’nin gerekçesi şöyle dile getirildi: “Amerika’nın büyük şiir geleneğinde yeni bir çığır açtı.' 

Bob Dylan daha çok kulağa hitap eden bir şiir tarzı var. Bu tarz ta eski Yunan şiirlerine kadar uzanıyor. Bob Dylan uzun süredir Nobel Edebiyat Ödülü konusunda ilk elde adı geçenler arasında bulunuyordu.

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius, “Zaman Dylan için olgunlaştı. Bob Dylan İngiliz dil geleneği içerisinde  William Blake ve sonra için çok büyük bir şair. Edebiyatın numunesi' değerlendirmesini yapıyor.

75 yaşında olan Bob Dylan sanatsal çalışmalarının yanı sıra dünyada verdiği savaş karşıtlığı mücadelesiyle de tanınıyor.

Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan 99. erkek oldu. Ödül, 1901'den beri sadece 14 kadına verildi.

unnamed-079.jpg

BOB DYLAN KİMDİR?

Robert Allen Zimmerman (Shabtai Zisel ben Avraham 24 Mayıs 1941 tarihinde Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde bulunan St. Mary's Hospital'de Abram Zimmerman ile Beatrice "Beatty" Stone'nın oğlu olarak dünyaya geldi. Aynı eyaletin Hibbing şehrinde büyüdü. Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman Trabzon (Osmanlı Devleti)'dan Odessa (Rusya İmparatorluğu)'ya göç etmiş ve 1905 yılında yaşanmış antisemitik pogramından sonra ABD'ye göç ettiler. Annebabası Benjamin Edelstein ve anneannesi Lybba Edelstein Litvanyalı Yahudi olup 1902 yılında ABD'ye göç ettiler. 

Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğu, evlenmeden önceki adının "Kirghiz" (Kırgız) olduğu, onun ebeveyni de aynı bölgeden gelen ayakkabı ustası ve sepici olduğu ve onun sülalesinin aslen İstanbul'dan geldiğini, ilk gençliğinde söylediği Ritchie Vales'in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba'nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü yazdı.

Sonradan "Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer" olarak tanımlayacağı üniversiteden atıldığında, henüz 18 yaşında bir gençti.Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları, eski püskü giysileri, omzunda gitarı ile New York'ta, "Beatnik"lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York "Henüz çok fazla insanın gitmediği, gidenin de geri dönmediği" bir yer ve oraya gitmek, "Aya gitmek gibi bir şey"dir.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

'Çingene Kızı' ziyarete açıldı

Kültür Sanat

Maltepe'de caz ve tango dolu gece

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Bir şair öldü diyeler...

Kültür Sanat

İşte Game of Thrones'un final sezonunun ilk tanıtımı

Kültür Sanat

91'inci Oscar Ödül Töreninde şok gelişme

Kültür Sanat

76'ncı Altın Küre adayları belli oldu

Kültür Sanat

Google'dan Zeki Müren'e özel Doodle

Kültür Sanat

1000 yıllık Türkçe Kuran geleneği

Kültür Sanat

Spotify, en çok dinlenen sanatçılar ve şarkıları açıkladı

Kültür Sanat

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Avrupa turnesinde

Kültür Sanat

Muhterem Nur'dan Müslüm'ün yapımcısına dava

Kültür Sanat

Tuğrul Keskin | Hayat şiir ve ün