darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Numan Kurtulmuş: OHAL gerektiği kadar devam edecektir

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Kurtulmuş açıklamasında OHAL’in gerektiği kadar devam edeceğini belirtti ve İstanbul’daki saldırıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu ha bir eğlence yerinde yapılmış ha bir ibadethanede yapılmış, ha bir eğitim yerinde yapılmış hiçbir farkı yoktur. Terörü yapanın önemi olmadığı gibi terör mağdurlarının da dinin diyanetinin önemi yoktur. Bir kere daha lanetliyoruz, elleri kırılsın. Türkiye bu hain saldırılara pabuç bırakmayacak. Milletimizin uyanık olmasını istirham ediyoruz. Beşiktaş’ta nasıl yek vücut olduysak Ortaköy saldırısının da tek vücut olacağız.'

“FARKLILIK ARZ ETMEKTEDİR...'

Hükümet sözcüsü Kurtulmuş “Bu terör saldırılarına karşı teslim olmayacağımızı ifade ediyoruz. Bir kısmı vatandaşımız, bir kısmı da misafirimiz olanlar bu hain saldırıyla hayatını kaybetti. Ailelerine ve milletlerine de ayrı ayrı baş sağlığı dileklerimizi ifade ediyoruz. Bu hain saldırı Türkiye’nin son zamanlarda karşı karşıya kaldığı saldırılardan bir tanesidir. Farklılıklar arz etmektedir. Bu saldırının mahiyeti itibariyle iyi cevap verebilmemiz bakımından üç önemli noktadaki özelliklerine dikkat çekmek isterim. Birincisi 2017’nin ilk saatlerinde böyle bir saldırının yapılmış olması önemli bir mesaj. 2016 zor bir yıl oldu. Bütün terör örgütleri eş zamanlı olarak 2016 yılında çok sayıda terör eylemi gerçekleştirdiler. 2017 geliyor, güzel günler gelecek diye ümit ettiğimiz anda maalesef bu hain saldırıyla 2017’de de Türkiye’nin başına bela olmaya devam edeceğiz. Biz de diyoruz ki hepsinin inlerine gireceğiz' dedi.

“HAYAT TARZLARI ÜZERİNDEN…'

Saldırının ikinci mesajı olarak ise “Türkiye’nin sınır dışı operasyonlarına verilen bir mesajdır. Başarılı bir şekilde Suriye’de yürütülmekte olan operasyonlar, hem terör örgütlerini hem taşeron olarak kullananları rahatsız ettiği anlaşılıyor. Sahadaki başarımızı hazmedemeyenlerin bunları yönlendirdiği anlaşılıyor. Türkiye, teröre karşı hem sınır içerisinde, hem sınır dışarısında her türlü tedbiri alacak' diyen Kurtulmuş sözlerini “Üçüncüsü ise, bu terör eylemi ile birlikte maalesef Türkiye’de hayat tarzları üzerinden, inanç farklılıkları üzerinden ayrışmaları ortaya koymaya çalışıyorlar. Maalesef bir kısmı da sosyal medya üzerinden propagandalarla halkın arasını açmaya çalışıyorlar. 79 milyon milletimizin tamamı hepsi şuurludur. Terörün dinin imanının olmadığını bilir' diye devam ettirdi.

“TÜRKİYE GÜVENLİ OLMAYACAKTIR'

Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu ha bir eğlence yerinde yapılmış ha bir ibadethanede yapılmış, ha bir eğtim yerinde yapılmış hiçbir farkı yoktur. Terörü yapanın önemi olmadığı gibi terör mağdurlarının da dinin diyanetinin önemi yoktur. Bir kere daha lanetliyoruz, elleri kırılsın. Türkiye bu hain saldırılara pabuç bırakmayacak. Milletimizin uyanık olmasını istirham ediyoruz. Beşiktaş’ta nasıl yek vücut olduysak Ortaköy saldırısının da tek vücut olacağız.

Bu terör saldırısı karşısında çağrılarımızın bir kısmı da uluslararası camiaya. Terörden bu kadar canı yanan bir ülke olarak artık çifte standartlı davranmayı bırakmalılar. Her saldırıdan sonra timsahın gözyaşı gibi birtakım taziyelerin hiçbir anlam ifade etmediğini söylemek isterim. Bu kadar büyük silah, lojistik ve siyasi destek almaya devam ettikçe değil Türkiye hiçbir ülke güvenli olmayacaktır. Gelin, hep beraber olalım. Türkiye olarak zorunlu bir çağrımızdır. Gelin, insanlık cephesinde bulunalım. Ama fakat şöyle böyle demeden."

“IRAK’LA İLİŞKİLER YENİDEN BAŞLADI'

Her şeye rağmen 2017’nin Türkiye’ye barış yılı olmasını istiyorum. İnşallah bu karanlık günler geride kalacak. 2017’de yapacağımız çok iş var. Birincisi 2017’de terör örgütlerinin tamamıyla hiçbir ayrım gözetmeksizin eş zamanlı mücadeleyi sürdürecektir. İçeride ve dışarıda nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz. Dolayısıyla Fırat Kalkanı operasyonu sürdürülecektir. İkincisi Suriye başta olmak üzere barış inisiyatiflerini geliştirmeye devam edecektir Türkiye. Rusya ile yapılan görüşmelerle ilişkilerimiz tamir edildi, tamir edilmesi üzerinden Halep üzerinden Suriye’de barış planı uygulanmaya başlandı. Ümit ediyoruz ki Suriye’de rıza ve müzakereye dayalı yeni bir dönem olacak. Önümüzde Irak’la yeni bir dönemin başlatılması var. Cumhurbaşkanımızın Irak Başbakanıyla yaptığı görüşmelerle kopma noktasına gelen Türkiye-Irak ilişkileri tekrar başlatılmıştır. Perşembe cuma günleri sayın Başbakanımız Irak’a resmi bir ziyarette bulunacak.'

“OHAL GEREKTİĞİ KADAR DEVAM EDECEKTİR'

Hükümet sözcüsü Kurtulmuş “Üçüncü meselemiz, Türkiye ekonomisinin her türlü saldırılara her türlü provokasyonlara rağmen güçlenerek yoluna devam etmesini sağlamaktır. Üretim gücünü artıracak olan bütün tedbirler alınmıştır, gerekli adımlar atılıyor. Dördüncü temel mesele ise anayasal reform sürecinin Meclis’e getirilmesi ve adımın atılması. İnşallah komisyondan geçmiş olan teklif oylama sürecine girecek. En kısa zamanda süreç tamamlanarak milletimize müracaat edilecek. Tarihi adımlardan bir tanesini atmış olacağız. Olağanüstü hal gerektiği kadar devam edecektir' dedi.

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı