darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Numan Kurtulmuş: Türkiye Rusya'dan, ne de Rusya Türkiye'den vazgeçebilir

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, AB-Türkiye Zirvesi'nde ortaya konan AB ülkelerine vize serbestisinin mümkün olabilmesi için yapılacak düzenlemelere ilişkin  "Biliyorsunuz, AB’nin anlaşmasına bağlı olarak vizesiz Avrupa adımını atabilmesi için öngörülen yasalardan birisi siyasi etik yasasıydı. Düzenlemeler yapıldı, açıklaması önümüzdeki günlerde yapılacak.TBMM’de bulunan partiler bir siyasi etik kurulu kuracaklar. TBMM Başkanı’nın başkanlığında 10 kişiden oluşan bir etik kurulu oluşacak. Etik davranışlarından, mal bildirimine kadar bütün alanlarda TBMM üyelerinin nasıl davranacakları değerlendirilecek ve bu etik kurulları bir yasama dönemi boyunca görev yapacak." diye konuştu.

Reza Zarrab'la ilgili sorulan bir soruya Kurtulmuş, "Söz konusu dava ABD’de başlamış olan hukuki bir süreçtir. Herhangi bir şekilde söz konusu dava ile ilgili resmi bir bilgi talebi aktarılmış değildir" dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'deki kırmızı çizgileriyle ilgili "PYD’nin yerleştirilmesiyle ilgili tavrımız çok nettir. Türkiye, PYD’nin Fırat’ın batısında yerleşmesini son derece sakıncalı olduğunu ifade etmektedir. Bizim bu tedirginliğimizi ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur" dedi. 

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Türkiye'ye gelecek Rus askeri heyetinin uçak kriziyle ilgili olup olmadığına dair bir soruya "Ne Türkiye Rusya’yı, ne Rusya Türkiye’yi gözden çıkarır. Ticaretten turizme kadar ilişki olan iki ülke ilişkilerini ortadan kaldırmaz. Biz tansiyonun düşürülmesi için üzerimize düşeni yaptık. Rus askeri heyetinin gelmesi önümüzdeki dönemde uçuşların yapılması bakımından da meselesinin normalleşmesi açısından da önemli katkısı olur diye umuyorum" diye cevap verdi.

Numan Kurtulmuş'un konuşmasından satır başları şöyle:

"Gündem 6 ana maddeyi ele aldık, birbiriyle bağlantılı olan 3 madde vardı. Eylem planı çerçevesinde terörden temizlenen ilçelerimizde başlatılacak olan kentsel dönüşümü detaylıca çalıştık.

"Bendeniz Birlik, Huzur, Demokrasi Eylem Planı’nında gelinen noktayı bilgilendirdim. Bütün kamu ve kuruluşlar bu 81 eylem planından kendi üzerine düşenleri titizlikle yerine getiriyor. Bu çerçevede örnek olsun diye söylüyorum, gıda ve barınma organizasyonlarından, primlerin ertelenmesine kadar ilk anda bu planda yer alan konular uygulanmaya konuldu. Toplum yararına çalışma konularında fevkalede adımlar atıldı. Sur’da Cizre’de bu kapsamda istihdam edilecek. Telafi eğitimleri bakımdan da MEB eğitimleri tamamladı. Operasyonların devam ettiği ilçelerde 7 bin öğrencilerimizin de telafi eğitimlerinin de başka şehirlerde ve ilçelerde sürdürmesini başarıyla yerine getiriyor.

"Şırnak havaalanı açılmıştır, İstanbul seferleri başlamıştır.

"Özetle 81 maddelik eylem planına baktığımızda hepsi kendi alanında yürüyor. Silopi’de terörden temizlenmiş olan bölgede, örnek bir çalışma modelini ortaya koyuyoruz. 

"Bunların uygulanmasında bir model oluşturduktan sonra diğer ilçelerimize de koyacağız bunu. Cizre ve Sur’un tarihi yapısının korunmasında bir hassasiyet gösteriyoruz.

"Biliyorsunuz, AB’nin anlaşmasına bağlı olarak vizesiz Avrupa adımını atabilmesi için öngörülen yasalardan birisi siyasi etik yasasıydı. Düzenlemeler yapıldı, önümüzdeki günlerde yapılacak açıklaması.

"TBMM’de bulunan partiler bir siyasi etik kurulu kuracaklar. TBMM Başkanı’nın başkanlığında 10 kişiden oluşan bir etik kurulu oluşacak. Etik davranışlarından, mal bildirimine kadar bütün alanlarda TBMM üyelerinin nasıl davranacakları değerlendirilecek ve bu etik kurulları bir yasama dönemi boyunca görev yapacak. 

"Yine ayrıca siyasetin finansmanı ile ilgili bir yasa taslağı ile ilgili çalışma sürdürüyoruz. Bütün alanlarda, her bakanlıkla ilgili olarak atılacak adımlar, reformlar, yapısal dönüşümler nelerse bunların hepsini eksiksiz bir şekilde tartışıp Türkiye’nin ihtiyaçlarını sağlamak açısından adımları atmaya gayret ediyoruz. Taslakların hayırlı olmasını temenni ediyorum. Terörle mücadele sürerken reform alanındaki çalışmaları eksiksiz sürdürüyor."

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı