Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Numan Kurtulmuş'un Suriye itirafları için suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) "Türkiye’nin bugün başına gelen 'birçok şeyin’ Suriye’deki durum ve 'Suriye politikasının bir sonucu’ olduğunu" söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve aralarında Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Hilmi Özkök, Necdet Özel, Hulusi Akar ve pek çok mevcut ve eski bakan hakkında suç duyurusunda bulundu.

"Suça karıştığı tespit edilecek 2002- 2016 yılları arasındaki tüm kabine üyeleri ile milletvekilleri ile diğer devleti temsil makamını işgal edenler"i de kapsayan suç duyurusunu Ankara Cumhuriyet Savcılığına yapan HKP avukatları, "Anayasal Düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka düzen getirmeye teşebbüs (TCK’nin 309/1 maddesi), Bu suça yardım ve yataklık (TCK’nin 39. maddesi), TCK 'nin 83, 87, 88,306,309,315 ve maddeleri,kamu malına zarar vermek" suçlaması ile yaptıkları suç duyurusunda gerekçelerini şöyle açıkladılar:

"Aşağıda açıklayacağımız gibi, ikrar eden şüpheli “Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un samimi itirafları ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Birleşmiş Milletler üyesi meşru bir ülkeye, Suriye’ye karşı ; Suriye’deki terör örgütlerine yardım ve yataklık ettikleri, yüzbinlerce insanın ölümüne sebep oldukları -bunların binlercesinin çocuk ve sivil olduğu- , milyonlarca insanı mülteci konumuna düşürdükleri, binlerce insanın güvenli bölgelere kaçmak istemesi nedeni ile denizde boğularak ölmelerine sebep oldukları, yaptıkları bu eylemlerin de  Türkiye de görülmemiş terör saldırıları ve katliamlara sebep oldukları ortaya çıkmıştır. İhbarcı-Şüphelinin, Başbakan Yardımcısı sıfatı ile yapmış olduğu samimi ikrarları  doğrultusunda haklarında kamu davası açılması istemidir."

Ş ü p h e l i l e r                       :  

 1- Recep Tayyip Erdoğan
2- Abdullah Gül
3- Mehmet Ali Şahin
4- Cemil Çiçek
5- Abdülkadir Aksu
6- Vecdi Gönül
7- Hilmi Özkök
8- Necdet Özel
9- Hulusi Akar
10- Ahmet Davutoğlu
11- Binali Yıldırım
12- Bülent Arınç
13- Efkan ALA
14- Numan Kurtulmuş (İkrar eden)
15- Suça karıştığı tespit edilecek 2002- 2016 yılları arasındaki tüm kabine üyeleri ile milletvekilleri ile diğer devleti temsil makamını işgal edenler.

 

 

 HKP'nin suç duyurusuna gerekçe gösterilen olaylar, dilekçede şöyle sıralandı:

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Murat Yetkin’in 19.08.2016 tarihli Başımıza gelen birçok şey Suriye politikasının sonucu adlı yazısında  “Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bugün başına gelen 'birçok şeyin’ Suriye’deki durum ve 'Suriye politikasının bir sonucu’ olduğunu söyledi. Kurtulmuş bu sözleri 17 Ağustos’ta bir grup gazeteci, öğretim üyesi ve düşünce kuruluşu temsilcisiyle 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası görünüm üzerine sorular sorulduğu toplantı sırasında sarf etti.

“Başkaları da öyle, ama biz de geçerli bir politika ortaya koyamadık' diyen Kurtulmuş şöyle devam etti:
“Ben bunu yıllardır söylüyorum. Keşke zamanında geçerli bir barış perspektifi geliştirilebilseydi. Yakında inşallah DIŞARIDAN ZORLAMAYLA DEĞİL, Suriye halkının kabul edebileceği bir çözüm bulunacaktır. Böyle bir süreç yaşanmaktadır. Burada Rusya ile ilişkiler önemli.' Rusya ve İran’ın Beşar Esad’a verdiği desteğin nasıl aşılacağı sorusuna gelince, Kurtulmuş Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul görüşmesiyle yanıt verdi: “Dolmabahçe görüşmesi ardından sorulunca 'Esad’ın avukatı değilim’ demişti. Bence Rusya belli bir kişiye siyasetini bağlamayacaktır. Vekâlet savaşlarının sonu geldi. İnşallah bir çözüm buluruz.' Kurtulmuş’un bu sözleri Türkiye’nin Suriye politikası bakımından şimdiye dek resmi bir ağızdan yapılmış en üst düzey özeleştiri ve Ankara’nın Suriye siyasetinde bir dönüm noktasına geldiğini gösteriyor.'

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/murat-yetkin_575/basimiza-gelen-bircok-sey-suriye-politikasinin-sonucu_40200296 – 19.08.2016 )
    

İhbarcı-Şüphelinin bulunduğu konum da dikkate alındığında ; 
Türkiye’de patlayan bombalar, ateşlenen silahlar, yitirilen canlar hep Suriye 
politikamızın bir sonucu olduğu, bu nedenle  belli başlı çeşitli tarihlerde meydana gelen 
(örnekler çoğaltılabilir) ;

17 Şubat 2016, Ankara Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında 
meydana gelen patlamayı ve sonucunda 28 kişinin hayatını kaybedip 61 kişinin yaralanmasını, 
12 Ocak 2016, Sultanahmet Meydanı'nda bir turist kafilesinin arasına giren canlı bombanın üzerindeki patlayıcıları patlatmasını ve sonucunda 11 Alman turistin hayatını kaybedip 16 kişinin de yaralanmasını,
10 Ekim 2015, Ankara Tren Garının önünde meydana gelen saldırıyı -kaldı ki  
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör saldırısı- ve sonucunda 109 kişinin hayatını kaybedip 500'den fazla kişinin yaralanmasını, 
20 Temmuz 2015, Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıyı ve sonucunda 34 
kişinin hayatını kaybedip 100'den fazla kişinin yaralanmasını,
5 Haziran 2015, Diyarbakır HDP Mitingine saldırıyı ve sonucunda  5 kişinin 
hayatını kaybetmesini,
11 Mayıs 2013, Reyhanlı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyı ve sonucunda  52 kişinin hayatını kaybetmesini 100'den fazla kişinin yaralanmasını,
21 Eylül 2011, Ankara Kızılay'da patlayan bombaları ve sonucunda 3 kişinin hayatını kaybetmesini ve 34 kişinin de yaralanmasını,

Suriye’de hayatını kaybeden yarım milyon civarındaki insan evinden, ocağından 
ve hatta vatanından olan milyonlarca insan, hep Türkiye devletinin de içinde yer aldığı NATO ülkelerinin yani ABD’nin, AB’nin ve ayrıca Suudi Arabistan ile Katar Emirliği’nin politikaları sonucunda katledilmiş, can vermiş, evini barkını terk etmiştir. 

Suriye şehirleri, kasabaları, köyleri yakılıp yıkılıp harabeye dönmüş, milyonlar evsiz barksız kalmış, onbinlercesi de batıya kaçmak isterken Akdeniz’in derin sularında boğulup ölmüştür.
BMMYK, Dünya Mülteciler Günü'nde yayımlanan Küresel Eğilimler Raporunda 
Suriye'de 2011 yılından beri 4,9 milyon kişi mülteci konumuna düşmesini, 
(http://www.milliyet.com.tr/dakikada-24-kisi-yerinden-ediliyor-dunya-2265425/ erişim10.10.2016  )
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Örgütü UNICEF'e göre Suriye'de iki milyondan fazla çocuk, kuşatma altında olan ya da yardım örgütlerinin ulaşamadığı bölgelerde yaşamasının, çocukların kimisinin açlıktan, kimisinin işkenceden ölmesinin, kimisinin de  helikopterlerle fırlatılan varil bombalarıyla hayatını kaybetmesinin, Suriye'de en az yarım milyon kişinin-çocuk ve sivillerin ağırlıkta olduğu) 
(https://onedio.com/haber/yunanistan-in-nufusu-kadar-suriyeli-evini-terk-etti-675607 erişim 10.10.2016)
Akdeniz'de 10 binden fazla göçmenin boğulmasına sebebiyet verdikleri,
(Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2014'ün başından bu yana 10 binden fazla kişinin Avrupa'ya geçmeye çalışırken Akdeniz'de hayatını kaybettiğini açıkladı)
(http://www.yenisafak.com/dunya/akdenizde-10-bin-gocmen-boguldu-2477390)

İkrarcı-Şüphelinin bahsettiği dış politika değişikliği ile IŞİD’terör örgütü, El-Kaide terör örgütü, El-Nusra terör örgütü, ÖSO terör örgütlerini askeri alan da dahil olmak üzere, her alanda destekleyerek , onlara iki bin TIR dolusu silah ve mühimmat gönderilmiştir.

    Türk Ceza Kanunu’nun 306. Maddesinde düzenlenen “Yabancı Devlet Aleyhine Asker Toplama' suçu ve madde metninde düzenlenen “yetkisiz olarak, yabancı bir devlete karşı asker toplayan veya diğer hasmane hareketlerde bulun'ma hali tam olarak bu eylemleri suç olarak düzenlemiştir,
Keza Anayasa uyarınca, TCK ’da düzenlenen “yetki' yalnızca TBMM’ye tanınmıştır. Birleşmiş Milletler Sözleşmesi uyarınca da TBMM’nin bu yetkisi dahi, ancak BM kararıyla birlikte mümkün olabilir. 
Gerek TBMM kararının, gerekse BM kararının yokluğu, buna rağmen Suriye’deki terör örgütlerine tırlar dolusu silah gönderilmesi, aynı zamanda TCK’nın 315. Maddesinde düzenlenen “Silah sağlama' suçuna ve isnad maddesinde geçen diğer suçlara vücut vermektedir.
     Savaşırken yaralanan ortaçağcı terör örgütü üyelerini  Türkiye’ye getirerek Hatay’dan Urfa’ya kadar uzanan bölgede yer alan il ve ilçe hastanelerimizde tedavi ettirmişlerdir.

Ayrıca  üç milyonu aşkın Suriyeli şu an ülkemizde olup onlara toplam 25 milyar dolar harcandığı, bu paranın yarısının devlet hazinesinden çıktığı yarısının da  sivil toplum örgütleri tarafından karşılandığı, halkımızın sırtına yüklenen bu para nedeni ile kamusal zararlara sebep olmuşlardır.

İkrarcı-şüphelinin samimi itirafları sonucunda şüpheliler hakkında kamu davası açılması için şikayette bulunmuş isek de; Şüphelilerin ettikleri yemine bağlı kalmadan sürekli tekrarladıkları Anayasayı İhlal eylem ve işlemleri, terör örgütüne yardım, insanlık suçu vb. nedeniyle, müvekkil parti adına biz; sürekli suç duyurularında bulunmaktayız. Maalesef, şimdiye kadar Cumhuriyeti, Anayasa’yı ve Hukukun Üstünlüğünü korumak ve kollamakla görevli hiçbir Cumhuriyet Savcısı bu kişiler hakkında soruşturma başlatmamış, başlatamamıştır. Yani yürütme organlarının başında bulunan bu kişilerin sanki “suç işleme özgürlükleri' varmış gibi, hergün Anayasayı ve yasaları ihlal etmeleri görmezden gelinmektedir. Bu nedenle müvekkil parti tarihsel bir sorumluluğunu yerine getirmektedir. 

Yine, tüm bu gelişmeler işlenen anayasal suçlar karşısında demokratik hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunması gereken kurumlar ve kuruluşlar suskundur. 
Hukuk Fakültelerinin Dekanları, Anayasa Hukukçuları, Kamu Hukukçuları, Siyaset Bilimciler, Barolar suskundur. 
Suçtan haberdar olduğu anda re’sen soruşturma başlatması gereken Cumhuriyet Savcıları da maalesef yasal görevlerini yerine getirmemektedir. 
Bu nedenler, hukuka sahip çıkmak üzere Başsavcılığınıza başvurmak durumunda kaldık. 

Sonuç Ve İstem        : Yukarıda açıkladığımız Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un itirafları ve doğrudan toplanacak deliller ışığında, haklarında suç duyurusunda bulunduğumuz şüphelilerin, soruşturulmasını ve haklarında gerekli kamu davasının açılmasını, müvekkil siyasi parti adına talep ediyoruz. 

İlgili Haberler

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor

Politika

Erdoğan, Millet Bahçesi açılışında 'Gezi olaylarını yapanlar gelip görsünler çevrecilik nedir' dedi

Politika

Anadolu Kültür'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Politika

'Stratejik derinlik'ten düşünce özgürlüğü açıklaması

Politika

Cumartesi Anneleri 712'inci kez sordu: Senin hiç çocuğun kayboldu mu?

Politika

İstanbul Güngören'de muhalefet partilerinden ortak açıklama

Politika

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor

Politika

AKP anketinde Topbaş sürprizi