darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

'O masayı Meclis Başkanı dağıttı, bir daha oturmayız'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara'daki patlamayı gerçekleştiren failin Suriyeli sığınmacı olarak yurda girdiğini anımsatarak "İzmir'de kiraladığı aracı geri getirmediğinden dolayı 2 bin 850 km yol yapmış. MOBESE ye el sallamış. Plaka takip sistemlerini atlatmış. Eylemini istediği yere gelerek gerçekleştirmiş. İstihbarat  zafiyeti değil istihbarat rezaletinden bahsediyoruz" dedi.

"SURİYE POLİTİKASI OLMAK ÜZERE TÜRK DIŞ POLİTİKASI BAŞKENTİN GÖBEĞİNDE İNFİLAK ETMİŞTİR"

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM'de yaptığı basın toplantısında Ankara'da meydana gelen bombalı saldırının sorumlularının istifa etmesi gerektiğini söyledi. Devleti yöneten ve yetkili olan kişinin sorumlu olduğunu vurgulayan CHP'li Özel, bombanın sadece Ankara'da patlamadığını söyleyerek "Suriye politikası olmak üzere Türk dış politikası başkentin göbeğinde infilak etmiştir. Göçmen politikası başkentin göbeğinde parçalanmıştır. Eylemci bir Suriyeli sığınmacı olarak 2014 Temmuz'da yurda girmiş. Daha TC vatandaşlarının yüzde birinde olmayan biyometrik kimlik almış. Geçici kimlik numarasıyla araç kiralamış. sağlık hizmetlerinden yararlanmış. Aracı geri getirmediğinden dolayı 2 bin 850 km yol yapmış. MOBESE' ye el sallamış. Plaka takip sistemlerini sahte plakayla atlatmış. Eylemini istediği yere gelerek gerçekleştirmiş. İstihbarat rezaletinden bahsediyoruz istihbarat zafiyeti değil. Kendisini orada patlatacak kadar şuurunu kaybetmiş insaf ve vicdan aranamaması gereken birisi. Elbette terörist terör yapmak için oraya geliyor. O insanlık suçu işlemeye geliyor istediğimiz kadar kınayalım. Buna mani olması gerekenler devleti yöneteler" diye konuştu.

"BU OLAYDAN SONRA ONLARI O KOLTUKLARDA OTURTMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanları istifaya çağıran Özel, şunları söyledi: "Devletin başı olan 'Her şeyi ben belirleyeceğim, uçan kuştan benim haberim olacak' diyen Cumhurbaşkanı en baştaki sorumludur. Ardından başbakan ve Bakanlar Kurulu. Sorumluların istifa müessesine başvurmalarını talep ettik. Bu olaydan sonra onları o koltuklarda oturtmayız. Efkan Ala ve Hakan Fidan'ın zaman geçirmeden istifa etmelerini bekliyoruz. Diğer patlamada Ankara Emniyet Müdürü istifa etmişti. Bir günah keçisi seçtiler ve istifa ettirdiler patlamaya engel olamadığı için. Sorun nedir diye bakarsanız; herhalde sorun partili cumhurbaşkanı ve partili mit müsteşarıdır. Bürokratlardan siyasi sorumluluk beklemek ve bedel ödemelerini beklemek tarihimizde yok. İstisnalar kaideyi bozmaz. Kaidenin istisna olduğu bir hali yaşıyoruz. Partili müsteşarın yapacağı hizmet halka değil sarayadır. Asli görevinin terk etmiş, işini yapamaz, politize, angaje haldedir. İstifa mekanizması işlemezse sorumluluğu meclisin yaması gerektiğini ifade ediyorum"

"BUNLAR KABADAYICA AÇIKLAMALAR"

CHP'li Özel, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç'un İncirlik Üssü'nün ABD'ye kapatılabileceği yönündeki açıklamasının sorulması üzerine "Bu çok ciddi bir hamle olur. Çok ciddi sonuçları olur böyle bir hamlenin. Bir yetki aşımıyla beklenmedik yerden açıklama geliyor. Yetki tecavüzü var yine. Bunlar  kabadayıca açıklamalar. Sayın sözcü şu anda bir kabadayının sözcüsü. Armut dibine düşüyor. Dış politikada olumlu bir dil kullanmak yerine meydan okuyorlar. Dikkatle alınması gereken bir karardır. Kahve ağzıyla meydan okutarak bunları söylemek sonra da hayata hiçbir şey olmamış gibi  devam etmek bugünkü sarayın dış politikasına uygun olur" diye yanıt verdi.

"O MASAYI MECLİS BAŞKANI DAĞITTI BİR DAHA OTURMAYIZ"

Anayasa Mutabakat Komisyonu masasına tekrar oturup oturmayacakları sorusuna ise Özel, şöyle yanıt verdi: "Oturacağımız masa o masa olmaz. Bir meclis başkanının illa da başkanlık yoksa dağıtırım bu masayı diye dağıttığı o masaya bir daha oturmayız. O masayı meclis başkanı dağıttı bir daha oturmayız. Başkanlık sistemini dağıtığı masayı dağıtanlar gayri resmi mecralardan çağrı yapıyorlar. Meclis başkanına şunu diyoruz. Açıkta yapılan kusurun tenhada özrü olmaz"

 

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı