YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Gündem adalet

11.07.2017 18:34

Kemal Kılıçdaroğlunun Ankarada Güven Parkta başlayıp İstanbul Maltepede bitirdiği muhteşem ADALET yürüyüşünün yarattığı gündemden iktidar ve yandaşları bir türlü kurtulamıyorlar.
 
Kurtulamadıkları gibi, yapmakta oldukları saçma sapan yorumlar ile konunun gümdemdeki ağırlığını gittikçe arttırıyorlar...
 
Yok milyon değil de, binlermiş Maltepe Meydanında toplananların sayısı... Türkiyedeki muhalefet hareketinin derdinin sayı olmadığını bir türlü kavrayamadılar...
 
Onlara birisinin çıkıp şunu demesi gerekiyor : BEYLER, TÜRKİYEDE ANA MUHALEFET PARTİSİNİN GENEL BAŞKANI 432 KM YOLU, BU ÜLKEDE ADALET OLMADIĞI İÇİN YÜRÜDÜ... ARDINDA KAÇ KİŞİ OLDUĞU, MEYDANLARA KAÇ KİŞİNİN TOPLANDIĞI DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN. ÖNEMLİ OLAN MUHALEFETİN TBMMİNDE ÇARESİZ KALDIĞIDIR VE DEMOKRASİNİN KOLLANMASI ADINA SON ÇARE OLAN SOKAKLAR DEVREYE GİRMİŞTİR !
 
Demokrasilerde sokaklar ve meydanlar genellikle sivil toplum örgütlerinin hükümetleri uyardıkları alanlardır. Hükümetin uygulamalarından memnun olmayanlar, STKların önderliğinde meydanlara çıkarlar ve yürüyüşler yaparlar, sıkıntılarını ve arzularını buralardan duyururlar.
 
Öyle olduğu için 15 Temmuz darbesi sonrasında halk sokağa davet edilmiştir, hem de doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından. Bu sokağın meşruluğunun en açık ifadesidir.
 
Kılıçdaroğlunun yürüyüşü de 20 Temmuz Saray Darbesine karşıdır, Adalet arayışıdır ve meşrudur.
 
Kılıçdaroğlunun yüryüşüne başlamadan önceki açıklamasında, vatandaş olarak yürüdüğünü, bu yürüyüşün bir parti yürüyüşü olmadığını açıklamış olması boşuna değildir, ardına takılan yüzbinlerce insanın ellerindeki pankartların üzerinde yalnızca ADALET yazıyor olması da boşuna değildir, Maltepe Meydanında toplanan milyonlarca insanın HAK HUKUK ADALET diye haykırmış olmaları da boşuna değildir.
 
Kılıçdaroğlunun ADALET yürüyüşü dünya basını tarafından izlenmiş ve dünyanın demokratik ülkelerinde ciddiye alınarak ses getirmiştir.
 
Şimdi dünyanın demokratik ülkeleri, artık Türkiyede ADALET olmadığını, mahkemelerin saraya bağlı olduğunu, ülkede bir diktatörlük yönetiminin ağırlığını arttırmakta olduğunu bilmektedirler.
 
Siyasi ya da ekonomik çıkarları ne olursa olsun, bundan sonra bu hükümet ile yapacakları tüm görüşmelerde tarihi bir sorumluluk ile hareket etmek durumunda kalacaklar, çünkü atılacak her adımda kiminle iş yapıyorsun? Haberin mi yok yoksa? diye sorulacaktır ve bu durumun tarihi bir sorumluluğu söz konusudur.
 
Böyle olunca Türkiye hızla bir siyasi ve ekonomik yalnızlığa düşecektir ki, 15 yıldır  bu ülkeyi bugünkü haline getirenler için artık çıkış yolu kalmamış demektir.
 
Türkiyede hükümetin ve hatta Cumhurbaşkanının ADALET yürüyüşü karşısında yapabilecekleri bir tek eylem kalmıştır, o da derhal istifa etmektir.
 
Cumhurbaşkanı aynı zamanda iktidar partisinin genel başkanı olduğu için, onun da tarafsızlığı artık söz konusu değildir ve istifası gerekir.
 
Türkiye 15 yıllık bir iktidar sonucunda ADALETİN OLMADIĞI bir ülke haline gelmiştir. Bunu haykıranların milyonlar ya da yüzbinler olması gerçeği değiştirmez, çünkü hapislerdeki gazetecilerin, akademisyenlerin, milletvekillerinin sayısı bu adaletsizliğin sağlamasıdır. Anayasa Mahkemesinin kendi içtihadına uymaması da, artık yargı meknizmasının çalışmamakta olduğunu göstermiyor mu? Bugün hâlâ ölüm orcundaki iki insanımızın hakları iade edilmemiş, o da yetmiyormuş gibi hapis yatmaktadırlar.
 
Türkiye sözün bittiği noktaya gelmedi mi?
 
Adaletin olmadığı toplumlar yok olmaya mahkumdurlar!

Eğitim