darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin İzmir adayı belli oldu

AKP'de Erdoğan'a yalvaran isimleri açıkladı!

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

Video | Atatürk düşmanı püsküllü, Hz. Hüseyin'in katilini böyle savundu: 'Yezid'e sövmeyin'

İbrahim Kalın'dan Devlet Bahçeli'ye 'hediye' uçak yanıtı

O sitede zorla kentsel dönüşüm! Direneni gözaltına aldılar

Bu sabah evlerinden çıkmak istemeyen Albayrak Sitesi sakinleri, çevik kuvvet ekiplerinin zor kullanmasıyla tahliye edildi. Evlerin son tahliye tarihi 1 Ocak 2017 olarak duyuruldu.

İstanbul Bağcılar'da Demirkapı Mahallesi'nde, AKP'li Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'nın da ortağı olduğu Başak AŞ adlı kentsel dönüşüm firması, zor kullanarak ve zorbalıkla Albayrak Sitesi sakinlerini tahliye etmeye devam ediyor. 

Bugün saat 06.00 civarında kentsel dönüşüm firması Başak AŞ'nin personeli ve çevik kuvvet ekipleri, evlerini terk etmek istemeyen site sakinlerini zor kullanarak tahliye etti. Direnen bazı site sakinleri gözaltına alındı.

AKP'li Bağcılar Belediyesi de, eşyalarını bırakacak yeri olmayanlara, barınakları ya da belediyenin depolarını kullanma önerisi sundu.

Sitenin tamamen boşaltılması için 1 Ocak 2017 tarihi verildi.

ŞÜPHELİ ÖLÜMLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Albayraklar Sitesi, asansör boşluğundan bulunan cesetle gündeme gelmişti. Yakılmış cesedin ölen inşaat işçisine ait olduğu bilgis üzerine Bağcılar Belediyesi bir açıklama yaşmıştı.

Bağcılar Belediyesi tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Bağcılar'da Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı yapılan Demirkapı Mahallesi Yeşilırmak Sokak'ta bulunan Albayraklar Sitesi'nde 08.12.2016 tarihinde akşam saatlerinde bloklardan birinin asansör boşluğunda bir erkek cesedi bulundu.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgilerde, Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine polis ekipleri ve sağlık ekipleri metruk binanın asansör boşluğundaki kişinin hayatını kaybettiğinin belirlendiğini ve üzerinden kimlik çıkmayan şahsın cesedinin savcılık incelemesinin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderildiğini belirtilmiştir.

Polis cesedin yakılarak öldürüldüğü ihtimaline karşı incelemelerini sürdürüyor.

HABERLER ASLINI YANSITMAMAKTADIR

İlçemizde yaşanan bu üzücü olayın ardından Adli Tıp raporu henüz açıklanmadan ve polisin soruşturması sonuçlanmadan bazı haber sitelerinde ; "Yıkımı gerçekleştirilen Albayraklar sitesinde bir işçinin asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği, firma çalışanlarının delil bırakmamak için 6'ncı kattan aşağı düşen işçinin cenazesini yaktığı iddia edildi." İddialarında bulunmuştur.

Aynı bilgilere yer veren haber sitelerinde;
"Vatandaşlar, yıkımın Bağcılar Belediyesi tarafından yapıldığını ve ruhsatsız gerçekleştiğini, ölen kişinin yıkım yapan bir işçi olabileceğini ileri sürdüler." şeklinde bir bilgiye yer vermiştir.

GERÇEKLEŞEN ADLİ OLAYIN BELEDİYEMİZ, BAŞAK A.Ş VE YIKIM FİRMASIYLA İLGİSİ YOK

716 Daireli Albayraklar Sitesinde 26 blok bulunmaktadır. Bu bloklardan 10 tanesi yıkılmış 8 tanesi boşaltılmış ve 8 tanesinde ise toplam 25 hane bulunmaktadır. Mevcut 25 hanenin 13 tanesinde kiracı, 12 tanesinde ise mal sahibi oturmaktadır.

6306 sayılı kanunun 17. Maddesi gereğince 21 Kasım 2016 tarihinde son tebligat süresi dolmuş ve yasa gereği yıkım süreci başlamıştır.

Belediyemiz Meclisi tarafından yetkilendirilen ve iştirak firmamız olan Başak A.Ş. ile Hanecioğlu Hafriyat firması arasında yapılan ihale sonucunda yıkım çalışmaları devam etmektedir.

Sitede gerçekleşen adli olayın belediyemiz, Başak A.Ş ve yıkım firmasından herhangi bir kişi ile doğrudan veya dolaylı olarak bir ilgisi yoktur.

6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Yerlerin Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" uygulama yönetmeliğinin 15.maddesinde "...yapılacak uygulamaya sahip oldukları hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar verilir." deniliyor.
Bu kapsamda Albayraklar Sitesi'nde söz konusu şartlar yerine getirilmiştir. Şu an malikler tarafından boşaltılan sitedeki B-8 ile B-12 no.lu blokların yıkımı ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilirken, diğer bloklarda ise söküm işlemleri hızla devam etmektedir.

Albayraklar Sitesi ile ilgili olarak Bağcılar Belediyesi'nin uygulamaları tamamen yasal bir şekilde sürdürülmekte olup, kentsel dönüşüm konusunda razı olmayan vatandaşlarla ilgili de mümkün olduğu kadar toleranslı davranılmaktadır.

716 haneli bir sitede boşaltmayan 12 hane tüm iyi niyetimize rağmen yaşamaya devam etmektedir. Zorla tahliye işlemini kendilerine mağduriyet yaşanmaması için yapmayıp rıza ile terk etmeleri beklenmektedir. Hane sahiplerine 16 Aralık 2016 tarihine kadar ek süre verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur…         

            

İlgili Haberler

Güncel

Sedanur'dan acı haber geldi!

Güncel

FETÖ soruşturmasında 12 tutuklama

Güncel

Ahmet Hakan'dan, Berat Albayrak'a açık mektup

Güncel

2 bin 700 yıllık antik kente AVM!

Güncel

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Güncel

3. havalimanı Erdoğan'ın dediği tarihte açılmayacak!

Güncel

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: Yaralılar var

Güncel

'Kriz psikolojik' diyorlar! Çocuğuna okul kıyafeti alamayan baba intihar etti

Güncel

Ankaralılar yarına dikkat!

Güncel

Umumi tuvalete dolardaki artış nedeniyle yüzde 50 zam geldi!

Güncel

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

Güncel

Ev sahibi kiracı kavgasında kan aktı: Ölü ve yaralılar var