darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Obama’dan Donald Trump’a: Cehalet bir erdem değildir

Baracak Obama; “Müslümanları aşağılamak veya izole etmek ve ülkeye girişlerinde onlara farklı muamele edilmesi önerisini getirmek, yalnızca değerlerimize, kim olduğumuza ihanet değildir, bu aynı zamanda ülkemizdeki ve yurt dışındaki, aşırılıkla mücadeledeki en önemli ortaklarımız olan önemli toplumları yabancılaştırır.' açıklamasında bulundu.

Obama, New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, ABD’nin dış politikası ve uluslararası ilişkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ülkelerin artık birbirlerine fazlasıyla bağımlı hale geldiğini vurguladığı konuşmasında isim vermeden Donald Trump’ı eleştiren Obama, “Bir duvar örmek bunu değiştirmeyecek. Bu ekonomimizi canlandırmayacak ve güvenliğimizi de artırmayacak.' diye konuştu.

Obama: Cehalet bir erdem değildir

Obama, bu denli karşılıklı bağımlılığın olduğu bir dünyada izolasyon fikrinin pek geçerli olmayacağını belirterek, “İster politikada ister gerçek hayatta olsun, cehalet bir erdem değildir. Kendimize yardım etmek için başkalarına da yardım etmeliyiz, köprüleri atarak ve dünyayı dışarıda bırakmaya çalışarak değil.' ifadesini kullandı.

Donald Trump ne demişti?

ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump, Kaliforniya eyaletinde 2015 Aralık ayında yaşanan saldırının ardından, ülkeye göçmen ya da turist olarak girmek isteyen Müslümanların geçici olarak engellenmesini istemişti.

Kamuoyu yoklamalarının Müslümanların Amerikalılara yönelik nefret beslediğini gösterdiğini iddia eden Donald Trump, bu durumun Amerikan halkını risk altına soktuğunu söylemişt.

Donald Trump, Güvenlik Politikaları Merkezi (Center for Security Policy) gibi düşünce kuruluşlarının kamuoyu yoklamalarına atıfta bulunarak “Bu nefret nereden geliyor ve nelerden kaynaklanıyor, bunu bulmak zorundayız' açıklamasında bulunmuş, tehdidin ne kadar ciddi olduğu anlaşılana kadar ABD sınırlarının kapalı kalmasını istemişti.

Hemen arkasından Beyaz Saray yazılı bir açıklama yaparak Donald Trump’ın bu sözlerini eleştirmişti. Beyaz Saray’ın açıklamasında “Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır' denilmişti.

3 Aralık günü silahlı bir çift, Kaliforniya’nın San Bernardino kasabasında engellilerin hizmet aldığı bir sosyal hizmetler kurumuna saldırı düzenlemiş, 14 kişiyi öldürmüştü. Soruşturmayı yürüten FBI’ın Los Angeles ofisinin yardımcı direktörü David Bowdich, çiftin bir süredir radikalleşmiş olduğunu söylemişti.

Donald Trump, başkan seçilmesi halinde ABD – Meksika sınırına duvar ördüreceğini ve ülkedeki tüm Suriyeli göçmenleri ülkelerine geri göndereceğini de açıklamıştı.

İlgili Haberler

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Üst düzey yöneticiler de yolsuzluğa karıştı

Dünya

İtalya'daki köprü faciasında ölü sayısı 41'e yükseldi

Dünya

Putin'i düğününe çağıran Avusturya Dışişleri Bakanı'na istifa çağrısı

Dünya

Amerika'da polislerin öldürdüğü siyahi vatandaşın, polislerle girdiği mücadele videosu yayınlandı

Dünya

İran Irak'ın 'savaş tazminatını' ödemesini istedi

Dünya

Kosta Rika'da 6 şiddetinde deprem

Dünya

Maduro, Venezuela'da asgari ücreti 60 kat artırdı

Dünya

Dünyada 2 milyar kişi yoksulluk içinde yaşıyor

Dünya

Kofi Annan hayatını kaybetti

Dünya

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinden beklenenler

Dünya

Putin'den ilginç düğün hediyesi

Dünya

Çiçek toplamaya giden yaşlı kadına şok tabancalı gözaltı!