YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Ey Yenikapı Ruhu, geldiysen CHPye iki kez vur!

05.09.2016 20:04

 

Yenikapı ruhu denilen gariplik, CHPnin ayaklarına vurulmuş  bir pranga işlevi görmeye başladı. İcraata dair neyi eleştirseler, iktidar ve medya hep birlikte aman Yenikapı ruhuna zarar verme diye davul çalmaya başlıyorlar.

Kılıçdaroğlunun Yenikapı  mitingine kerhen (istemeye istemeye) gittiği bir gerçek. Önce son derece tutarlı gerekçelerle mitinge katılmayacağını açıklamış, bunları Başbakana da bir mektupla bildirmişti: (Cumhurbaşkanının) dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. OHal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizi dikkate alınmadığına izlenimimiz var. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları 3-4 kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil.Örneğin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılması…

Sonra ne olduysa oldu, olasılıkla parti yönetimi ve tabanıkatılma yönünde baskı yaptı. Zaten kendine merkez medya diyen basının yalvar yakar çağrılarıları da dayanılmaz haldeydi (aslında ona artık merkez sağ medya demek daha doğru olur, çünkü tüm merkez sağ partiler gibi o da AKP içinde erime yolunda ilerliyor). CHP Genel Başkanı sonunda bazı koşullar öne sürerek mitinge katılma kararı aldı. Önde gelen koşulu ise meydanda sadece Atatürk posteri olmasıydı. Ve tiyatro tahmin edildiği gibi oynandı, kürsüde dev Atatürk posterinin yanında bir de dev Erdoğan posteri vardı! Bahçeli için belki farketmezdi ama, Atatürkün partisinin lideri de o posterin önünde konuşmak zorunda bırakıldı. Erdoğanın ve dere geçilirken değiştirilmeyen Genel Kurmay Başkanının bozulan imajları yenilendi.

CHP BU TUZAĞA ÇOK SIK DÜŞÜYOR

7 Haziran seçimlerinden sonra AKP iktidarının CHPyi düşürdüğü  istikşafi koalisyon görüşmeleri tuzağını anımsayalım. O zaman seçim yenilgisine uğramış ve zorda kalmış iktidar ve yanlılarıyine bir milli birlik ve beraberlik türküsü tutturmuşlardı. AKP, erken seçime karar vermiş olduğu halde, sırf yasal süreyi doldurmak için CHPyi masaya çağırdı. Seçmeninin ve tabanının gözünde fedakârlığa katlanmayan parti konumuna düşürme oyununu oynadılar.CHP yöneticileri, AKPnin bu niyetini görüşmeler sırasında anlamışlardı.  Anladıkları anda masayı devirip gerçeği halka açıklama cesaretini gösterselerdi, bakın bakalım o seçmen ve o taban, partisinin nasıl arkasında dururdu.

Aynı milli birlik ve beraberlik teranesi bugün, Yenikapı ruhu adı altında CHPnin ayaklarına vurulan yeni bir pranga oldu. İşte sonuç ortada.  Yargıyı Saraya bağlamanın sinevizyon gösterisi olan Adli Yıl açılışını eleştirmeye mi kalktınız? Merkez medya ve yazarları (hatta bazı sol gazete ve yazarlar) hemen aynı nakarata başlıyorlar: haklı olabilirsiniz ama, ne olur Yenikapı ruhuna zarar vermeyin!  İktidar da elbette durumun keyfini çıkarıyor. Erdoğan, Çine giderken Kılıçdaroğlunun Adli Yıl eleştirisi için 7 Ağustosa (Yenikapı ruhuna) yakıştıramadım diyor.

Ne ruhmuş ama! Sadece ve hep CHPnin kapısını çalıyor! 

Eğitim