darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

'Öğrenciler bilerek cemaat yurtlarına mı yönlendiriliyor?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Antalya, Zonguldak ve Elazığ'da devlete ait yurtlardaki kötü şartları protesto amacıyla son günlerde yaşanan öğrenci eylemlerine değinerek, "Devletin asli görevlerinden biri de öğrencilerin yurt ihtiyacının karşılanmasıdır. Ancak birileri yurt sorununu yıllardan beri bilerek çözmeyerek öğrencileri geçmişte nasıl FETÖ'ye yönlendirdilerse, şimdi de başka cemaatlerin yada Türgev, Ensar gibi dini derneklerin yurtlarına mı yönlendirmek istiyorlar?" diye tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde önce Antalya, ardından Zonguldak ve son olarak da Elazığ’daki devlete ait yurtlarda kalan öğrenciler, yurtlardaki kötü şartları ve güvenlik sorunlarını protesto etmişlerdi.  Yaşanan bu olayları yaptığı yazılı basın açıklaması ile değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, devlete ait yurtlardaki yetersiz koşullarla ilgili kendilerine bir çok şikayetlerin ulaştığını belirterek şöyle konuştu:

“TÜRGEV’E ENSAR’A SUNULAN OLANAKLAR NEDEN DEVLET YURTLARINA SAĞLANMIYOR?'
“Sürekli bölgenin en güçlü ülkesi olduğunu söyleyen ve dağı taşı inşaatlardan, rezidanslardan, gökdelenlerden geçilmez hale gelen Türkiye’de öğrenci yurdu sorunu neden çözülmez? 14 yıldır iktidarı işgal eden AKP bu konuda ne yapmıştır? Bu sorunun tek bir cevabı var. Daha düne kadar FET֒ye yol verenler şimdi de Türgev, Ensaf Vakfı gibi dini tandanslı dernekler veya başka cemaatlerce kurulan öğrenci yurtlarına mı yol vermek istemektedir? Bilerek devlet yurtlarının yapımında veya buralardaki şartların iyileştirilmesinde ağır davranılmaktadır. Oysa Türgev, Ensar gibi dernekler için devletin bütün imkanları seferber edilmekte, kamuya ait pek bina veya arazi 'kamu yararı var’ denilerek bu tip derneklere tahsis edilmektedir. Bu dernekler için seferber edilen olanaklar neden devlete ait yeni yurtların yapımına veya mevcut olanların şartlarının düzeltilmesi için kullanılmamaktadır? Çünkü bu yolla öğrencilerin cemaatlerin veya dini tandanslı bu gibi derneklerin yurtlarına gitmeye mecbur kalmaları mı istenmektedir? Oysa devletin asli görevi herkesin eğitim hakkını güvenceye almaktır. Yurt hakkı da bunlardan biridir. Seçim öncesinde de dediğimiz gibi CHP iktidarında önceliğimiz yurt sorunun çözülmesi olacaktır. Yurt sorunu çözülmeden öğrencilerin FETÖ gibi yapıların eline düşmesine engel olamayız.'

“FET֒YE AİT YURTLAR DEVLET YURTLARINA ÇEVRİLSİN'
Cankurtaran 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FET֒ye ait 15 milyon lira değerinde binlerce taşınmaza el konulduğunu hatırlatarak, “Bunlar arasında yüzlerce yurt ve okul da var. Bunlar yargı sürecinin ardından mahkumiyet olması durumunda yine ideolojik tercihlerle kimi derneklere veya cemaatlere dağıtılmamalı. Onun yerine devlet kontrolündeki öğrenci yurtlarına çevrilerek yurt ihtiyacı karşılanabilir. Bu yolla birilerine çıkar sağlamak yerine gerçekten kamu yararına kullanılmış olurlar' diyerek sözlerini bitirdi.

İlgili Haberler

Politika

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu