darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Öğrencilere imam hatip reklamı yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “İlkokullarda, imam hatip lise ve ortaokullarını özendirin' talimatı hayata geçti.  Ankara Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz Cuma karne alan öğrencilere imam hatip orta okulu ve lisesini tanıtan broşürler dağıttı. 

Evrensel'in haberine göre, MEB’in söz konusu talimatı gazetemiz Evrensel tarafından ortaya çıkarılmış; “MEB’ten İmam Hatipleri özendirme talimatı!' başlığıyla verilen haberde, 20 Mayıs tarihinde Ankara’da Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir’de Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  tarafından ilkokul ve ortaokul müdürlüklerine gönderilen yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün il ve ilçelerde yapılacak toplantılarla imam hatip okullarının daha özendirici, etkili tanıtımlarının yapılması talimatı verdiği ortaya çıkmıştı. 

PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Eğitim Sen Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, söz konusu broşürleri şöyle değerlendirdi: “Eğer Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere meslek liselerini tanıtmayı amaçlıyorsa diğer liselerin tanıtım broşürleri neden yok? Sadece imam hatip liselerinin ve orta okullarının tanıtım broşürleri dağıtılıyor. İmam hatip liselerine yönelik çıkarılan broşür açıkça şunu gösteriyor ki; devlet kendi okulları arasında ayırımcılık yapıyor. Diğer meslek liselerinin tanıtımı yapılmıyor. İmam hatip orta okulları tanıtım broşürü ise daha sakıncalı. Henüz psikolojik açısından soyut düşünme yeteneği tam gelişmemiş, soyut olayları tam olarak algılama çağında olmayan çocuklara bu dağıtılıyor. Bu ileride çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir.'Sağdıç, “Rehber öğretmenlerinin tanıtım toplantısında ise özellikle imam hatiplerin özendirilmesi yönünde talimatlar verilmişti. Söz konusu broşürler ülkedeki farklı inançların yok sayıldığının açık kanıtı. Aslında bu iki broşürde bir şeyin itirafı, imam hatiplere verilen teşvikler boşa. Halk çocuklarını buraya yollamak istemiyor. Bu yüzden de böyle tanıtımlar yapma ihtiyacı duyuyorlar. Bunun yanında devletin tek din, tek mezhep anlayışını dayatması da kabul edilemez. Daha önce de seçmeli derslerin seçilmesi için tanıtım afişleri yapılmıştı' diye konuştu.

İlgili Haberler

Güncel

Yeliz Koray | Gemi

Güncel

TEM tünelinde araba yangını

Güncel

Kocaeli'de tünelde araç yangını

Güncel

Muska yazan sahte imam, suçüstü yakalandı

Güncel

İş cinayeti: Hatay'da elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Güncel

Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya taziye!

Güncel

Hakan Ural canlı yayında polis için suç duyurusunda bulundu

Güncel

Batman'da bir evin bahçesinde patlama

Güncel

Mahkeme 3 IŞİD sanığını serbest bıraktı!

Güncel

Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu'ndan 'kriz' mesajı

Güncel

6 ayında endüstri tesislerinde 137 patlama meydana geldi

Güncel

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'dan ABD mallarına boykot