darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Öğretmen atamalarında Din Kültürü öğretmenlerine öncelik

Resmi Gazete'de 2014-15 eğitim öğretim yılı öncesi yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı "Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi" bu yıl yeniden gündeme geldi. Yönetmeliğin 48'inci maddesinde düzenlenen azami çalışma süresi, adaylık dahil 8 yıl olarak belirlendi. 2015-16 yılında vazgeçilip yapılmayan atamalar için bu yıl, okullar açıldıktan sonra harekete geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 19 Eylül 2016 tarihli genelgesiyle norm fazlası öğretmenler ile özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarındaki (proje okulları) öğretmenleri de kapsayacak şekilde duyuru yapıldı. 

Buna göre aynı eğitim kurumunda 8 yıldan daha fazla görev yapan öğretmenler 21-22 Eylül tarihleri arasında bulundukları ilde kendi branşlarındaki ihtiyaca göre tercih yaptı. Şartları taşıdığı halde tercih yapmayan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından branşına göre listedeki okullardan birinde görevlendirileceği açıklandı. 

İzmir'deki öğretmen ihtiyacını gösteren liste de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından internet sitesinde yayınlandı. Listeye göre İzmir'deki ortaokul ve liselerde, 739 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 319 ilköğretim matematik ve 186 rehber öğretmeni ihtiyacı öne çıkan branşlar oldu. Ayrıca engelli öğrencilere yönelik eğitim veren özel eğitim kurumlarında da 939 öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İzmir'de 2015-16 eğitim öğretim yılı verilerine göre 133 genel lise, 151 meslek lisesi, 134 imam hatip lisesi olmak üzere toplam 418 lise, 463 ortaokul ve 30 imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam 493 ortaokul bulunuyor. Lise ve Ortaokul düzeyindeki 911 okulun 739 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ihtiyacının bulunması dikkat çekiyor. 

İlgili Haberler

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor

Eğitim

Atanamayan öğretmenler bekliyor, ilahiyatçılara ayrıcalık veriliyor

Eğitim

MEB'den 'profesyonel yöneticilik' açıklaması

Eğitim

'Logosuz' üniversite açıldı

Eğitim

YÖK başarı bursunda yeni düzenleme

Eğitim

Okul yönetimlerinde artık eğitimciler olmayacak