Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Öğretmene Çocuk Hakları Sözleşmesi dağıtma soruşturması!

ESKİŞEHİR Milli Zafer İlkokulu sınıf öğretmeni Zekai Yıldırım hakkında, CHP'li Odunpazarı Belediyesi tarafından bastırılan Resimli Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını öğrencilere dağıttığı için soruşturma açıldı.
Eğitim- Sen üyeleri öğretmen Zekia Yıldırım'ın görev yaptığı Milli Zafer İlkokulu önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Eğitim- Sen Şube Başkanı Serkan Demir, üyeleri olan öğretmen Zekai Yıldırım'ın öğrencilerine Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını dağıttığı için hakkında soruşturma açıldığını söyleyerek şunları kaydetti:
"Milli Eğitim, okullara ve sınıflara zorla kitap satılmasını sağlarken, çocukların kendi haklarını anlattığı kitabı ücretsiz dağıtan üyemize soruşturma açılması izninin vermesi bir skandaldır ve hiç bir gerekçesi olamaz. Üyemiz, bir öğretmen duyarlılığı ile Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan ve görsel olarak desteklenen Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını öğrencilerinin haklarını öğrenmesi ve bilinçlenmesi için önce kendi sınıfına dağıtmıştır. Diğer öğretmenler de istediği için kitabın getirilmesine yardımcı olmuştur. Burada bir zorlama olmadığı gibi belediye reklamı yapma amacı da yoktur. Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocukların anlayacağı bir dille özetlenip resimlendirilerek kitap haline getirilmiştir. Üstelik kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da onaylıdır. Tam da çocuk istismarlarının yoğun yaşandığı bu günlerde öğrencilerin ve ailelerinin hakları konusunda bilinçlenmelerinde ne gibi bir sakınca olabilir?"
Serkan Demir, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen'le görüştüklerini de söyleyerek, "Sendikamız, Milli Eğitim Müdürü ile durumu görüşmüştür. Milli Eğitim'den izin alınmaması, belediye başkanının larının olması ve Türkiye'nin çekince koyduğu maddeler konusunda yanlış bilgi verilmesi gerekçe olarak sunulmuştur. Kitapta yer alan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un çocuklarla çektirdiği bir ın bulunması, siyasi olarak değerlendirilmektedir. Bu belediye bir kamu kuruluşu değil midir?" dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: 18 ayda 22 bin çocuk hamile kaldı

Güncel

PlayStation için soruşturma başlatıldı

Güncel

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan tanıdık gerekçe: 'Onlar gazeteci değil'

Güncel

Danıştay karar verdi! Atatürk madalyalara geri dönüyor

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ‘çiftlik' kurulacak

Güncel

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Güncel

Hababam Sınıfı'nda oyuncularından Tayfun Akalın yoğun bakımda

Güncel

Kadın Meclisleri'nden cinsel istismar genelgesine tepki

Güncel

Evi vaktinde teslim edilmeyen müşteri parasını faiziyle alacak

Güncel

Lunchbox konkordato talep etti

Güncel

Denizli'de düşen eğitim uçağının yeri tespit edildi