darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

'OHAL Anayasal bir rejimdir, insan haklarını bertaraf etmez'

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, BM'nin is¸kence konusundaki o¨zel raporto¨ru¨ Juan Mendez'in 10-14 Ekim tarihlerinde Tu¨rkiye'ye yapacagˆı ziyaretin AKP Hu¨ku¨meti tarafından ertelenmesi üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Akatlı'nın açıklaması şöyle:

BM'nin is¸kence konusundaki o¨zel raporto¨ru¨ Juan Mendez'in 10-14 Ekim tarihlerinde Tu¨rkiye'ye yapacagˆı ziyaret AKP Hu¨ku¨meti tarafından ertelendi.

15 Temmuz 2016 tarihindeki bas¸arısız darbe giris¸iminin ardından binlerce go¨zaltına alma, tutuklama oldu. I·lk etapta “toptancı' bir yaklas¸ım ile yu¨ru¨tu¨len bu su¨rec¸ insanların temel haklarını ihlal eder niteligˆe bu¨ru¨nmemeli ve denetime ac¸ık olmalı. Yapılması gereken, sorus¸turma su¨rec¸lerinin etkin ve tarafsız olması, gerc¸ekten o¨rgu¨tsel bagˆlantılar ic¸inde olanlar ile ilgisi olmayan yurttas¸larımızın ayrılmasıdır. Bu su¨rec¸te yapılan sorus¸turma su¨rec¸leriyle ilgili bagˆımsız denetimden c¸ekinmemek gerekir. Bu, olagˆanu¨stu¨ halin fırsatc¸ılıgˆa do¨nu¨s¸mesini engellemeye yardımcı olacaktır. Tutukevlerindeki agˆır yogˆunluk ve ko¨tu¨ kos¸ul muamelelere ilis¸kin iddialar Birles¸mis¸ Milletler I·s¸kenceyi O¨nleme Komitesine ulas¸mıs¸tır. Hu¨ku¨met tarafından ertelenen ziyaret bu iddiaların aras¸tırılması bakımından da o¨nem tas¸ımaktaydı.

Birles¸mis¸ Milletler’e kapımızı ac¸mak gerekir

I·nsan haklarına saygılı bir hukuk devleti olmanın geregˆi BM raporto¨ru¨nu¨n, Tu¨rkiye’de istedigˆi zaman, istedigˆi ceza infaz kurumuna gidebilmesini ve istedigˆi kis¸iyle go¨ru¨s¸ebilmesini sagˆlamaktır. Bas¸ka bir ifadeyle, BM’nin is¸kence konusundaki o¨zel raporto¨ru¨ne Tu¨rkiye’deki tutukevlerine serbest giris¸ hakkı sagˆlanmalıdır. Aksi takdirde, ko¨tu¨ muamele ve is¸kence iddiaları konusundaki s¸u¨pheler artacak, yurttas¸larımız magˆduriyet yas¸amaya devam edecekler ve Tu¨rkiye’nin du¨nyadaki itibarı bir kez daha yara alacaktır.

TBMM I·nsan Haklarını I·nceleme Komisyonu tavır sergilemelidir

Daha o¨nce c¸ok kez tekrarladıgˆımız ko¨tu¨ muamele ve is¸kence iddialarının aras¸tırılmasın c¸agˆrımızı BM'nin is¸kence konusundaki o¨zel raporto¨ru¨ Juan Mendez’in ziyaretinin hu¨ku¨met tarafından ertelenmesi o¨zelinde yineliyor, ayrıca hu¨ku¨metin bu erteleme kararına ilis¸kin komisyonun mutlaka insan hakları, hukuk devleti ve s¸effaflıktan yana tavır almaya davet ediyoruz.

İlgili Haberler

Politika

AKP'li belediye Starbucks, McDonald's gibi firmalara ruhsat vermeyecek

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha

Politika

Erdoğan'dan yeni atamalar

Politika

Selvi: Kulaklarımızdan dolar fışkıran günler...

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi