darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

OHAL ve KHK mağduru öğretmenlere destek eylemi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında olağanüstü hal ilanı ve KHK'lerle Çanakkale’de açığa alınan Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, açığa alınmalarının üzerinden 5 aya yakın süre geçmesine rağmen görevlerine iade edilmedi. Sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler bugün saat 17.30’da Golf Çay Bahçesi önünde buluşacak. 

Eylemde, "FETÖ" bahanesiyle görevden alınan, işten el çektirilen, haksızlığa uğrayan öğretmenlere sahip çıkılacak. 

"Çanakkale öğretmenine sahip çıkıyor" eylemine ilişkin sendika temsilcilerinin ve eğitimcileri görüşleri şöyle: 

Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş: 657 devlet memurları kanunun ilgili maddelerine göre suçluyorlar. Ama hakkımdaki iddialar kamu görevim sırasında ve kamu görevim ile ilgili bir konuda olmadığı gibi de bir durum net ve açık olarak ortada duruyor. Gerekçe olarak sosyal medya paylaşımlarımı gösteriyorlar. Benim paylaştıklarım haber sitelerine ait paylaşımlar. Aynı haberleri milyonlarca insan paylaşmış ve haber siteleri yayın hayatına halen devam etmektedir.  Merkeze alınan Çanakkale eski valisi Hamza Erkal’ın kamuoyuna yaptığı bir açıklama var: “Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş’ın FETÖ ile bir mensubiyeti yoktur. İl Milli Eğitim Müdürümüz resen yapmıştır.' Yani hem o dönem valisi hem de İl Milli Eğitim Müdürü FETÖcü olmadığımı biliyorlar. Fakat Eğitim-İş’in Çanakkale’deki mücadelesinden duyduğu rahatsızlıktan dolayı OHAL fırsatçılığı yapıyorlar. Bir an önce bu hukuksuzluk son bulmalıdır. Hem Eğitim-İş hem de Eğitim-Senli öğretmenler görevine iade edilmelidir.

Muhittin Tut: Şuan yaşadığımız şey tam anlamıyla bir komedi . Soruşturma geçirdik biz. Bana Hollanda’da çekilen bir fotoğrafı gösterdiler. Altına da 15 Temmuz gecesi paylaşıldı diye yazılmış. Ben onu o gece paylaşmadım. İkinci olarak da Whatsapp üzerinden mezun öğrencilerim ve onların velileriyle yaptığım konuşmalardan “hırsızlardan hesap sorulsun' diye bir mesajı atmışım, bunu alıp önüme suç unsuru diye koydular.  Whatsapp sosyal paylaşım ağı değil. İçerikte suç yok. Olsa bile savcılık izni olmadan konuşmalar deşifre edilemez. Hukuksuz bir şekilde delil toplanıyor.  5 aydır bekliyoruz. FET֒cüler kendilerini saklamak için bizi öne sürüyolar. Ortada suç yok, ama biz töhmet altında bırakılıyoruz. Bizden sonra bizi görevden alan vali de görevden alındı. Arkasında Milli Eğitim Müdürü var. Çanakkale’de bu oyun tutmaz. Kentimizin kamuoyu ilerici, aydın insanlara hep sahip çıkmıştır yine çıkacaktır. Bu hukuksuzluk da halkın desteğiyle  son bulacaktır.

Çanakkale Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Barış Demir: Biz her zaman Deniz Gezmiş gibi devrimcilerin peşinden koştuk. Fethullah Gülen ya da başka din bezirganlarıyla ilişkimizin olması mümkün değildir. Ne Fethullah Gülen'in askeri darbe ile iktidara gelme çabasını alkışlarız ne de mevcut hükümetin otoriter,tekçi,dayatmacı ve toplumu kutuplaştırıcı politikalarıyla iktidarını sağlamlaştırma stratejilerinin bir parçası olabiliriz. Bizim hukuksuz bir biçimde açığa alınmamıza vesile olan kişiler de bizim hem gericiliğe hem de darbelere karşı net duruşumuzu çok iyi biliyorlar. Ancak onları asıl rahatsız eden sorun hem benim hem de arkadaşlarımın "Devlet Memuru" değil "Halkın Öğretmenleri" olmamızdır. Yaşadığımız alanlarda toplumsal muhalefeti örgütlüyor oluşumuzdur. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar memleketimizi de,okullarımızı da,çocuklarımızın yarınlarını da bu gerici zihniyete teslim etmeyeceğiz.

İlgili Haberler

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti

Güncel

Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi: Adalete iyi tatiller dilerim!

Güncel

İçişleri Bakanı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı hakkında açıklama

Güncel

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması

Güncel

100 kişi birbine girdi: 10 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir

Güncel

Rusya: Yakın zamanda Türkiye'yle Suriye hakkında görüşmelerimiz olacak

Güncel

CHP Bartın: 24 Haziran'da birinci parti olduk, belediyeleri biz kazanacağız

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması