darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

OHAL yasağını protesto eden Nakliyat İş’lilere polis saldırdı

 Nakliyat-İş Sendikası, eylemin ardından yaptığı açıklama ile polis müdahalesine tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklamada şöyle dendildi:

Bursa Valiliği ve Gemlik Kaymakamlığı, AKP’giller’in OHAL’ini bahane göstererek Nakliyat-İş öncülüğündeki MSC-MEDLOG Direnişi kapsamında yapılan eylemleri yasaklamıştı. Nakliyat-İş, bu kanunsuz yasaklamayı protesto etmek için bugün Gemlik Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Ancak AKP’giller’in kolluk kuvvetleri, meşru ve Anayasal haklarını kullanmak isteyen Nakliyat-İş’lilere saldırdı. Nakliyat-İş Genel Başkanı ve yöneticilerini gözaltına almak istedi. Bunu başaramayan polis, aralarında Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve işten atılan MSC işçilerinin de bulunduğu dört kişiyi gözaltına aldı.

AKP’giller’in ve kolluk kuvvetlerinin bu saldırısına karşı Nakliyat-İş Sendikası’ndan bir açıklama geldi.

unnamed-(2)-024.jpg

Yapılan basın açıklamasını aynen yayımlıyoruz:

GEMLİK MEYDANINDA BASKILARA, GÖZALTILARA, TEHDİTLERE KARŞIN OHAL YASAĞINI PROTESTO ETTİK

Gemlik’te Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan ve MSC/MEDLOG işvereni tarafından işten atılan üyelerimiz işe geri dönüş mücadelesi için işyerlerinin önünde beklerken Bursa Valiliği’nin ve Gemlik Kaymakamlığı’nın OHAL’i gerekçe göstererek yasaklamaları ve engellemeleri ile karşılaşmışlardır.

Sendikamızda bu gün bu OHAL yasağını protesto etmek için Gemlik Meydanında bir basın açıklaması yapacağını duyurmuş bunun üzerine Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ve Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü dün akşam saatlerinde ve bu sabah faks göndererek yapılmak istenen bu basın açıklamasının OHAL Kanunu’nun 11/m. Maddesi gereği yasak olduğunu bildirmişlerdir.

unnamed-(4)-017.jpg

Sendikamız bütün bu baskılara ve yasaklamalara rağmen bu gün (23.09.2016 Cuma) saat 12:00 de Gemlik Meydanında işten atılan üyelerimiz, üyelerimizin eşleri ve çocukları, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, alanda toplandığımızda Gemlik Güvenlik Şube Müdürü bu toplanmanın yasa dışı olduğunu ve OHAL gereği bu basın toplantısının yasak olduğunu, dağılmamızı aksi takdirde gözaltı işlemi yapacağını söyledi. Bunun üzerine Genel Başkanımız “Biz bu basın açıklamasının yapacağız, sizde gereğini yapın. Burada yasa dışı hiçbir şey yok, işçilerin hak alma mücadelesi vardır.' dedi.

unnamed-(8).jpg

Basın açıklaması yapmak için pankartların, dövizlerin açıldığı sırada polis kalabalığa müdahale ederek göz altı yapmaya başladı. Sendikamız Genel Başkanı, Örgütlenme Daire Başkanımız, Avukatlar, üyelerimizi göz altına almaya çalıştı. Gözaltına almaya karşı işçiler direnmiş, göz altına alınanları sahiplenmişlerdir. Tüm işçiler göz altına karşı direniş göstermişlerdir. Polis, kitlenin direnişi sonucunda sadece dört kişiyi göz altına alabilmiştir. Göz altına alınanlar Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Sendikamız eski üyesi ve Nemtrans Direnişçisi Ayhan Emir ve Medlog Direnişçisi iki üyemizdir.

unnamed-059.jpg

Göz altılardan sonra toparlanan kitleye hitaben Genel Başkanımız ve Orhan Sarıbal birer konuşma yaparak bu durumu protesto ettiler. Konuşmaların ardından Genel Başkanımız göz altıların serbest bırakılmasını, alacaklarsa da herkesi almalarını, göz altına alınanlar bırakılıncaya kadar Meydanda bekleyeceklerini belirtti. Kitlenin kararlı bekleyişi sonucunda göz altına alınanlar serbest bırakıldılar. Gözaltından bırakılanlar sloganlar ve alkışlarla karşılandı.

Daha sonra üyelerimizle durum değerlendirmesi toplantısı yapıldı.

Arkasından 33 gündür grevde olan Petrol-İş sendikası üyelerine destek ziyareti yapıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı