Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Olağanüstü önlemler açıklandı: 'TBMM Beyaz Saray gibi korunacak'

15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olağanüstü güvenlik önlemleri ile korunacak.

Meclis’in yeni güvenlik önlemlerini TBMM İdare Amiri Salim Uslu açıkladı.

Yeni güvenlik önlemlerine ilk önce kapılardan başlanacak. 15 Temmuz gecesi yaşananları anımsatan Uslu, bombalı saldırıların havadan olduğunu, incelemelere ise kapılardan başladıklarını söyledi.

"YOL KESİCİLER, SİNYAL BOZUCULAR..." 

Uslu şöyle dedi: “İncelemelere kapılardan başladık. Sığınaklarda incelemeler yaptık, gördüğümüz eksiklikleri giderme konusunda çalışma yaptım. Var olan sığınaklar var sığınak olarak kullanılacak noktalar var değişiklikler için mühendisler çalışma yapıyorlar. Kapılarda yine hem anti trafik yerine anti terör amaçlı yol kesiciler koyacağız. 20 metre ötesine mantarlar koyacağız. Geçiş sırasında araçları durduracak çalışmalar yapacağız. Duvarlar çitler kitlesel eylemler içindir, hava saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bu gerçeği biliyoruz, buna karşılık olarak Türkiye'nin sorunudur. Devletin en tepesinde bulunanlar Ankara'nın önemli binaları Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis gelmektedir. Buralarda ya radar sinyal bozucu ya da omuzda taşınan stinger füzeler bazı tedbirler alınması gerekiyor. Bunlar bizim dışımızdaki olaylar, bunun dışında çıkan haberler doğru değildir.'

"BEYAZ SARAY NASIL KORUNUYORSA..."

Yeni güvenlik önlemleri ile ilgili uzmanların çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Salim Uslu, “Nasıl korunacağımız kısmında değerlendirilecek uzmanlık isteyen konulardır. Washington'da Ulusal Meclis ya da Beyaz Saray nasıl korunuyorsa öyle korunacak' diye konuştu.

Uslu şöyle devam etti: “Meclis’te 21 tane oda var sığınak olarak. İhtiyaç olmadığı için kullanımı farklılaşmış. Bütün Ankara'yı hava saldırısına karşı korumak için sistem geliştirilmesi lazım. Böyle bir ihtiyaç var bu gözüküyor. Bir ya da en az iki tane toplantı salonu olması gerekiyor sığınakta. Bu saldırılar hep hava sahası olmayabilir kimyasal da olabilir buna karşı da önlem almak gerekir. Bazı uzmanlık gerektiren konularda uzman davet edilebilir uzman çalışması yapılabilir, radar sinyal bozucu koyacaksanız Meclis'in olacaksa o konuda ihtisası olan uzmana ihtiyaç vardır o alınır ya da çağrılır. O günkü ihtiyaçlarımızı belirledik, normalleşme çabasını da sürdürüyoruz.'

 

İlgili Haberler

Güncel

YPG'den Suriye'ye işbirliği çağrısı

Güncel

Kıtada, bugüne kadar bulunan en büyük elmas!

Güncel

Genelev patroniçesi Manukyan'ın mirasçıları her geçen gün artıyor

Güncel

Malatya'da deprem

Güncel

Öğrenciler yüksek kira fiyatlarını protesto etti

Güncel

Piyango, Nimet Abla'yı ‘vurdu': Yüzlerce metrelik kuyruk oluştu

Güncel

Çürük raporu vermeyen kadın doktor, hastası tarafından darp edildi

Güncel

Ceylanpınar sınırında hendek kazısı başlatıldı

Güncel

Seçim öncesi Ankara'da su faturalarına indirim

Güncel

Tren faciasında gözaltına alınanlarla ilgili yeni gelişme

Güncel

'Recai' adı verilen hamurlu yiyecek, etli ekmeğe rakip oldu

Güncel

Marmara'da sıcaklık değişecek