Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Önder: Açın İmralı'nın yolunu, bir haftada ülkenin çehresini değiştirelim

Diyarbakır'da sabah erken saatlerden itibaren Nevruz alanına gelişler başladı. Arama kapıları açıldıktan sonra gelenler kapılardan tek tek aranarak alana alınmaya başlandı.  Polis arama noktalarından sonra Nevruz Tertip Komitesi'nin oluşturduğu güvenlik noktalarında da alana giren kitle, tek tek aranarak alana alındı. 

Alana girişlerin ardından saygı duruşunda bulunularak kutlamalar başladı.

DİHA'nın haberine göre, Tertip Komitesi adına konuşan Hafize İpek, Kürtlerin özgürlük istediğini belirterek, "Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan, selam olsun 90'lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan'a" dedi. Kışanak, "Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed. Bizim geleceğimiz birlikteliktedir, ırkçılığa karşı faşizme karşı el ele verirsek bu ülkeyi geleceğe taşırız. Biz hazırız, Amed hazır, Türkiye de geleceğe ve özgürlüğe hazır olsun" diye konuştu. 

ceelgbww0aakgpv.jpg

İMC TV'ye konuşan HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, saldırı iddialarının katılımı etkilediğini ancak yine de katılım yüksek olduğunu söyledi. 

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, korku iklimine karşı halkın direnişi sahiplendiği ve Nevruz'a katıldığını dile getirdi.

Koçyiğit, bu Nevruz'un en önemli mesajının Kürtlerin 2013 Newroz'undaki barış talebinin arkasında olduğunu göstermesi olduğunu söyledi.

ÖNDER: ÖCALAN EŞME RUHU DERDİ

İmralı Komitesi Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder konuştu:

Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis'e gönderdiğini bilirlerdi. Son saldırılarda hayatlarını kaybedenleri Tahir Elçi şahsında söylüyoruz, bu barışı getireceğiz. Sayın Öcalan'la aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi, bre ahmaklar ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur'a, Cizre'ye katlliama varan uygulmalara. Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor, işte sizin kamu düzeni dediğiniz bu. Oysa barışın hemen eşiğindeydik. Bugün de fazla uzağında değiliz. Açın İmralı'nın yolunu, bir haftada ülkenin çehresini değiştirelim. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşuyor:

Son 3 yılın Newroz'u bize barışın bir hayalden ibaret olmadığını gösterdi. 3 yıldır barış için bize mektup gönderene biz de bu yıl bu mektubu gönderiyoruz. Dolmabahçe'de dile getirilen mutabakata bağlıyız. Bizi birleştirecek olan demokrasi, adalet ilkeleridir. Ülkemizde de, Ortadağu'da da tarihi bir süreç yaşanıyor. Bölgeyi kendi istediği gibi dizayn etmek isteyen çok sayıda uluslararası güç var. Bizim kaderimizi kendi eline almak isteyenler var, Ankara'dakiler tehditleri sayarken bu halkın iradesini de tehdit olarak sayarsa birlik olmak imkansızdır. Birlik olmak istiyorsak demokratik ilkelerde birleşmeliyiz. Ankara'da bu aklın süreci yanlış okuduğu görülüyor. Kürt halkı korkmadan, eşit yaşamak istiyor. Bugün patlayan bombalarla barışı konuşmak kolay değil. Böylesi dönemlerde ilkeli, vicdanlı bir barış çizgisinde olmak doğru olandır. Hepimizi teslim almaya çalışan kaosa karşı sığınabileceğimiz yegane şey barış duruşudur. Bugün Diyarbakır Newroz'u barış edasıyla doldu. Bu mesajın doğru okunması lazım. Hamasetle tehdit ederek siyaset kurulmaz. Öncelikli olarak bomba ve silah seslerinin durmasını sağlamayalıyız, çözüm masası için insiyatif almaya hazırız. Çözüm sürecinden dersler de çıkararak yeni bir sayfa açmalıyız. Bugün Kürt halkı savaş daha da büyüsün diye direnmiyor, barış için direniyor, evet direnerek kazanacağız. Siyasetin bu kadar tıkandığı bir dönemde Amed meydanı bizim önümüzü açıyor. 

Sözün bittiği yere gelinsin istemiyoruz. Birgün gelecek özgür günleri direnenlere vereceğiz, inşallah o günü hep birlikte bu meydanda coşkuyla kutlayacağız.

İlgili Haberler

Güncel

Tanıtım toplantısına giden AKP'lilerin aracı takla attı

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor