unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Orhan Bursalı: Neden kitlesel olarak ölüyoruz?

RS FM'de 'Enver Aysever'le Oyuna Devam' programının konuğu olan Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı, Reina saldırısına ve Başkanlık sistemine dair görüşlerini aktardı. Bursalı, "'Neden kitlesel olarak ölüyoruz?', bu gözden kaçırılan bir soru" dedi.

Arka arkaya gerçekleştirilen terör saldırılarını cesaretle karşılamamız gerektiğini vurgulayan Orhan Bursalı, ülkenin bugün geldiği noktaya nasıl gelindiğinden bağımsız olarak bakıldığında hükümetle tek ortak noktasının terör konusunda birlik olduğuna dikkat çekti. "Umut ve yaşam at başı giden ve birbirleriyle var olabilen kavramlardır. Neden kitlesel olarak ölüyoruz?; bu gözden kaçırılan bir soru. Özellikle iktidar ve yandaşları tarafından" dedi.

?'SİYASİ YÖNETİMLER TERÖRE ALIŞTIRDI'

Bursalı, insanların terör karşısındaki psikolojisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Gamsızlık ve çıldırma noktasının arasında uzun bir ara konaklama yeri var. Bu da alışkanlık. 94'ten bu yana özellikle terörle yoğunlaşmış bir şekilde karşı karşıyayız. Terör hayatımızın bir parçası, ne kadar kabul etsek de etmesek de. Yaşadığımız siyasi yönetimler altında terör bizde bir alışkanlık yarattı ve bunun parçası olduk. İki yıldır sivillerin hedef alındığı ve katledildiği bir duruma girdik. Daha büyük şeyler olamaz diyebilir miyiz? Tabii ki diyemeyiz" şeklinde konuştu. Türkiye'nin içinde bulunduğu noktaya gelmesinin kaynağının Suriye ve Ortadoğu politikaları olduğunu söyleyen Bursalı, "Oradaki savaşın doğrudan buraya yansımasını görüyoruz. Bunun ötesinde Türkiye gerçekten de bu savaşın küresel boyutunu da dikkate almalı. Bir darbe girişimi geçirildi. Bunun nesnel ölçütlerle baktığımızda Batı kaynaklı olduğunu görüyoruz. Rusya ve Amerika arasındaki çekişmenin sürdüğü boyutta Türkiye tam ortada. Reina saldırısında o kadar profesyonel bir katliamcı var ki, ortada bilmediğimiz yardımcıları da olabilir ama çok profesyonel bir saldırı. Bu IŞİD olabilir mi? Yoksa küresel çatışmanın kullandığı profesyonel ajan provokatör olabilir mi acaba?" dedi.?

'DUR DURAK BİLMEYEN BİR İKTİDAR YAPISI VAR'

Başkanlık sistemiyle daha otoriter bir rejime gidileceğine dikkat çeken Bursalı; teröre karşı birlik-beraberlik çağrısı yapan iktidarın toplumu kamplaştırmaya devam ettiğini, muhalefete karşı sosyal medya tetikçileriyle saldırılarını sürdürdüğünü söyledi. İktidara yönelik olarak, "Ülkenin yarısının, hatta son anketlere bakılırsa daha fazlasının karşı olduğu başkanlık rejimini Meclis'te tartışmaya bile zaman vermeyecek şekilde geçirmeye, bunu kabul ettirmeye çalışacaksın. Bunlar birbirinin zıddı olaylar. Dur durak bilmeyen bir iktidar yapısı var. OHAL koşullarını sonuna kadar kullanarak ve bunu amacının dışında, diktatörlük aracına dönüştürerek terörden çıkmamız mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

'BATI BİZE AKP İKTİDARINI GETİRDİ'

Türkiye'nin NATO-AB ekseninden çıkıyor gibi görünmesine ilişkin, 60 yıldır NATO üyesi olan bir ülke olarak Batı'nın askeri kanadı olmanın dışında özgürlük ve insan hakları bakımından nasıl bir kazancı olduğunun sorulması gerektiğini dile getiren Orhan Bursalı, "Batı bize AKP iktidarını getirdi. Batı sadece askeri kanadın, savaş cephesinin uçbeyi olarak bizi kullanıyor. Bunun ötesinde kalıcı bir şey yok. İki arada bir derede yaşadık. Batı'yla ilişkilerimizin katkısı yok demiyorum. Türkiye, Batı'nın bir askeri kanadı olmaktan, savaş alanında kullanacağı bir ülke konumundan mutlaka çıkmalıdır. Ama başka bir kampın insanı olmak için değil. Her iki tarafla da özgürlük ve bağımsızlık eksenini geliştiren bir politikanın ülkesi olması gerekir." dedi.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

İlgili Haberler

Medya

Star gazetesinin bitmeyen derdi: Demirtaş'ı yine hedef aldı

Medya

TRT'nin haberi kafa karıştırdı: Akın İpek muamması

Medya

Birçok yiyecek ve içeceğe RTÜK'ten reklam yasağı

Medya

'Olağanüstü tam olarak ne demek?'... İşte yanıtı

Medya

Akit'teki 'Ahmet Davutoğlu' yazısı neden kaldırıldı?

Medya

İsmail Saymaz'dan 'Tekkeler yeniden açılmalı' diyen Mehmet Görmez'e yanıt

Medya

Cumhuriyet gazetesi muhabirine hapis cezası!

Medya

TRT'den 125 bin lira maaş alan gazeteciler kim?

Medya

TRT'de vurgun yapan gazeteciler: 100 bin lira maaş alıyorlar!

Medya

Herkes o konuyu atlamıştı... CHP'den RTÜK'e ‘Adnan Oktar' soruları

Medya

TRT düzenlemesi: Lojmanlar kapatılıyor, 3 bin personel dağıtılıyor

Medya

Demirören'den medya emekçilerine yeni tebligat!