YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayfun Talipoğlu

Demek ki faşizm tabana yayılmamış

09.07.2016 07:08

Çizmekten zaten anlamam ama yazmıyorum, yazamıyorum sözün ve yazının anlamı yitirdiği günlerden geçiyoruz diyebilseydim keşke! Birazcık umut kırıntısı bulabilseydim kendime ve sunabilseydim sizlere…

Susmak da bize yakışmaz. Bizleri dinleyen, okuyan bir tek kişi kalsa bile devam etmemiz gerektiğini biliyorum. Ayrıca başka bir iş de gelmiyor elimden. Balık tutamam, yemek yapamam, ticaretten anlamam -birkaç denemem oldu ama hüsranla sonuçlandı- fikren evet ama fiziksel kavga edemem.

İnsana saygı öğretilmez; o, önce aileden sonra okuldan alınır. Alınır diyorum, çünkü kitaptan öğrenilmez. Öyle olsaydı, öldürme, insana kıyma! diyen kitabı kılavuzu olarak belleyenler bellerinde bombalar, "Şehit olacağız" diye kendilerini ve hiç tanımadıkları insanları katledebilirler miydi?

İktidarlarını "Kan ve yolsuzluk" üzerine oturtanları görmezlikten gelme onursuzluğunu yapamayacağıma göre yine dilim durmayacak ve sizlerle dertleşeceğim. Hani bir söz var ya, "Söylesem öldürürler, söylemesem ben ölürüm." Tam da böyle bir durumdayım işte. Kızmanın, bağırmanın, kendini yemenin de anlamı olmadığını gösterdi bize bu çaresiz süreç.

Haftada bire düştü RTE hükümetinin dönüşleri. Buna rağmen destek veren vatandaşa kızıyorsam Yuh olsun! bana. Anlamaya çalışıyorum haftalardır biliyorsunuz. Bu nedenle yine Bamteli, Yol Hikâyeleri için yollardayım. Her zamanki gibi ayrımsız konuşuyor, dertleşiyorum rastladığım her vatandaşla. Aktarayım, diyorum izlenimlerimi.

Bir kere hiçbir vatandaş aptal değil, neyin ne olduğunun farkında. AKPye oy vermiş vermeye ama oy veren yurttaşlar bizim savunduğumuz ve ileri sürdüğümüz görüşleri kabulleniyor. Mesela son on üç yılda zenginleşen  -çaldığı artık aşikâr- herkesi mahallesindekinden hükümete kadar biliyor. İnkâr edene rastlamadım. En fazla "Herkes çaldı" savına sığınıyor. Niye hâlâ desteklediğine gelince: Önce vatan, millet diyor ama sonunda hemen hepsi "akmasa da bize de damlıyor" noktasında. On üç milyon kişinin devletten sosyal yardım aldığı düşünülünce bu doğru yadsınamıyor. Yani zaman zaman "köprü yaptılar, yol yaptılar, Marmaray yaptılar" diyenlere kızıyoruz ama kızmamalıyız aslında. Ne desin insanlar? Bize siyasi rüşvet veriliyor diyemezler ya! Öyle diyecekler tabi.

"Peki, başka partiye oy vermeyi hiç düşünmüyor musun? Bak onlar daha fazlasını vermeyi vadediyor" dersem benzer yanıtlar alıyorum."Güvenmiyoruz ama yapılacak bir şey varsa bunlar yapar" diyorlar.

Başka bir açıdan bakarsanız da aynı sonuca varıyorsunuz. Sloganlarla yaşayan, gazete, kitap okumayan, yani düşünme yetisi -din- unsuru da kullanılarak yitirtilmiş insan değişime kolay adapte olamaz. Çünkü değişim emek gerektirir. Kendi malına, kazancına dokunana kadar var olan düzeni alkışlar, kendini yormaz, risk de almaz.

Yoksa onlar da biliyor RTEnin dün ak dediğine bugün kara dediğini. Hukukun yerle yeksan olduğunu bilmiyorlar mı sanıyorsunuz? Mücadele edeceğine o yerle yeksan edenlerin yanında durmak ve başına bir iş geldiğinde avukat değil, AKP ilçe başkanlığından, il başkanlığından birini bulmak daha avantajlı sonuçlar doğuracağının farkında.

Cumhuriyet, laiklik filan umrunda değil. Sadece AKPliler mi elbette ki hayır. Şu anda doğan bebeklerin "sübyan mektepleri"nde okuyacak olması, ne gariptir ki çocukları olan aileleri bile rahatsız etmiyor. Yazı uzadı dostlar, bu örnekleri çoğaltabilirim diye bitirecektim ama bakın yine aklıma geldi: Kaçak elektrik paraları için elektrik dağıtım şirketleri zarar etmesin diye Kaçak elektrik abonelerden tahsis edilir" diye yasa çıktı. Yine tık yok.Demek ki faşizm tabana yeterince yayılmamış.

Kızmaya gerek yok.

Eğitim