Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Osman Baydemir: Gözaltılarla 'Evet' kampanyası başladı

Gazete Duvar’ın haberine göre, HDP’ye yönelik uygulamaların 'Hayır’ kampanyası yürütülmesinin önünü kesmeyi amaçladığını söyledi.

 “Zulüm ilelebet değildir! Bu haksızlığa imza atanlar, uygulayanlar bu haksızlıkların bedelini bir gün hukuk zemininde ödeyecekler' ifadelerini kullanan Baydemir, “Dokunulmazlıklar bugünler için kaldırıldı. Bu hukuksuzluklar, hayır kampanyası yürütülemesin diye yapılıyor' değerlendirmesinde bulundu.

Baydemir, kendilerinin gözaltına alınmasın “Evet kampanyasına başladılar' şeklinde yorumladı.

HDP’nin 'hayır’ kampanyasının engellenmek istendiğini ifade eden Baydemir şöyle konuştu:

“İktidar partisi 'Evet’ kampanyasını Cumhurbaşkanı ile birlikte yürütecek. Bu çerçevede kimi siyasetçilerimiz tutuklandı, kimileri de adliyelerde adeta süründürülecek. HDP bir nevi kampanyayı yürütemez hale getirilmek isteniyor. Biz de var gücümüzle, doğru bildiğimiz yolda, legal demokratik siyaseti sürdürmenin çabası içinde olacağız.

'DOKUNULMAZLIKLAR NEDEN KALDIRILDI’

Esas üzerinde durmamız gereken husus da şudur ki dokunulmazlıklar niye kaldırıldı? İşte bu günler için kaldırıldı. Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız niye cezaevlerine konuldu? İşte bugünler için, 'Hayır’ kampanyası yürütülemesin, toplum suskun kalsın diye bu hukuksuzluklar yapıldı. Ancak şuna yürekten inanıyorum, zulüm ilelebet değildir! Bu haksızlığa imza atanlar, uygulayanlar bu haksızlıkların bedelini bir gün hukuk zemininde ödeyecekler.'

'KCK KUMPASINI HAZIRLAYANLAR ŞU ANDA CEZAEVİNDE’

 Ülke maalesef büyük bir çıkmaza doğru sürüklenmiş durumda. Her şeyden önce legal demokratik siyasetin kanalları tıkatılıyor, legal demokratik siyaset ortadan kaldırılıyor ve açık bir şekilde HDP bu sürecin mağduru pozisyonundadır. Hakkımızda açılan, özü itibariyle Kürt legal siyasetine darbe niteliğinde olan KCK Ana Davası kumpasını, yani iddianameyi hazırlayanlar, mahkeme heyetleri şu anda cezaevindeler.

Bu bir etme bulma dünyasıdır. Kim ki zulüm ederse mutlaka ki bu dünyada, hukuk zemininde, toplum vicdanında karşılığını buluyor. Temennim o dur ki bütün yurttaşlarımız açısından yaşamış olduğumuz siyasi iklim itibariyle son kışımız olsun. Mutlaka bu ülke düze çıkacaktır, hukukun üstünlüğü, vicdan, akıl galip gelecektir.

NE OLMUŞTU?

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ile HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, KCK davasını izlemek üzere geldikleri Diyarbakır adliyesinde gözaltına alındılar.

HDP milletvekillerinin ifadelerine başvuruldu, ayrıca KCK dava dosyasında bulunan ve kendilerine ait olduğu öne sürülen ortam dinlemeleri sonucu elde edilen ses kayıtlarının karşılaştırılması için ses kayıtları alınarak serbest bırakıldılar.

İlgili Haberler

Politika

Kritik teklif Meclis'ten geçti

Politika

MHP'den 'af' çağrısı

Politika

Gerici Akit'in hedef gösterdiği yayınevinden yanıt! Ayrıntı'dan destek...

Politika

'ABD'den Kaşıkçı cinayetindeki rolleri yüzünden 17 Suudi vatandaşına yaptırım'

Politika

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi

Politika

Baltayla saldıran serbest bırakıldı...Atatürk heykeline bugün yeni saldırı

Politika

Bakan Akar'dan bedelli açıklaması

Politika

HDP PM üyesi Can Memiş tahliye edildi

Politika

HDP binasına saldıran kişi AKP'li yöneticinin kardeşi çıktı

Politika

Muharrem İnce adaylık için son noktayı koydu

Politika

İyi Partili Özdağ'dan ittifak açıklaması

Politika

Merdan Yanardağ: Bir millet kahramanlarını köpeklere boğdurursa, o millet ayakta kalamaz