Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

ÖSO Türkiye'nin çabalarını takdirle karşılıyor

Türkmenleri temsilen Sultan Murat Tümeni'nin Astana görüşmelerinde yer alacağını aktaran Mustafa, şöyle devam etti: "Sultan Murat Tümeni komutanı Ahmet Osman Astana görüşmelerinde doğrudan müzakere heyetinin içerisinde yer alıyor. Ben de Sultan Murat Tümeni'nin siyasi temsilcisi olarak Astana görüşmelerinde yer alacağım. Müzakere heyetinin medya komisyonunda da yer alıyorum. Hem de siyasi komisyondayım. Resmi olarak görüşmelerde yer alıyoruz. " 

Görüşmelere ilişkin başka bilgiler de aktaran Mustafa," Görüşmeler 2 gün sürecek. Görüşmelerin garantörleri Türkiye ve Rusya'dır. Muhalefetin garantörü Türkiye'dir. Rejim ile İran'ın garantörü Rusya'dır. Astana görüşmelerinde Suriye'nin Dostları grubu olan İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da temsilcileri olacak. Ama görüşmelerin ana unsuru Rusya ve Türkiye'dir. Rusya ve Türkiye heyetler halinde görüşmelerde yer alıyorlar. Heyetler halinde bu işin siyasi boyutunu yürütüyorlar. Misafir ülke olarak Kazakistan da görüşmelerde yer alacak" dedi.

'ÖNCELİK ATEŞKES İHLALLERİNİN DURMASI'

Astana görüşmelerinde Suriye genelinde bir ateşkesin uygulanmasını isteyeceklerini vurgulayan Mustafa, "Astana görüşmesinde 30 Aralık 2016'da Ankara'da imzalanan Suriye ateşkesinin ülke genelinde tamamen uygunlanmasını isteyeceğiz. 30 Aralık'taki ateşkes anlaşmasında Suriye'deki örgütlerin tamamı Türkiye garantörlüğünde ateşkese uydular ancak Rusya'nın garantörlüğünü yaptığı rejim ve İran Suriye'nin birçok bölgesinde durmadan ateşkesi ihlal ediyorlar. Özellikle Vadi Barada bölgesinde çok büyük ihmaller vardır. Öncelikle bu ihlallerin durdurulması ve sonradan insani konulara geçilmesi gerekiyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) 22 ve 54 nolu kararlarının 11, 12, 13, 14. maddesinde tutukluların serbest bırakılması, ablukanın kalkması ve insani koridorların açılması var. Tabii öncelik ateşkes ihlallerinin durdurulması" diye konuştu.

'BİZ DEVAMLI SİYASİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ'

Astana görüşmelerinin başarılı olması durumunda Suriye barışında bir adımın daha atılmış olacağına dikkat çeken Mustafa, " Biz tabii ki devamlı siyasi çözümden yanayız. Ama rejim devamlı siyasi çözüme yanaşmıyor" iddiasında bulunarak, şöyle devam etti: "Suriye halkı 6 senedir tahrip edildi. Bu kadar insan öldü. Suriye halkının yaşadığı katliamın, bu kanın, bu tahribatın durdurulmasıdır bizim amacımız. Astana'da iyi bir sonuç çıkarsa Rusya'nın garantörü olduğu rejim ve İran'a baskı yaparak bunu (ateşkesi) Suriye geneline yayarsa tabii ki bir siyasi sürece geçilir. Bu da artık barış yolunun gözüktüğü BM'nin ilgili kararlarına dayanarak da bir barış sürecinin başlangıcı olarak gözükür. Bu nedenle Astana çok önemlidir."

'TÜRKİYE'NİN ÇABALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ'

Rusya'nın Suriye'de bir siyasi çözüm istediğini dile getiren Mustafa," Rusya şu anda Suriye'de askeri olarak yapmış olduğu kazanımları siyasi kazanıma çevirmeye çalışıyor. Dolaysıyla Rusya'nın Suriye muhalefetindeki kişileri resmi olarak muhatap alması ve Suriye muhalefetini katleden rolünden arabulucu, garantör rolüne dönmesi tabii ki önemli bir noktadır. Rusya, Suriye'de bir aktördür ve sahada vardır. Dolaysıyla bu önemlidir. Biz de kanın durması için çaba sarfediyoruz. Burada Türk diplomasinin göstermiş olduğu başarı ister Halep tahliyesinde olsun, ister ateşkes konusunda olsun, ister Astana'daki göstermiş olduğu performans takdir edilmektedir. Türkiye, Suriye'de akan kanın durması için müthiş büyük bir diplomatik çaba harcıyor. Biz Türkiye'nin çabalarını takdirle karşılıyoruz" dedi.

İlgili Haberler

Dünya

SANA: Koalisyon'un hava saldırısında çok sayıda kişi öldü

Dünya

İsrail Ordusu, Gazze'deki El Aksa televizyonunu vurdu

Dünya

Yunanistan'dan 'Karasular' açıklaması: Türkiye dahil kimse inkar edemez

Dünya

İsrail ordusu, Gazze'de 70 hedefin vurulduğunu duyurdu

Dünya

Fransız maliyesi sosyal ağlarda gizli zengin avına çıkacak

Dünya

Fransa'dan Facebook ile iş birliği

Dünya

Washington Post'tan ABD Kongresine Kaşıkçı çağrısı

Dünya

Meksika'da 2 kişi WhatsApp'tan yayılan sahte haber sonrası yakılarak öldürüldü

Dünya

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere: 'Aşağılık çakallar', 'fahişeler'

Dünya

Los Angeles Belediyesi, Kristof Kolomb'u sildi

Dünya

İran: Ordu petrol tankerlerimizi koruyacak

Dünya

101 yaşındaki kadın, Merkel'i Macron'un eşi zannetti: Ben şansölyeyim