Çok Okunanlar

Kızılay'a kayyum atanan Yıldırım'ın kardeşi: Bu ülkede eşek gibi sessizce yaşayacaksınız

Kılıçdaroğlu'ndan sokak çağrısı!

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan'dan tepkilere 'portakal sıkacağı' ile yanıt

KPSS adayı: Yüzümü gösteremem, mezhep imamımız böyle diyor

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Cevap ver Fethullahçı Erkan Tan!

Otizmli çocuklar için ücretsiz eğitim uygulaması

Toplam dünya nüfusunun %1,5’ini etkileyen otizmin nedeni hala tam olarak bilinmiyor ve bu nedenle de net bir ilaç tedavisi veya tıbbi çözümü bulunmuyor. Erken ve yoğun eğitim, otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı olarak nitelendiriyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de otizmli çocuklar yeterli eğitim alma imkanını yakalayamıyor. İşte Otsimo, bu önemli sorunu mobil uygulamalar aracılığıyla çözmek üzere hayata geçirilmiş bir platform ve şu anda Arıkovanı’nda Türkiye’nin desteğini bekliyor.

Otsimo platformu şu anda otizmli çocuklara “Otsimo Çocuk' uygulaması ile ücretsiz eğitsel oyunlar sunarken, “Otsimo Aile' uygulaması ile aileye veri analizine dayalı kontrol imkanı sunuyor. Uygulamalardaki oyunlar, alanında uzman profesörlerle birlikte geliştirilmiş. Ancak şu anda uygulamaların yalnızca iOS versiyonları mevcut ve geliştiricilerin Otsimo'yu herkese ulaştırmak için Android versiyonunu da geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca Otsimo ekibi daha fazla eğitim materyali üretmek istiyor. İşte bu noktada da platform desteğe ihtiyaç duyuyor.

Otsimo’nun paylaştığı istatistikler yaşanan sıkıntıları da çok iyi ifade ediyor. MEB verilerine göre, Türkiye genelinde devlet okulları ve Otistik Çocuklar Eğitim Merkezlerinde 0-18 yaş grubundaki yaklaşık 352 bin otizmli çocuk içinden yalnızca %5’inin (21 bin 131) eğitim aldığı görülüyor. %95'i ise kaderlerine terk edilmiş durumda. Otsimo, otizmli çocukların dünya genelinde yeterli eğitim alamıyor oluşunu; otizm eğitiminin çok pahalı olması, devlet desteğinin ve otizm okullarının yetersiz kalması ve özel eğitmen ve yetişmiş kişilerin (dil, davranış terapisti vb.) azlığı şeklinde 3 temel nedenle açıklıyor.

Otsimo'nun sağladığı avantajlar ana hatlarıyla şöyle:

Otsimo ile eğitim kendi kendine uygulanabiliyor. Çocuklar öğretmene veya başlarında birilerinin durmasına gerek kalmadan eğitsel oyunları kendileri oynayıp öğrenebiliyor. Bu aynı zamanda eğitim maliyetinin de düşmesi anlamına geliyor.

aa-001.jpg

Otsimo’nun eş kurucusu Zafer Elçik, otizmli kardeşinin mobil cihazlarla olan ilişkisine dair gözlemleri sayesinde böyle bir girişimde bulunmaya karar vermiş: Kardeşimin otizmli olmasından dolayı hep evde otizm eğitimiyle ilgili kitaplar okuyor, çözüm arıyordum. Birgün kardeşimin okuyamamasına rağmen, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakikalarda ilgilendiğini görünce ona bir tablet almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olan oyunlar otizmlilere zor geliyordu. ODTÜ'den sınıf arkadaşım Sercan'la beraber otizm eğitimini herkese ulaştırmak ve otizm eğitimini herkes tarafından ulaşılabilir yapmak için Otsimo'yu kurduk.

Otismo, otizmli çocukların eğitimindeki en büyük problemlerinden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözüyor. Otizmli çocuklar eğitime ortalama 5-15 dakika arasında odaklanabilirken, tablet kullanırken bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabiliyor.
Oluşturulan oyunların "Uygulamalı davranış analizi" (ABA: Applied Behavior Analysis) sisteminin tablete taşınmış hali olduğu belirtiliyor. 2 yıl yoğun olarak ABA eğitimi alan çocuklarının, 90%’ının devlet okullarına kabul için önemli gelişmeler kaydettiği kanıtlanmış.

a2-005.jpga4-004.jpga5-002.jpg

İlgili Haberler

Yaşam

Savcılık Schaefer için düğmeye bastı! 'Hazır ol, sonun geldi...'

Yaşam

Hazal Kaya en büyük batıl inancını açıkladı

Yaşam

Mahkemeden Ebru Gündeş'e son uyarı

Yaşam

Hadise'den kadınlara 'kadına şiddet' tepkisi

Yaşam

Şarkıcı Aydın'ın evi çöktü: Saniyelerle oradan ayrıldım!

Yaşam

Rüzgar Erkoçlar baba mı oluyor?

Yaşam

'Acun'la tanışınca parayı tanıdım'

Yaşam

Çok tartışılan kıyafetin fiyatı dudak uçuklattı!

Yaşam

İş insanı Ali Raif Dinçkök hayatını kaybetti

Yaşam

Sıla'nın avukatından önemli iddia

Yaşam

Şampiyon dövüşçü duş alırken öldü

Yaşam

Yeşilçam oyuncusu hayatını kaybetti