unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Washingtonda Fetöyle son tango

25.10.2016 17:45

AKP Hükümeti Obama Yönetimiyle Fethullah Gülenin iadesi yada tutuklanmasına ilişkin son kozunu kullanıyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ beraberindeki parlamento heyetiyle Washingtonda son kez şansını deneyecek.

Bozdağ, 26 ekim çarşamba günü ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüşecek.

Bozdağa milletvekilleri AKPden Ahmet İyimaya ve Hakkı Köylü,  CHPden Ömer Süha Aldan , MHPden de İsmail Faruk Aksu eşlik ediyor. 

Başkan Yardımcısı Joseph Biden, Ankarada Türk yetkililere  yürütme ve yargının ayrı ve bağımsız olduğunu belirtmiş, Başkan Obama ve kendisinin karar veremeyeceğini söylemiş, delil gönderilmesini istemişti.

Ankara bir süredir Fethullah Gülenin bir terör örgütü olduğu ve 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısını öne süren deliller gönderiyor.

Adalet Bakanlığı, Türkiyeden gönderilen 80den fazla  koliden oluşan delilleri inceliyor. İncelemenin bitip bitmediği bilinmiyor.

AKP Hükümeti, Kenan Evren döneminde imzalanan ABDden suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde  9 ve 10uncu maddelerin işletilmesini istiyor.

(http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/adli_yardimlasma/adli_isbirligi_ceza/suclularin_iadesi_ek/Türkiye-ABD%20Adli%20yardım%20Antlaşması,%20Türkçe%20-İngilizce.pdf)

Gülenin dosyası Reza Zarrabla Adalet Bakanlığında Uluslararası İlişkilere bakan ( The Office of International Affairs (OIA)  aynı bölümde bulunuyor.

Bakanlığın OIA bölümü terörizm, narkotik, kara para aklama,yolsuzluk ve siber suçlara  bakıyor.

ABD Adalet Bakanı Lynchnin de Bozdağa Gülenin iadesi ve geçici olarak tutuklanması konularında daha öncekilerden farklı bir cevap vermesi beklenmiyor.

Deliller inceledikten sonra hukuki sürecle ilgili kararı Dışişleri Bakanlığı Türk Hükümetine bildirecek.

Hukuki süreç Obama Yönetimi ayrılmadan başlar mı?

ABD 8 Kasımda yeni Başkan ve Kongre üyelerini seçecek.

Yeni yönetim Ocak ayına kadar hazırlananıp görevi devralacak.(geçiş dönemi)

Fetö davası seçilecek yeni Başkan Hillary Clinton yada Donald Trump dönemine sarkacak.

AKP Hükümeti yeni dönemde Fetö için yeni bir lobi şirketi daha kiraladı.

Adalet Bakanı Bozdağın Washington temaslarını yeni lobi şirketi APCO Worldwide organize ediyor.

Şirket, 15 Temmuz darbe girişimini ( ABDde medya ilişkileri ve strateji vs) ABDde anlatacak.

Şirketin Türkiye Genel Müdürlüğünü  2009da Şişli Belediyesi İl Meclisi Üyesi ve Turizm ve Kültür Bakanlığına danışmanlığını yapan Zeynep Dereli Batu yapıyor.

ABD Adalet Bakanlığının resmi kayıtlarına göre, Türk Hükümeti lobi şirketine 667 bin 206 dolar ödeme yapacak. (25 centi  de var)

(IV. FEES AND DISBURSEMENTS APCO shall provide the Services for a fixed fee of USD $667,206.25, to be paid by Client in three installments. The first installment of USD $172,936.25 shall be paid by Client within two weeks upon execution of this Agreement. The second installment of USD $247,135.00 shall be paid by Client on October 1, 2016. The third installment of USD $247,135.00 shall be paid by Client on November 1, 2016)

AKP Hükümeti ayrıca bir süredir Fethullah Gülenin iadesi için merkezi Londrada olan Washingtonda ofisi bulunan Amsterdam & Partners LLP ve Fox Rothscild LLP hukuk firmasıyla çalışıyor.

Bu şirkete de yılda masraflar hariç 600 bin dolar ödüyor.

(Lobiler ve Ajanlar-Yılmaz Polat)

 

Eğitim