Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Oya Baydar, "Özeleştiri gerekiyor, AKP'nin gerçek yüzünü ve özünü göremedim" dedi

Eski solcu/sosyalist, bir dönemin AKP destekçisi ve bugünkü dinci faşizan rejimin temellerini atan 12 Eylül 2010 referandumunda "Yetmez ama evet" diyen liberal yazar Oya Baydar da "kandırıldım, pişmanım" dedi. Baydar, "76 yıllık yaşamının en umutsuz, en karanlık günlerini yaşadığını" da söyleyerek, “Ama şafaktan önceki an gecenin en karanlık ânıdır, denir; bununla teselli bulalım' diye konuştu.

Oya Baydar'ın AKP konusunda yanıldığını ve "siyasal islamın özü itibarıyla demokrasiyle bağdaşmadığının ortaya çıktığını" belirtmesine karşın, bugünkü partizan ve siyasallaşmış yargı düzenini kuran 12 Eylül 2010 referandumunda  verdiği "evet" oyunu hala savunduğu dikkati çekti. Bu tutum, Baydar'ın yaptığı özeleştirinin semimiyeti konusunda kuşku yarattı.

SİYASAL İSLAM DEMOKRSİYLE BAĞDAŞMIYOR

Oya Baydar'ın Yarına Bakış gazetesinin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

" (...)

"Sizi bu iktidarda en çok ne rahatsız ediyor?

"Bu iktidarın beni en çok rahatsız eden yanı, tek adamın keyfî uygulamalarının norm haline getirilmesiyle totaliter bir toplumun hedeflenmesi. En tepeden başlayan lümpen dilin, nefret söyleminin kitlelere yayılarak toplumu cepheleştirmesi, çürütmesi, vicdan ve ahlâk erozyonu yaratması.

"Türkiye’nin sorunu  Erdoğan’da mı düğümleniyor?

"Bu; Erdoğan’ı da aşan bir zihniyet ve bu zihniyet temelinde bir rejim değişikliği sorunu. Ne var ki, bu zihniyet ve siyaset tarzı Erdoğan’da somutlanıyor. Tarihte kişinin rolü önemlidir. Mesela İkinci Dünya Savaşı kaçınılmazdı ama Hitler olmasaydı Yahudi soykırımı olmazdı. Erdoğan’ın kişiliğinin ve partisi üzerindeki mutlak otoritesinin vahim gidişattaki payı görmezden gelinemez.

"Gerek Ergenekon davaları sürecinde gerekse 2010 referandumunda “yetmez ama evet' diyerek AK Parti’ye destek vermiştiniz. Pişman mısınız?

“Yetmez ama evet' meselesi başıma bela oldu, ulusalcı kesimlerde de siyasî değil, psikolojik bir hastalığa dönüştü. “Sol' mahalleye, ulusalcılara, demokrasiyi sadece kendileri için isteyen seçkincilere, istemezükçülüğü muhalefet sananlara yetmez ama evet’in anlamını anlatmak mümkün değil.

(...)

"Eleştirilere yine de bir cevabınız vardır…

"(...) 2010 referandumunda evet oyu kullandım çünkü getirilen değişiklikler daha demokratikti, sivilleşmeye dönüktü, darbe anayasasında delikler açıyordu. Bugün de olsa, belki birkaçı hariç, o maddelere yine evet derim. (...) 

"Bir özeleştiri yapmam gerekiyorsa, ki gerekiyor; demokrasiyi ilerletebilecek o maddelere evet dediğim için değil, AKP’nin gerçek yüzünü ve özünü doğru değerlendirmemiş, özellikle Erdoğan faktörünü hesaba katmamış olduğum içindir bu. Şimdi, Müslüman demokrat olunabileceğini ama siyasal İslam’ın özü itibarıyla demokrasiyle, özgür sivil toplumla bağdaşmadığını düşünüyorum.

"(...)

"Yazılarınızda gelecekle ilgili fazla ümitvar konuşmuyorsunuz. 'Bekleyin, daha dibe vurmadık…' diyorsunuz…

"Evet, 76 yıllık yaşamımın en umutsuz, en karanlık dönemini yaşıyorum. Ama şafaktan önceki an gecenin en karanlık ânıdır, denir; bununla teselli bulalım.

"(...)

"Cemaat’e dönük operasyonlar iktidarın kendisine muhalif gördüğü bütün kesimleri yok etme, kaynaklarını kurutma kararlılığının bir parçası. Aynı zamanda da, devlete ve orduya tek başına hakim olarak öngördüğü rejim değişikliğini gerçekleştirme operasyonu. Ancak Cemaat’in başına gelenlerden daha vahimi Kürt hareketine karşı uygulandı, uygulanıyor; bunu da unutmayın."

DÜRÜST ÖZELLEŞTİRİ İHTİYACI

Söyleşinin gelen akışına bakıldığında Oya Baydar'ın, "Ergenekon davalarında Cemaate bağlı yargının büyük hatalar yaptığı ve adalete olan güveni sıfırladığı" şeklinde ifadeler kullansa da, bu tertibin özünün hala doğru olduğunu düşündüğü anlaşılıyor. Sadece bu yaklaşımı bile olayın özünü kavramadığı gibi, dürüst bir özeleştiri yapmaktan kaçındığını, muhasebe yaparken verği kaçırmaya çalıştığını ortaya koyuyor. 

Ne demeli, doğru dürüst özeleştiri yapıp "pişman" bile olamayan liberallerin, gericiliğe verdikleri desteğin utancını örtmek için hala insanları aptal yerine koymaları sıkıyor artık. Döneklik ve liberal ahlak böyle bir şey demek ki!

 

İlgili Haberler

Politika

KHK'lı doktorların çalışmasını kısıtlayan madde değiştirildi

Politika

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Politika

'Anadolu'da gençler çok yalnız ve umutsuz'

Politika

Edirne'de Atatürk'e hakaret ettiği için tutuklanan Şahin, serbest bırakıldı

Politika

CHP'li Torun'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz

Politika

HDP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesine ilişkin açıklama

Politika

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?