Çok Okunanlar

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Türkiye bir büyük depreme daha hazır değil!

Özgecan Aslan'dan sonra 1.369 kadın öldürüldü

Özgecan Aslan'ın katledildiği 2015 yılında 303 kadın daha öldürüldü. Kadın cinayetleri sonraki yıllarda da artarak devam etti. 2016’da 328, 2017’de 409, bu yılın ilk 9 ayında da 329 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayetinin üzerinden 3 yıl geçti. Hayatına son verildiğinde 19 yaşında olan Özgecan Aslan yaşasaydı bugün 23 yaşında bir psikolog olacaktı.

Ahenk Bayazıt’ın Milliyet’teki haberine göre, Türkiye’de kadına şiddet hız kesmiyor, aksine her yıl artan erkek şiddeti nedeniyle yüzlerce kadın hayattan koparılıyor. Özgecan Aslan da Mersin’de vahşice katledilen kadınlardan biriydi. 11 Şubat 2015’te öldürülen Özgecan, yaşasaydı bu yıl üniversiteden mezun olacaktı.

Özgecan’ın katledilişiyle birlikte toplum, kadın cinayetlerine karşı tek ses oldu. Ancak kadın cinayetlerinin önüne geçilemedi. Özgecan’ın katledildiği 2015 yılında 303, 2016’da 328, 2017’de 409, bu yılın ilk 9 ayında da 329 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye’de 2015’ten bu yana 1369 kadın katledildi.

‘GENÇ KUŞAKLAR HAREKETE GEÇTİ’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Özgecan Aslan’ın katledilmesini bardağı taşıran son damla olarak nitelendirerek, bu katliamla birlikte genç kuşakların cinayetlere karşı harekete geçtiğini söyledi. Özgecan Aslan’ın toplumdaki kavrayış bakımından köşe taşı olduğunu belirten Kav şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’nin 2012’de imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’ni 4 temel maddeye oturtabiliriz. Sözleşme; ilk olarak şiddetin ortaya çıkmasını engelleyen bir toplum yaratılmasını, bunun için kadın erkek eşitliğinin sağlanması gerektiğini belirtir. İkinci olarak olası tehditlerde koruma kanunlarını devreye sokar. Yine de şiddetin önüne geçilemezse etkin bir kovuşturma yürütülmesini ister. Bu 3’ü de yerine getirilemezse taraf ülkeleri kadının geleceğine yönelik somut politikalarını açıklamaya davet eder.”

Kav, yine 2012’de kabul edilen 6284 sayılı kanun sayesinde aynı yıl kadın cinayetlerinin ciddi oranda azaldığını söyledi. Ancak ilgili bakanlıkların ve kolluk kuvvetlerinin kadına karşı şiddete sıfır toleransla yaklaşması durumunda sorunun çözülebileceğini vurgulayan Kav, son 2 ayda 6 kadının ise geçim derdi bahanesiyle öldürülmesine dikkat çekti. Gülsüm Kav, “Nasıl ki okulundan dönen Özgecan Aslan ile liseli Helin Palandöken için bahane olamazsa; ekonomik bahanelerle katledilen kadınlar için de bahane kabul edilemez” dedi.

Öldürüldüğünde 19 yaşında olan Özgecan Aslan’ın ardından özellikle genç yaştaki kadınların katledilmesi gündeme oturdu. Özgecan cinayetinden 8 gün sonra Antalya’da 22 yaşındaki Hüsne Aslan, erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. İstanbul’da 17 yaşındaki Helin Palandöken, Muğla’da 18 yaşındaki İpek Kovan ile Adana’da 28 yaşındaki Türkan Sarıkaya ise reddettikleri erkekler tarafından katledildi. Zonguldak’ta 23 yaşındaki Necla Sağlam, evine gelen tesisatçı tarafından boğazı kesilerek yaşamdan koparıldı.

İlgili Haberler

Arşiv

255 muhtar, Kadir Albayrak'ın yeniden aday gösterilmesi için imza topladı

Arşiv

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak'tan 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü' mesajı

Arşiv

Ardahan Eğitim Vakfı'ndan, belediye başkanına 'Eğitime Destek' teşekkürü

Arşiv

Maltepe'de, 15 bin kişiye kandil lokması dağıtıldı

Arşiv

Ali Haydar Nergis | İsveç arşivlerinde Abdülhamid...

Arşiv

Ömer Faruk Eminağaoğlu | And, dil ve ibadet

Arşiv

Büyükşehir Belediyesi Andımıza sahip çıktı

Arşiv

Özgecan Aslan'dan sonra 1.369 kadın öldürüldü

Arşiv

Ara Güler'in cenazesi Beyoğlu'ndaki kiliseye götürüldü

Arşiv

Ara Güler'in vefatı sosyal medyayı ikiye böldü

Arşiv

Ara Güler gider, izi kalır: Duayenin gözünden İstanbul

Arşiv

İyimserlik rüzgarı ve değişen iktidar dinamikleri