darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Özgür Gündem ve DİHA, ÖDP'yi kızdırdı!

23 Temmuz Cuma günü darbe girişimi ve OHAL'le ilgili “Emek ve Demokrasi güçleri' adına yapılan basın açıklamasının Özgür Gündem gazetesi tarafından “Demokrasi Cephesi-Bloku'nun açıklaması olarak sunulması ÖDP tarafından tekzip edilirken, DİHA’nın ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş’la yaptığı söyleşiyle ilgili de bir açıklama yayımlandı.

DİHA’nın, Alper Taş’la yaptığı söyleşide kullanmadığı ifadeleri söyleşiye ekleyerek haberleştirmesini eleştiren ÖDP, ayrıca Alper Taş’ın kullandığı bazı ifadelerin de söyleşiden çıkarıldığını açıkladı.

Haberlerle ilgili yayımlanan açıklamada, “bu tür manipülatif, gerçekle ilgisi olmayan hatta söylenmemiş olanları söylenmiş gibi yaparak yayın yapmak dost kurumlara yakışmamaktadır' denildi.

ÖDP Genel Merkezi’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“23 Temmuz Cumartesi günü, emek ve demokrasi güçleri darbe ve darbenin ardından AKP eliyle geliştirilen OHAL sürecine ilişkin ortak bir açıklama gerçekleştirildi.

Parçası olduğumuz Birleşik HAZİRAN Hareketi’nin de imzacısı olduğu bu açıklama, 'Özgür Gündem’ gazetesinde 'Demokrasi Bloku’ bileşenleri açıklaması olarak sunulmuş, buna ilişkin bir düzeltme açıklaması yayınlamıştık.

Bugün de Dicle Haber Ajansı’nda ortak mücadele, dayanışma hukuku ve gazetecilik etiği açısından da kabul edilemeyecek benzer bir haber yayınlandı.

Başkanlar Kurulu Üyemiz Alper Taş ile emek ve demokrasi güçlerinin basın toplantısının ardından yapılan söyleşi, kendisinin kullanmadığı ifadeler eklenerek haberleştirilerek yayınlandı.

Başkanlar Kurulu Üyemiz Alper Taş’ın, söyleşide 'ortak mücadele ekseni, koordinasyonu, komuta merkezi oluşturmak’ yönündeki ifadeleri haberde yer almazken bunun yerine 'Birleşik Demokrasi Cephesi kurulmalı’, 'Demokrasi Bloku acil oluşturulmalı’ gibi söyleşide asla kullanılmayan kavramlar yazılmıştır.

Bir kez daha ifade ediyoruz ki, bu tür manipülatif, gerçekle ilgisi olmayan hatta söylenmemiş olanları söylenmiş gibi yaparak yayın yapmak dost kurumlara yakışmamaktadır.

DİHA’nın bu sabah servis ettiği ve birçok haber sitesinde de yer alan habere konu olan söyleşinin tamamını yayınlıyoruz.'

İlgili Haberler

Medya

Fatih Portakal'dan dikkat çeken 'Uğur Gürses' paylaşımı

Medya

Ahmet Hakan'dan ilginç Bülent Arınç yazısı

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya